• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mateusz Borek  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Olaf Lubaszenko, właśc. Olaf Sergiusz Linde-Lubaszenko (ur. 6 grudnia 1968 we Wrocławiu) – polski aktor filmowy i teatralny, reżyser i producent, także wokalista i konferansjer. Związany z Teatrem Buffo. Dyrektor artystyczny Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.Bundesliga (niem. Deutsche Bundesliga) – najwyższa klasa rozgrywkowa w niemieckiej piłce nożnej. Została ona założona przez niemiecki związek piłki nożnej – DFB w dniu 28 lipca 1962 roku w Dortmundzie. Rozgrywki zainaugurowano w sezonie 1963/64, natomiast mistrzem Niemiec pomiędzy sezonami 1902/03 a 1962/63 został oficjalnie zwycięzca meczu finałowego rozgrywek DFB, później Oberligi.

  Mateusz Jakub Borek (ur. 2 listopada 1973 w Dębicy) – polski dziennikarz, publicysta, komentator sportowy, promotor bokserski i osobowość telewizyjna.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Dębicy, rozpoczął studia w Wyższej Szkole Biznesu – National-Louis University w Nowym Sączu (które przerwał), następnie na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

  I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy – dębickie liceum ogólnokształcące. Jest to najstarsza szkoła średnia w powiecie dębickim. Została założona w 1900 roku, a w obecnym budynku znajduje się od 1905 roku. Obecnie uczniów rekrutuje się do 8 klas o zróżnicowanych profilach. Szkoła od wielu lat cieszy się dużą renomą.XIII Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2008 roku odbyły się w Austrii i w Szwajcarii. Mistrzostwa rozpoczęły się 7 czerwca i trwały do 29 czerwca 2008 roku. Mistrzostwo po raz drugi w historii zdobyła reprezentacja Hiszpanii (pierwszy raz w 1964 roku), która reprezentowała Europę podczas Pucharu Konfederacji 2009 w RPA. Pierwszy raz w historii żaden z gospodarzy nie zakwalifikował się do Fazy Pucharowej.

  Pracę zawodową rozpoczął w Małopolskiej Telewizji Kablowej w Tarnowie. Jako dziennikarz/komentator sportowy do 2000 roku pracował w Canal+, a później w Polsacie Sport (2000–2020); podjął też współpracę z Eurosportem. Komentował piłkarską Ligę Mistrzów (sześć finałów), Bundesligę, jak również najważniejsze mecze mistrzostw świata w piłce nożnej w 2002, 2006 i 2018 oraz mistrzostw Europy 2008 i 2016. Prowadził programy publicystyczne (m.in. SuperGol, Piłkarski Salon, Studio Futbol, 2 × 45, Cafe Futbol, Puncher), a także studia gal sportów walki (Boks, MMA), takich jak np. KSW. W przeszłości współpracował też z Dziennikiem, Super Expressem, Faktem i Przeglądem Sportowym.

  Tomasz Smokowski (ur. 25 maja 1973 w Warszawie) – polski komentator i dziennikarz sportowy. Przez całą karierę związany z Canal+ Polska, w którym pojawił się w 1995 roku. Szef sportu na platformie NC+.Przegląd Sportowy – najstarszy polski dziennik sportowy, założony – jako tygodnik – w maju 1921 w Krakowie. Jego pierwszy numer ukazał się w sobotę 21 maja 1921.

  Trzykrotnie otrzymał Piłkarskie Oscary Canal+ w kategorii „najlepszy komentator telewizyjny” (w latach 2001, 2003 i 2004).

  W 2012 Borek był jednym z gospodarzy (m.in. z Karoliną Szostak) jubileuszowej gali „20 lat telewizji Polsat”, która odbyła się w Teatrze Wielkim w Warszawie. W tym samym roku został nagrodzony statuetką Telekamery Tele Tygodnia w kategorii „komentator sportowy”.

  W lutym 2020 ponownie został publicystą Przeglądu Sportowego oraz dołączył do redakcji Onet.pl.

  Fakt – dziennik wydawany od 22 października 2003 przez firmę Ringier Axel Springer Polska, należącą do niemiecko-szwajcarskiego koncernu medialnego Ringier Axel Springer AG. Lider rynku polskiej prasy codziennej. Gazeta wzorowana jest na niemieckim Bild i należy do gazet typu tabloid. Redaktorem naczelnym jest Grzegorz Jankowski. Siedziba Faktu mieści się w Warszawie na ulicy Domaniewskiej 52.Dziennikarz, dziennikarka – osoba zajmująca się przygotowaniem i prezentowaniem materiałów w środkach masowego przekazu.

  Od marca 2020 roku wspólnie z Michałem Polem, Tomaszem Smokowskim i Krzysztofem Stanowskim tworzy Kanał Sportowy w serwisie YouTube.

  2 czerwca 2020, na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej, Mateusz Borek poinformował o formalnym nawiązaniu współpracy z promotorem Mariuszem Grabowskim. Ponadto Borek i Grabowski podpisali kontrakt na wyprodukowanie co najmniej 18 gal bokserskich w ciągu trzech lat dla TVP Sport, a 6 czerwca wspólnie zorganizowali galę walk na gołe pięści „Gromda Fight Club”, która była transmitowana przez internet w systemie PPV. 9 lipca 2020 dziennikarz zakończył współpracę z Konfrontacją Sztuk Walki (ostatnią z jego udziałem była gala KSW 52).

  Mieszane sztuki walki (MMA, Mixed Martial Arts) – dyscyplina sportowa, w której zawodnicy sztuk i sportów walki walczą wręcz przy dużym zakresie dozwolonych technik (w zasadzie dopuszcza się wszystkie techniki dozwolone w innych sportach walki bez broni). Mieszane sztuki walki wyrażają jeden ze współczesnych kierunków rozwoju sztuk walki – zapewnienie widowiska sportowego, w którym walka toczy się przy jak najmniejszych ograniczeniach, ale jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka śmierci i poważnych, trwałych obrażeń ciała.Hotel 52 – polski serial obyczajowy emitowany w telewizji Polsat i Polsat HD od 25 lutego 2010 roku. Reżyserem pierwszego odcinka jest Michał Kwieciński, a pozostałych Grzegorz Kuczeriszka. Serial został zdjęty z anteny jesienią 2012 roku, jednak 16 kwietnia 2013 roku telewizja Polsat poinformowała o przedłużeniu go o siódmą serię, której emisję zaplanowano na jesień 2013 roku.

  18 sierpnia 2020 roku kierownictwo Canal+ Sport poinformowało, że dziennikarz dołączył do ich redakcji – komentuje w niej mecze niemieckiej Bundesligi. Cztery dni później, 22 sierpnia, Mateusz Borek poprowadził studio do gali bokserskiej Fight Champ, podczas której walką wieczoru było starcie Aleksandra Powietkina z Dillianem Whytem. Tym samym zasilił też zespół redakcyjny TVP Sport, gdzie od września tego samego roku jest komentatorem meczów Ligi Narodów UEFA oraz Ekstraklasy, a niekiedy także prowadzącym studia okołomeczowe. We wrześniu 2020 został również komentatorem spotkań o Puchar Niemiec na antenach Eurosportu.

  Konfrontacja Sztuk Walki, KSW – polska organizacja promująca walki MMA (Mixed Martial Arts) założona w Warszawie przez Martina Lewandowskiego i Macieja Kawulskiego. Lider wśród organizacji MMA w Europie oraz jedna z największych organizacji na świecie. Gale KSW odbywają się w Polsce i za granicą. Gala „KSW 39. Colosseum” zgromadziła w maju 2017 na PGE Narodowym niemal 58 tys. widzów, plasując się na drugim miejscu wśród największych pod względem liczebności publiczności wydarzeń sportowych w Polsce. Była to także druga na świecie impreza MMA pod względem liczebności publiczności. Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Kultura masowa[ | edytuj kod]

  W 2002 roku zagrał epizodyczną rolę gangstera, tłumacza języka wietnamskiego, w filmie pt. E=mc² w reżyserii Olafa Lubaszenki. W 2011 pojawił się gościnnie w utworze pt. „Sędzia Kalosz” na albumie Eko grupy muzycznej Monopol. Rok później wystąpił epizodycznie w serialu obyczajowym Hotel 52, gdzie wcielił się w rolę samego siebie.

  Pro Evolution Soccer – seria gier komputerowych symulujących rozgrywkę piłki nożnej wydawana od 1996 roku. Początkowo wydawana była pod nazwą International Superstar Soccer. W Japonii oraz poza Europą jest znana jako Winning Eleven.Teatr Wielki — Opera Narodowa w Warszawie – budynek zlokalizowany przy placu Teatralnym w Warszawie, będący siedzibą Opery Narodowej. W Salach Redutowych mieści się Muzeum Teatralne oraz dwie spośród trzech scen Teatru Narodowego.

  Z Romanem Kołtoniem (z którym współpracował w Polsacie Sport) komentował mecze w grze Pro Evolution Soccer 6.

  We współpracy z dziennikarzem sportowym Cezarym Kowalskim napisał książkę pt. Krótka piłka. Bez dyplomacji o reprezentacji, mistrzostwach, Lewandowskim, poświęconą kulisom polskiej sceny piłkarskiej, która ukazała się w 2018 roku nakładem wydawnictwa Czerwone i Czarne.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Super Express – wydawany w Warszawie od 1991 roku dziennik o charakterze sensacyjno-rozrywkowym. Jego pierwszy zespół dziennikarski stanowiła w przeważającej większości dotychczasowa obsada "Expressu Wieczornego". Format tabloidowy. Zasłynął publikacjami dotyczącymi afer politycznych i obyczajowych. Przed wyborami w 1993 i 1995 roku złamał obowiązującą media ciszę przedwyborczą, publikując wyniki sondaży przedwyborczych. Głośnym echem odbiło się również opublikowanie przez dziennik zdjęć ciała zastrzelonego w Iraku korespondenta TVP, Waldemara Milewicza oraz fotomontażu przedstawiającego trenera Leo Beenhakkera z odciętymi głowami trenera Niemiec Joachima Löwa i piłkarza Michaela Ballacka. Pierwszym redaktorem naczelnym Super Expressu był Grzegorz Lindenberg. Obecnie gazetą kieruje Sławomir Jastrzębowski.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Puchar Niemiec w piłce nożnej (niem. Deutscher Fußball Bund Pokal) oficjalnie nazywany „DFB-Pokal”, rozgrywki piłkarskie, rozgrywane w systemie pucharowym, corocznie, przez kluby zrzeszone w Niemieckim Związku Piłkarskim. Rozgrywki zostały rozpoczęte w 1935 roku (triumf 1. FC Nürnberg). Od 1985 finały rozgrywane są na Olympiastadion w Berlinie.
  XVII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2002 roku zostały rozegrane w dniach 31 maja–30 czerwca w Korei Południowej i Japonii, którym przyznano organizację imprezy w maju 1996 roku. Pierwszy raz w historii mistrzostwa zorganizowane zostały przez dwa kraje i po raz pierwszy poza Europą i Ameryką.
  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.
  Tele Tydzień - ogólnopolski tygodnik telewizyjny (z programem telewizyjnym), wydawany przez wydawnictwo Bauer. Od marca 2012 roku istnieje także internetowa strona magazynu - teletydzień.pl. W styczniu 2013 roku magazyn odchodził 20-lecie istnienia.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Dębica – miasto i gmina w województwie podkarpackim, siedziba powiatu dębickiego, położone nad rzeką Wisłoką, w Rynnie Podkarpackiej, na północnym skraju Pogórza Strzyżowskiego. Przed 1945 rokiem Dębica należała do województwa krakowskiego, po zakończeniu II wojny światowej weszła w skład nowo utworzonego województwa rzeszowskiego. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa tarnowskiego. Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłu chemicznego oraz spożywczego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.051 sek.