Materia autochtoniczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Materia autochtoniczna – materia organiczna wytwarzana przez producentów w danym ekosystemie. Zwykle dzieje się to na drodze fotosyntezy, rzadziej chemosyntezy. Ekosystem, który funkcjonuje w oparciu tylko o tę materię, nazywa się autotroficznym.

Chemosynteza – starszy ewolucyjnie od fotosyntezy i mniej od niej skomplikowany sposób autotrofizmu. Przeprowadzają go organizmy nazywane chemoautotrofami, wyłącznie bakterie, których źródłem energii do asymilacji dwutlenku węgla (CO2) są reakcje utlenienia prostszych związków nieorganicznych lub metanu. Pełni ona bardzo ważną rolę w obiegach pierwiastków ważnych biologicznie (azotu, węgla, fosforu). Asymilacja dwutlenku węgla rozpoczyna się od karboksylacji rybulozo-1,5-bisfosforanu.Producent – organizm wytwarzający związki organiczne ze związków nieorganicznych tworząc w ten sposób pierwszy poziom troficzny.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • materia allochtoniczna
  • Bibliografia[ | edytuj kod]

    1. Henryk. Wiśniewski: Ekologia z ochroną i kształtowaniem środowiska : podręcznik dla szkół ponadpodstawowych. Warszawa: Agmen, 1999, s. 67. ISBN 83-901392-4-3.
    Ekosystem autotroficzny – ekosystem, którego podstawą funkcjonowania jest obecność światła i autochtoniczna materia organiczna, wytwarzana w procesie fotosyntezy przez autotrofy (głównie przez rośliny zielone). Materia ta zapewnia samowystarczalność i niezależność ekosystemu.
    Reklama