• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Matlock  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Funt szterling (ang. pound sterling, £), nieoficjalna nazwa funt brytyjski, symbol międzynarodowy GBP – oficjalna jednostka monetarna w Wielkiej Brytanii.Paddy Considine (ur. 5 września 1974 r. w Burton on Trent Staffordshire w Wielkiej Brytanii) − brytyjski aktor filmowy, scenarzysta i reżyser.

  Matlock lub Matlock Town – stolica hrabstwa Derbyshire w Anglii. W 2011 civil parish liczyła 9543 mieszkańców. Miasto jest położone na południowym skraju Peak District i jest miastem partnerskim francuskiego Eaubonne. Wioska Matlock Bath leży na południu miasta przy drodze głównej A6. Matlock jest oddalone o ok. 14,5 km na południowy zachód od Chesterfield i otoczone jest przez miasta: Derby (oddalone o ok. 30,5 km), Sheffield (ok. 32 km) i Nottingham (ok. 46 km). Droga główna A6 prowadzi dalej do metropolitalnego obszaru Stockport (oddalonego o ok. 48 km od Matlock) i miasta Manchester (ok. 72 km od Matlock). Geograficznie Matlock leży w centralnej Anglii, w zachodniej części hrabstwa Derbyshire w Derbyshire Dalesdystrykcie, który obejmuje takie miasta jak Wirksworth i Bakewell. Przemysł na tym obszarze jest stosunkowo słabo rozwinięty, czego głównym powodem jest upadek zakładów produkcyjnych. Możliwości zatrudnienia oprócz stanowisk urzędowych i w turystyce są niewielkie. Wielu mieszkańców Matlock dojeżdża obecnie do pracy do Chesterfield i konurbacji South Yorkshire. W 2005 roku w ramach inicjatywy rządowej o nazwie The Nothern Way zaproponowano włączenie Matlock do nowo utworzonego Regionu Miasta Sheffield, co ostatecznie oznaczałoby reorganizację Rady Regionalnej i Rady Hrabstwa. Jednak jak do tej pory nie ma ustalonego terminu wdrożenia tej inicjatywy.

  Tramwaj linowy (ang. cable car) – system tramwajowy, który w odróżnieniu od tradycyjnych systemów, nie jest zasilany prądem z sieci trakcyjnej, lecz do napędu stosuje się linę ukrytą pod górną płaszczyzną jezdni.Chesterfield - miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie Derbyshire, w dystrykcie Chesterfield. W 2011 roku miasto liczyła 76 753 mieszkańców. Chesterfield jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Cestrefeld.

  Historia[ | edytuj kod]

  Matlock, które dawniej było uzdrowiskiem spa, leży nad rzeką Derwent. Utrzymywało się z hydroterapii i fabryk wybudowanych nad rzeką. Matlock stanowiło wtedy niewiele znaczące skupisko małych wiosek – Matlock Town, Matlock Green, Matlock Bridge, Matlock Bank – aż do momentu odkrycia tam źródeł termalnych w 1698 roku. Liczba ludności wzrosła gwałtownie po 1800 roku, głównie z powodu powstania niezwykle wtedy popularnych zakładów hydroterapii. W pewnym momencie było tam około 20 takich zakładów, z czego większość w Matlock Bank. Największy z nich został wybudowany w 1853 roku przez Johna Smedleya. Po 1950 roku zakład ten został zlikwidowany i stał się siedzibą Rady Hrabstwa Derbyshire. W Matlock znajduje się również rada dystryktu Derbyshire Dales i rada gminy Matlock. Matlock jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Maslach.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Uzdrowisko – miejscowość dysponująca naturalnymi czynnikami leczniczymi, do których zalicza się wody mineralne oraz właściwości klimatyczne. Warunkiem powstania miejscowości uzdrowiskowej jest występowanie walorów przyrodniczych. Wody mineralne służą do kąpieli leczniczych i do kuracji pitnej, a właściwości klimatyczne stosowane są w klimatoterapii.

  Zabudowa centrum miasta[ | edytuj kod]

  Matlock – widok z Mostu Matlock Bridge na wznoszącą się ulicę Bank Road przez rondo Crown Square

  Przez wiele lat rada miasta wnosiła o udzielenie pozwolenia na budowę supermarketu Sainsbury’s w Cawdor Quarry, opuszczonym kamieniołomie położonym obok stacji kolejowej. Późną wiosną 2007 ruszyły prace budowlane, a 4 października 2007 supermarket został otwarty. Droga dojazdowa do supermarketu stanowi część nowego systemu płynnego ruchu, zgodnie z którym droga główna A6 omija centrum miasta. Kładka poprowadzona ze stacji kolejowej pozwala pieszym łatwo dostać się do supermarketu z centrum miasta. Nowo wybudowany dworzec autobusowy wraz z sąsiednią stacją kolejową mają na celu stworzenie zintegrowanego terminalu komunikacyjnego. Jednak na niektórych trasach autobusy będą nadal zatrzymywać się tylko przy starym Dworcu Autobusowym na ulicy Bakewell Road, czyniąc Matlock jednym z najmniejszych miasteczek w Wielkiej Brytanii mogących się poszczycić dwoma dworcami autobusowymi.

  Bed and breakfast (ang. łóżko i śniadanie), B&B – rodzaj zakwaterowania turystycznego w Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz innych krajach anglosaskich. Nazwa przypomina znaczeniem polskie powiedzenie „wikt i opierunek”.Rugby (ang. rugby football) – popularne określenie grupy sportów drużynowych o wspólnym pochodzeniu. Istnieją trzy główne rodzaje rozgrywek:


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Warto wiedzieć że... beta

  Klub piłkarski – klub sportowy, którego głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach piłkarskich, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób. Obecnie, kluby piłkarskie są najczęściej klubami jednosekcyjnymi (typowo piłkarskimi), choć mogą również stanowić jedną z sekcji klubu wielosekcyjnego (sekcję piłkarską). Systematyka klubów piłkarskich ze względu na status zrzeszonych w nim osób:
  Matka Boża (skr. MB), Theotokos (gr. Θεοτόκος), pot. Matka Boska, Boża Rodzicielka, Bogurodzica a. Bogarodzica – jeden z dwóch (obok „Najświętsza Maryja Panna”) oficjalnych tytułów Marii z Nazaretu, matki Jezusa, używany m.in. w Kościele katolickim i Kościołach prawosławnych (cs. Boharodzica). W wersji współczesnej tytuł ten brzmiałby Matka Boga.
  Didżej lub DJ, dyskdżokej (ang. Disc Jockey – Dee Jay) – osoba zajmująca się dobieraniem oraz odtwarzaniem i miksowaniem muzyki na żywo w celu rozbawienia publiczności. DJ najczęściej stara się stworzyć płynność muzyczną w swoim występie, łącząc ze sobą różne utwory muzyczne, a nawet dodając efekty dźwiękowe, sample, utwory typu acapella. DJ-e turntabliści posługują się także skreczem.
  Miasta partnerskie – forma partnerstwa między miastami w różnych krajach, która ma na celu wymianę kulturalną, gospodarczą i informacyjną. W Europie formę tę powszechnie określa się terminami: miasta bliźniacze, miasta przyjacielskie (miasta zaprzyjaźnione) lub miasta partnerskie. Poza Europą (szczególnie w krajach anglosaskich) współpracę między miastami określa się pojęciem miasta siostrzane (ang.: Sister City; l. mn.: Sister Cities) lub bliźniacze (ang.: Twin Towns albo Twinning Towns); w krajach socjalistycznych - miasta braterskie.
  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.
  Sheffield – miasto (city) i dystrykt metropolitalny (metropolitan borough) w północnej Anglii w hrabstwie metropolitalnym South Yorkshire. Liczba ludności przekracza 0,5 mln (530,3 tys. w 2007), co czyni je piątym co do wielkości miastem w Anglii. Dawniej miasto silnie uprzemysłowione, które dzisiaj bardziej przemienia się w akademickie. Uniwersytet w Sheffield (University of Sheffield) może się pochwalić 5 noblistami.
  Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester. W sensie formalnym stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.