• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mateusz Witkowski

  Przeczytaj także...
  Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej – teatr w Krakowie, narodowa instytucja kultury, drugi najstarszy teatr w Polsce. Obok Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Wybrzeże w Gdańsku jest jedną z trzech narodowych scen dramatycznych, podlegających bezpośrednio Ministrowi Kultury. Jako jedyny polski teatr należy do Europejskiej Sieci Teatrów Mitos21, która skupia najważniejsze sceny teatralne w Europie.Feliks Oraczewski herbu Szreniawa, inna forma nazwiska: Feliks Szczęsny Oraczewski, krypt.: F. O.; F. O. P. K., (ur. 14 stycznia 1739 w Przybysławicach koło Krakowa – zm. 12 sierpnia 1799 w Wiedniu) – polski działacz polityczny i oświatowy, komedio- i dramatopisarz, poeta, publicysta i pedagog.
  Aktor (łac. agere – działać) – osoba odgrywająca za pomocą szczególnego zachowania, technik cielesnych i głosowych rolę w teatrze lub w filmie. Od zwykłego człowieka odróżnia go ze strony samego aktora świadomość gry, ze strony widzów – szczególny sposób traktowania osoby jako aktora. Wobec widza istnieje na sposób dwoisty, jako odtwarzana postać, w którą się tymczasowo wciela, i zarazem jako żywy człowiek, posiadający własną rzeczywistą tożsamość i biografię.

  Mateusz Witkowski (działał w latach 1774-1796) – aktor, dyrektor teatru. Współtwórca Teatru Krakowskiego.

  Syn Marcina mieszczanina krakowskiego. W latach 1774-81 występował w Teatrze Narodowym w Warszawie. W 1781 wraz z Feliksem Oraczewskim organizował teatr w Krakowie. Jako pierwszy "antreprener" – dyrektor 17 października 1781 uzyskał od magistratu pozwolenie na prowadzenie teatru i rozpoczął przedstawienia w Pałacu Spiskim. Do marca 1782 wystawił kilka sztuk po czym wyjechał z Krakowa.

  Teatr – rodzaj sztuki widowiskowej, w której aktor lub grupa aktorów na żywo daje przedstawienie dla zgromadzonej publiczności. Terminem teatr określa się też sam spektakl teatralny lub też budynek, w którym jest grany.

  W 1782 występował z własnym zespołem we Lwowie. W 1784 był ponownie dyrektorem Teatru Krakowskiego i w tym czasie procesował się z aktorem Józefem Srokowskim, który również uzyskał koncesję na prowadzenie teatru w Krakowie.

  Uchodził za dobrego aktora. Był autorem libretta opery Słowik, czyli Kasia z Hanką na wydaniu.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Słownik Biograficzny Teatru Polskiego 1765-1965. Warszawa: PWN, 1973, s. 794-795.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.728 sek.