• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • MathWorld

  Przeczytaj także...
  Wikipedia – wielojęzyczny projekt internetowej encyklopedii działającej w oparciu o zasadę otwartej treści. Funkcjonuje wykorzystując oprogramowanie MediaWiki (jęz. hawajski: wiki wiki = „szybko”), wywodzące się z koncepcji WikiWikiWeb, umożliwiające edycję każdemu użytkownikowi odwiedzającemu stronę i aktualizację jej treści w czasie realnym. Słowo Wikipedia jest neologizmem powstałym w wyniku połączenia wyrazów wiki i encyklopedia. Slogan reklamowy Wikipedii brzmi: „Wolna encyklopedia, którą każdy może redagować”.PlanetMath - wolna encyklopedia matematyczna typu Wiki, rozwijana online, hostowana przez Digital Library Research Lab w Virginia Tech.
  Mathematica - komercyjny system obliczeń symbolicznych i numerycznych opracowany w 1988 przez Stephena Wolframa. W ciągu przeszło 20 lat istnienia Mathematica stała się bardzo popularna w środowisku naukowców i inżynierów.

  MathWorldencyklopedia matematyczna online, sponsorowana przez Wolfram Research, twórcę i producenta programu Mathematica; współsponsorem jest National Science Foundation (National Science Digital Library).

  Historia[ | edytuj kod]

  Twórca strony Eric W. Weisstein, w latach 90. student fizyki i astronomii, miał zwyczaj pisać dokładne notatki z wykładów z matematyki. W 1995 udostępnił te notatki online i nazwał je "Eric's Treasure Trove of Mathematics"; zbiór zawierał setki artykułów z szerokiego spektrum zagadnień matematycznych i był najlepszym w tamtym czasie zbiorem z tej dziedziny wiedzy w Internecie, cieszącym się dużą popularnością. Eric sukcesywnie rozwijał i poprawiał swój serwis, przyjmując też korekty i komentarze od czytelników.

  Wolfram Research - firma informatyczna, część Wolfram Group składającej się z Wolfram Research Inc., Wolfram Media Inc., Wolfram Research Europe Ltd. w Wielkiej Brytanii i Wolfram Research Asia Ltd. w Japonii. Założycielem firmy jest naukowiec Stephen Wolfram.

  W 1997 Weisstein zawarł umowę z CRC Press, na mocy której zawartość witryny została opublikowana drukiem i na CD-ROM, pod tytułem "CRC Concise Encyclopedia of Mathematics". Wersja online została znacznie ograniczona. W 1999 Weisstein zatrudnił się w firmie Wolfram Research, która przemianowała Math Treasure Trove na MathWorld i umieściła pełną wersję pod adresem http://mathworld.wolfram.com.

  W 2000 r. CRC Press wytoczyła proces Wolfram Research, Stephenowi Wolframowi i Ericowi Weissteinowi, zarzucając naruszenie warunku kontraktu, jakim miało być pozostawanie encyklopedii w formie drukowanej. Decyzją sądu witryna została zamknięta, ale sprawa została ostatecznie rozwiązana w drodze ugody pozasądowej – WR wypłacił nieujawnioną sumę odszkodowania, natomiast serwis pojawił się ponownie w Sieci, bez żadnych ograniczeń, ale w każdym haśle została umieszczona informacja o prawach autorskich, zaś CRC uzyskała prawo do drukowania MathWorld.

  Sprawa odbiła się szerokim echem w Internecie w chwili zamknięcia serwisu. Wiele osób oskarżało CRC Press o chciwość i żądało przywrócenia encyklopedii online. Wiele osób zdecydowało się tworzyć encyklopedię matematyczną od zera, a do encyklopedii sieciowych o najbardziej rozbudowanych zasobach matematycznych należą dziś PlanetMath i Wikipedia.

  W niektórych kręgach, szczególnie w grupie dyskusyjnej sci.math, pojawiają się dyskusje dotyczące jakości haseł MathWorld. Chociaż generalnie nie jest ona kwestionowana, okazjonalnie wytykane są w niej błędne informacje, aczkolwiek MathWorld nie jest traktowana jako źródło ostateczne i rozstrzygające, a raczej jako wstęp do zagadnień.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • ScienceWorld
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • MathWorld w Wolfram Research (ang.)
 • Komentarz Erica Weissteina dotyczący procesu (ang.)
 • PlanetMath (ang.)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.