• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Matt Horwich

  Przeczytaj także...
  Royce Gracie (ur. 12 grudnia 1966 w Rio de Janeiro) – brazylijski zawodnik brazylijskiego jiu-jitsu (7 Dan) oraz mieszanych sztuk walki (MMA). Członek rodziny Gracie.Piotr Strus (ur. 3 września 1988 w Warszawie) – polski zawodnik sanda, muay thai i mieszanych sztuk walki. Były zawodnik organizacji KSW i aktualny federacji ACA.
  Antoni Chmielewski (ur. 8 stycznia 1982) – polski zawodnik mieszanych sztuk walki wagi średniej oraz judoka. Wieloletni zawodnik KSW.

  Matthew Peter Horwich (ur. 2 października 1978 w Seattle) − amerykański zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA). Walczył w organizacjach Strikeforce, UFC, KSW i Bellator. Były mistrz International Fight League z 2007. Posiadacz purpurowego pasa w brazylijskim jiu jitsu. Od 2016 roku związany z polską organizacją PLMMA.

  International Fight League – nieistniejąca już amerykańska organizacja mieszanych sztuk walki (MMA). Głównym aspektem który różnił IFL od innych organizacji MMA były konfrontacje zespołów na galach, a nie tylko pojedyncze walki. 31 lipca 2008 roku organizacja została kupiona przez korporację ZUFFA (właściciela UFC) z powodu problemów finansowych i została zamknięta.Jay Dee "B.J." Penn (ur. 13 grudnia 1978 w Kailua na Hawajach) – amerykański zawodnik brazylijskiego jiu-jitsu i mieszanych sztuk walki (MMA). Pierwszy w historii nie-Brazylijczyk, który zdobył mistrzostwo świata w brazylijskim jiu-jitsu. Były mistrz UFC w wadze lekkiej i półśredniej. Jest drugim w historii UFC zawodnikiem, któremu udało się zdobyć tytuł mistrzowski w dwóch różnych kategoriach wagowych (pierwszym był Randy Couture).

  Biografia[ | edytuj kod]

  Urodził się w stanie Waszyngton. Sztukami walki zainteresował się oglądając w dzieciństwie filmy z Bruce'em Lee. W szkole uzależnił się od narkotyków i alkoholu. W wieku 17 lat zainteresował się brazylijskim jiu jitsu gdzie przez krótki czas trenował u Royce'a Gracie. Krótko po tym trafił do więzienia na 10 dni za handel narkotykami. Po tym wydarzeniu postanowił przenieść się do Seattle, tam też założył swoją muzyczną kapele. Początkowo zarabiał dorywczo i mieszkał w pustostanie. Stał się bardzo wierzącym chrześcijaninem i postanowił związać swoje życie ze sportem porzucając całkowicie narkotyki i alkohol.

  Michał Materla, znany także jako Cipao lub Magic (ur. 10 kwietnia 1984 w Szczecinie) – polski zawodnik mieszanych sztuk walki, członek Berserkers Team Szczecin. Mistrz federacji KSW w wadze średniej (do 84 kilogramów).Brazylijskie jiu-jitsu (BJJ, nazywane też Gracie Jiu-Jitsu lub po prostu jiu-jitsu, choć jest to określenie nieprecyzyjne i może być mylone z japońskim pierwowzorem) − brazylijska sztuka walki wywodząca się z ju-jitsu, zapasów i judo, która wyróżnia się naciskiem na walkę w parterze.

  MMA[ | edytuj kod]

  Horwich doskonalił swoje umiejętności parterowe w renomowanym klubie Team Quest pod okiem mistrza UFC B.J. Penna i czarnego pasa Eddiego Bravo. Równocześnie rozwijał swoje umiejętności stójkowe w zakresie boksu tajskiego. Pierwszą zawodową walkę w formule MMA zanotował 6 września 2003, poddając poprzez duszenie Cory'ego Develę. Do końca roku stoczył jeszcze dwie walki, notując remis i porażkę. W 2004 stoczył aż dziesięć pojedynków, wygrywając osiem z nich, m.in. z Joshem Burkmanem i Jasonem MacDonaldem oraz przegrywając z Gloverem Teixeirą. W latach 2005-2006 walczył na lokalnych amerykańskich i kanadyjskich galach, notując ważne zwycięstwa nad Krzysztofem Soszyńskim i Vernonem White'em.

  Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.Narkotyk – potoczna nazwa niektórych substancji odurzających działających na ośrodkowy układ nerwowy. Ze względu na poglądy społeczne, różnice kulturowe, stany prawne itp. nie ma jednoznacznej definicji słowa narkotyk. Narkotykami nazywa się:

  W 2006 związał się z International Fight League (IFL) dołączając do drużyny Portland Wolfpack gdzie głównym trenerem był srebrny medalista olimpijski w zapasach Matt Lindland. W debiucie przegrał z Jamalem Pattersonem. Do końca roku stoczył jeszcze trzy pojedynki (bilans 2-1) pokonując przed czasem m.in. Mike'a Pyle'a. W listopadzie 2007 wziął udział w World Grand Prix mającym wyłonić inauguracyjnych mistrzów IFL w poszczególnych kategoriach wagowych. W półfinale Horwich poddał dźwignią Briana Fostera, a w wielkim finale 29 grudnia znokautował Benji Radacha zostając mistrzem IFL w wadze średniej. Tytuł stracił w pierwszej obronie na rzecz Ryana McGiverna 29 lutego 2008.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Ricardo Almeida (ur. 29 listopada 1976 w Nowym Jorku) – amerykański zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) oraz grappler w latach 2000-2013 brazylijskiego pochodzenia. Król Pancrase z 2003. Trzykrotny medalista Mistrzostw Świata ADCC w submission fightingu oraz trzykrotny Mistrz Świata organizacji IBJJF w brazylijskim jiu-jitsu (czarny pas, IV dan).

  Pod koniec 2008 IFL zbankrutowało i większość zawodników zostało zakontraktowanych przez UFC w tym Horwich. W debiucie na UFC 90 uległ Danowi Millerowi na punkty. Następną walkę również przegrał (z Ricardo Almeidą) po czym został zwolniony z organizacji. 14 sierpnia 2010 pokonał byłego pretendenta do pasa mistrzowskiego UFC Thalesa Leitesa poddając go w 4. rundzie i zdobywając pas Powerhouse World Promotions. W 2011 związał się z KSW tocząc w debiucie walkę z Michałem Materlą, którą przegrał na punkty. Od marca 2011 do marca 2012 nie zdołał wygrać żadnego z czterech pojedynków. Zwycięską niemoc przełamał na kolejnej gali w Polsce (KSW 19) 12 maja 2012, pokonując doświadczonego Antoniego Chmielewskiego. Kolejny zwycięski pojedynek zanotował na KSW 21, wygrywając przez TKO z Terrym Martinem. 7 grudnia 2013 przegrał z Piotrem Strusem na KSW 25.

  Bruce Lee, właściwie Lee Hsiao Lung (李小龍 pinyin Lǐ Xiăolóng), urodz. Lee Jun-fan (李振藩 pinyin Lǐ Zhènfān); (ur. 27 listopada 1940 w San Francisco, zm. 20 lipca 1973 w Hongkongu) – amerykański aktor i mistrz sztuk walk pochodzenia chińskiego. Ikona kina akcji oraz znana postać najnowszej kultury. Był synem Lee Hoi-chuena, aktora opery chińskiej i śpiewaczki Grace.Mieszane sztuki walki (MMA, Mixed Martial Arts) – dyscyplina sportowa, w której zawodnicy sztuk i sportów walki walczą wręcz przy dużym zakresie dozwolonych technik (w zasadzie dopuszcza się wszystkie techniki dozwolone w innych sportach walki bez broni). Mieszane sztuki walki wyrażają jeden ze współczesnych kierunków rozwoju sztuk walki – zapewnienie widowiska sportowego, w którym walka toczy się przy jak najmniejszych ograniczeniach, ale jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka śmierci i poważnych, trwałych obrażeń ciała.

  Osiągnięcia[ | edytuj kod]

 • 2004: mistrz SportFight w wadze półciężkiej
 • 2007: IFL World Grand Prix – 1. miejsce w wadze średniej (-84 kg)
 • 2007-2008: mistrz International Fight League w wadze średniej
 • 2010: mistrz Powerhouse World Promotions w wadze średniej
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Horwich dreaming big, sports.espn.go.com [dostęp 2017-11-18].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Statystyki i lista walk zawodowych
 • Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.Konfrontacja Sztuk Walki, KSW – polska organizacja promująca walki MMA (Mixed Martial Arts) założona w Warszawie przez Martina Lewandowskiego i Macieja Kawulskiego. Lider wśród organizacji MMA w Europie oraz jedna z największych organizacji na świecie. Gale KSW odbywają się w Polsce i za granicą. Gala „KSW 39. Colosseum” zgromadziła w maju 2017 na PGE Narodowym niemal 58 tys. widzów, plasując się na drugim miejscu wśród największych pod względem liczebności publiczności wydarzeń sportowych w Polsce. Była to także druga na świecie impreza MMA pod względem liczebności publiczności.
  Warto wiedzieć że... beta

  Krzysztof Soszyński (ur. 2 sierpnia 1977 w Stalowej Woli) − polski zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) posiadający obywatelstwo kanadyjskie. Od 2008 roku związany z amerykańską organizacją UFC, w której występuje w wadze półciężkiej (do 93 kg).
  Strikeforce – nieistniejąca już amerykańska organizacja promująca walki w mieszanych sztukach walki (MMA) i kick-boxingu z siedzibą w San José. Od 2011 roku została wykupiona przez Forza, spółkę zależną od Zuffa (właściciela Ultimate Fighting Championship).
  2 października jest 275. (w latach przestępnych 276.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 90 dni.
  Bellator MMA (Bellator) (dawniej Bellator Fighting Championships) − założona w 2008 roku amerykańska organizacja mieszanych sztuk walki (MMA). Głównym aspektem organizacji są sezony turniejowe organizowane w poszczególnych kategoriach wagowych, po których następuje walka o pas mistrzowski z aktualnym mistrzem danej kategorii. W czasie jednego sezonu może być organizowanych kilka turniejów w różnych kategoriach wagowych. W przeciwieństwie do większości innych organizacji, walki odbywają w okrągłej klatce.
  Glover Lucas Teixeira (ur. 28 października 1979 w Sobrálii) – brazylijski zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) oraz brazylijskiego jiu jitsu (czarny pas, II dan). Aktualnie zawodnik Ultimate Fighting Championship oraz były pretendent do pasa mistrzowskiego tejże organizacji. Klasyfikowany na 4. miejscu w oficjalnym rankingu UFC wagi półciężkiej.
  Ultimate Fighting Championship (UFC) – amerykańska organizacja mieszanych sztuk walki (MMA) założona w 1993 roku. Pojedynki odbywają się w ośmiokątnym ringu otoczonym siatką, zwanym oktagonem.
  Wyniki zawodów w zapasach, które zostały rozegrane podczas LIO 2000 w Sydney. Zapasy w stylu klasycznym odbywały się w dniach 24 - 27 września, zaś w stylu wolnym − w dniach 28 września – 1 października. Na igrzyskach tych, na dopingu został przyłapany niemiecki zapaśnik (styl wolny, 76 kg) Alexander Leipold, u którego wykryto nandrolon, następnie odebrano mu złoty medal.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.