• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Matsuyama

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Sacramento – stolica amerykańskiego stanu Kalifornia, siedziba hrabstwa Sacramento. Za sprawą populacji liczącej 470 956 mieszkańców (2012), stanowi szóste pod względem wielkości miasto w Kalifornii. Sacramento jest gospodarczym i kulturalnym centrum obszaru metropolitalnego o tej samej nazwie, zamieszkiwanego przez 2 527 123 osób (2009) – czwartego ze względu na wielkość w stanie Kalifornia (ustępując Greater Los Angeles Area, San Francisco Bay Area i San Diego) i dwudziestego drugiego w całych Stanach Zjednoczonych. W 2002 roku magazyn Time uznał Sacramento za najbardziej zintegrowane etnicznie i rasowo miasto amerykańskie.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Matsuyama (jap. 松山市 Matsuyama-shi) – miasto i port w Japonii, w zachodniej części wyspy Sikoku. Stolica prefektury Ehime. Miasto zostało założone 15 grudnia 1889 roku.

  Miasto znane jest z gorących źródeł, m.in. jednych z najstarszych w Japonii – Dōgo Onsen. Drugim ulubionym obiektem turystycznym jest zamek Matsuyama. W mieście znajduje się osiem świątyń będących częścią pielgrzymki szlakiem 88 świątyń Sikoku.

  Wewnętrzne Morze Japońskie (jap. 瀬戸内海, Setonai-kai) – morze pomiędzy japońskimi wyspami Honsiu, Kiusiu i Sikoku. Od wschodu jest połączone z zatoką Osaka przez cieśniny Akashi i Kitan, a przez cieśninę Naruto i Cieśnina Kii z Oceanem Spokojnym. Od południa połączone także z Oceanem Spokojnym przez cieśninę Hōyo i cieśnina Bungo. Od zachodu łączy się poprzez cieśninę Kammon (cieśninę Shimonoseki) z Morzem Japońskim.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  Położenie[]

  Dōgo Onsen

  Największe miasto i ośrodek przemysłowy wyspy, w centrum prefektury Ehime, nad Wewnętrznym Morzem. Graniczy z miastami: Tōon i Imabari.

  Przemysł[]

  Przemysł chemiczny, maszynowy, włókienniczy, stoczniowy, drzewny, rafineryjny; uzdrowisko; port lotniczy Matsuyama; 2 uniwersytety (założone w 1923 i 1949 roku).

  Onsen (jap. 温泉, Onsen) – japońskie gorące źródła, na których zbudowano kąpieliska publiczne: łaźnie (sentō), baseny. Wiele źródeł ma właściwości lecznicze - zawierają pierwiastki (niektóre nawet radioaktywne) i minerały.Port lotniczy Matsuyama (jap. 松山空港, Matsuyama Kūkō, IATA: MYJ, ICAO: RJOM) - port lotniczy położony 5,6 km na południowy zachód od Matsuyamy w prefekturze Ehime, w Japonii.

  Populacja[]

  Zmiany w populacji Matsuyama w latach 1970–2015:

  Miasta partnerskie[]

 • Stany Zjednoczone Sacramento
 • Niemcy Fryburg Bryzgowijski
 • Korea Południowa Pyeongtaek
 • Przypisy

  1. Japan: Ehime (ang.). citypopulation.de. [dostęp 2015-01-18].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona miasta (jap.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Imabari (jap. 今治市, Imabari-shi) - miasto w Japonii, w prefekturze Ehime, na wyspie Sikoku, nad Wewnętrznym Morzem Japońskim.
  Prefektura Ehime (jap. 愛媛県, Ehime-ken) - prefektura znajdująca się w północno-zachodniej części wyspy Sikoku w Japonii. Jej stolicą jest Matsuyama.
  Sikoku (jap. 四国, Shikoku, pol. "cztery prowincje") - najmniejsza i najsłabiej zaludniona z czterech głównych wysp Japonii.
  Fryburg Bryzgowijski (niem. Freiburg im Breisgau, alem. Friburg) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Fryburg, regionu Südlicher Oberrhein oraz powiatu Breisgau-Hochschwarzwald.
  Republika Korei (kor. 대한민국, hancha 大韓民國, lat. Daehan Minguk/Taehan Minguk, skr. 한국; 韓國; Hanguk, Korea Południowa, wysłuchaj oryginalnej wymowy) – państwo w Azji, południowej części Półwyspu Koreańskiego powstałe po II wojnie światowej na terenach zajętych przez wojska USA. Republika Korei oficjalnie rości sobie pretensje do całego terytorium Korei.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.