• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Matt Biondi

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Pierwszy pływacki rekord świata na 50 metrów stylem dowolnym na długim basenie (50-metrowym) został odnotowany przez Światową Federację Pływacką (FINA) w 1976 roku. Na basenie krótkim (25-metrowym) rekordy notowane są od 3 marca 1991 roku.
  Pływanie – metoda poruszania się w wodzie wykorzystywana przez człowieka, zwierzęta oraz maszyny. Jest popularną aktywnością rekreacyjną, szczególnie w krajach o cieplejszym klimacie i naturalnych zbiornikach wodnych. Pływanie jest też dyscypliną sportową.

  Matthew Nicholas Biondi, znany jako Matt Biondi (ur. 8 października 1965 w Moradze w Kalifornii) – amerykański pływak. Trzykrotny uczestnik igrzysk olimpijskich (w 1984, 1988 i 1992), podczas których zdobył osiem złotych medali, dwa srebrne i jeden brązowy.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Pływać nauczył się już jako pięciolatek. Mając osiemnaście lat pokonał dystans 100 metrów w czasie 50,23 s. Jako dziewiętnastolatek zakwalifikował się do amerykańskiej drużyny olimpijskiej; podczas Igrzysk Olimpijskich w 1984 w Los Angeles wywalczył złoty medal, bijąc jednocześnie rekord świata na dystansie 4 × 100 m stylem dowolnym.

  XXIII Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1984 roku w Los Angeles w USA. W zawodach olimpijskich udział brało 6797 sportowców, z czego ponad 1/5 stanowiły kobiety. Igrzyska zostały zbojkotowane przez większość krajów socjalistycznych w ramach retorsji za bojkot poprzednich igrzysk w Moskwie przez większość krajów zachodnich.8 października jest 281. (w latach przestępnych 282.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 84 dni.

  Pierwszy indywidualny medal Biondi zdobył w 1985 roku. Na mistrzostwach świata w 1986 i 1991 roku zdobył łącznie jedenaście medali, w tym sześć złotych.

  Na igrzyskach olimpijskich w 1988 w Seulu wywalczył aż siedem medali. Na igrzyskach w Barcelonie zdobył trzy medale (dwa złote i jeden srebrny - na dystansie 50 m stylem dowolnym pokonał go tylko Aleksandr Popow).

  Obecnie Matt Biondi mieszka na Hawajach wraz z żoną Kirsten i synem Nathanielem i szkoli młodych pływaków.

  XXIV Letnie Igrzyska Olimpijskie (oficjalnie Igrzyska XXIV Olimpiady) odbyły się w 1988 roku w Seulu (Korea Południowa).Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Historia rekordu świata na 50 m stylem dowolnym
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Matt Biondi (ang.). Sports Reference. [dostęp 2017-09-15].
 • Matt Biondi (ang.). International Swimming Hall of Fame. [dostęp 2017-09-15].
 • Aleksandr Władimirowicz Popow, ros. Александр Владимирович Попов (ur. 16 listopada 1971 w Jekaterynburgu), był rosyjski pływak, czterokrotny złoty medalista olimpijski, był przez 8 lat posiadaczem rekordu świata na 50 m stylem dowolnym (21,64 s) ustanowionym 1 czerwca 2000 r. w Moskwie, dopóki nie pobił go Eamon Sullivan. W 2004 r. został wybrany chorążym reprezentacji Rosji na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach. Odznaczony tytułem Zasłużonego Mistrza Sportu oraz Orderem Zasług dla Ojczyzny III klasy (26 sierpnia 1996)Seul (kor. 서울, Seoul, Sŏul; posłuchaj oryginalnej wymowy) – od 1394 roku stolica Korei. Od końca II wojny światowej po podziale Półwyspu Koreańskiego na dwa państwa Seul został stolicą Republiki Koreańskiej (Korei Południowej), a Pjongjang stał się stolicą Koreańskiej Republiki Ludowej (Korei Północnej). Podczas wojny koreańskiej przez krótki czas Seul był zajęty przez komunistycznych okupantów, a stolicę Korei Południowej przeniesiono do Pusan (Busan).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  XXV Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Barcelonie w 1992 roku. Były to pierwsze igrzyska olimpijskie odbywające się w Hiszpanii.
  Moraga – miasto w USA, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Contra Costa. Według spisu ludności z roku 2010, w Moradze mieszka 16 016 mieszkańców.
  International Swimming Hall of Fame, ISHOF – międzynarodowa galeria sławy pływania mieszcząca się w budynku nad brzegiem Atlantyku w Fort Lauderdale na Florydzie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.