• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Matthew Macfadyen  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Melodramat (gr.) – gatunek literacki lub filmowy o sensacyjnej fabule, zwykle miłosnej, nasyconej patetyczno-sentymentalnymi efektami i kończącej się z reguły pomyślnie dla bohaterów szlachetnych, a źle dla tzw. "czarnych charakterów". Początki melodramatu sięgają XVIII wieku, kiedy był to utwór dramatyczny opatrzony muzyką. Schemat miłości w melodramacie: miłość + przeszkoda nie do pokonania = cierpienie. Melodramat zatem to film o miłości trudnej lub niemożliwej do zrealizowania.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  David Matthew Macfadyen (ur. 17 października 1974 w Great Yarmouth) – brytyjski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Great Yarmouth jako starszy syn aktorki i nauczycielki gry aktorskiej Meinir (z domu Owen) i Martina Macfadyena. Ma młodszego brata Jamiego. Jest wnukiem reżysera amatorskich przedstawień teatralnych. Jego ojciec pracował w przemyśle naftowym, co zmusiło rodzinę do ciągłych przeprowadzek na Bliski Wschód i do Brazylii.

  Royal Academy of Dramatic Art (RADA, Królewska Akademia Sztuki Dramatycznej) - brytyjska uczelnia wyższa wyspecjalizowana w kształceniu aktorów oraz osób wykonujących inne zawody związane z teatrem. W sensie organizacyjnym stanowi jeden z wydziałów King’s College, który z kolei wchodzi w skład University of London. Jest najbardziej znaną szkołą teatralną w Wielkiej Brytanii i jedną z najbardziej prestiżowych instytucji tego typu na świecie.Great Yarmouth - miasto we wschodniej Anglii, w hrabstwie Norfolk, położone ok. 30 km od Norwich, port przy ujściu rzek Bure i Yare do Morza Północnego. W 2001 roku miato liczyło 58 032 mieszkańców.

  W latach 1990-1992 uczył się aktorstwa w Oakham School w Rutland. W 1995 ukończył prestiżową Royal Academy of Dramatic Art w Londynie.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Związał się z trupą teatralną Cheek By Jowl Theater Company, debiutując w roli Antonia w spektaklu Księżna Malfi (Duchess of Malfi, 1995) i nieco później w przedstawieniu Szekspira Wiele hałasu o nic (Much Ado About Nothing, 1998) jako Benedick, a za obydwie role zdobył nominację do nagrody Iana Charlesona jako najlepszy aktor klasyczny poniżej 30. roku życia. Przyłączył się do Royal Shakespeare Company, występując w komedii szekspirowskiej Sen nocy letniej (Midsummer Night's Dream, 1996) w roli Demetrusza oraz przedstawieniu Szkoła obmowy (School for Scandal, 1998) jako Charles Surface. Występował w Royal National Theater w produkcjach teatralnych: Bitwa królewska (Battle Royal, 1999) jako pan Brougham i Henryk IV (Henry IV, 2005) w roli księcia Hala. Pojawił się również na scenie West Endu i Broadwayu.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Adaptacja filmowa (łac. adaptatio - przystosowanie) – rozumiana jest jako obróbka materiału, najczęściej literackiego, choć także przedstawienia teatralnego lub słuchowiska radiowego, przeznaczonego do sfilmowania. W praktyce jednak adaptacja filmowa często wykracza poza tę definicję, poszerzając lub nawet zupełnie zmieniając kontekst dzieła.

  Na małym ekranie debiutował rolą Haretona Earnshaw w telewizyjnej adaptacji powieści Emily Brontë Wichrowe wzgórza (Wuthering Heights, 1998). Rola szeregowca Alana Jamesa w telewizyjnym dramacie wojennym Wojownicy (Warriors, 1999) przyniosła mu nominację do nagrody Royal Television Society. Znalazł się w obsadzie miniserialu BBC Czasy, w których przyszło nam żyć (The Way We Live Now, 2001).

  Bliski Wschód (arab. الشرق الأوسط; hebr. המזרח התיכון; per. خاورمیانه, Xâvar-e Miyâne; przestarzałe Lewant) – region geograficzny leżący na styku Azji, Europy i Afryki.W kryjówce mojego ojca – dramat z 2004 roku, produkcji nowozelandzkiej, w reżyserii Brada McGanna, oparty na powieści Maurice Gee pod tym samym tytułem.

  Za główną rolę fotoreportera wojennego Paula Priora w nowozelandzkim dreszczowcu W legowisku mojego ojca (In My Father's Den, 2004) otrzymał nagrodę New Zealand Screen Award oraz nominację do angielskiej nagrody BIFA (British Independent Film Award). Jego przełomową rolą okazała się postać Pana Darcy w melodramacie Duma i uprzedzenie (Pride & Prejudice, 2005), za którą odebrał nagrodę Camie i był nominowany do nagrody krytyków londyńskich (ALFS).

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  8 października 2004 roku ożenił się z Keeley Hawes (ur. 1977). Mają dwoje dzieci – córkę Maggie (ur. 24 grudnia 2004) i syna Ralpha (ur. wrzesień 2006).

  Matthew Macfadyen wraz z Keirą Knightley na plakacie z filmu „Duma i uprzedzenie”.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Ripper Street – serial produkcji BBC napisany i wyreżyserowany przez Richarda Warlowa. Miał swoją premierę 30 grudnia 2012. Do tej pory doczekał się pięciu sezonów. Po polsku można było go oglądać m.in. na platformie Showmax.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  William Szekspir (ang. William Shakespeare; ur. prawdopodobnie 23 kwietnia 1564, data chrztu: 26 kwietnia 1564, w Stratford-upon-Avon, zm. 23 kwietnia/3 maja 1616, tamże) – angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru.
  The Royal Shakespeare Company (RSC) jest jednym z największych brytyjskich zespołów teatralnych. Wywodzi się z tradycji dziewiętnastowiecznych. Główna siedziba zespołu znajduje się w Stratford-upon-Avon. Zatrudnia 700 pracowników i daje około 20 premier rocznie.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.825 sek.