• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Matador Records  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Moonshake – brytyjska grupa postrockowa założona w lutym 1991 roku w Londynie. Nazwę zaczerpnęła od tytułu utworu krautrockowego zespołu Can.Antics – drugi album nowojorskiego zespołu Interpol wydany 28 września 2004 roku. Album zaczął być nagrywany pod koniec marca 2004 w Tarquin Studios w Bridgeport a zmiksowany został pod koniec maja w tym samym miejscu. Na Antics znajduje się 10 piosenek. Płyta osiągnęła w Wielkiej Brytanii status złotej płyty.

  Matador Records – amerykańska wytwórnia płytowa, założona w 1989 roku przez Chrisa Lombardiego, specjalizująca się w wydawaniu płyt z muzyką alternatywną (indie rock, muzyka eksperymentalna, muzyka elektroniczna). Wydała albumy takich artystów jak: Arab Strap, Belle and Sebastian, Boards of Canada, Lou Reed, Mogwai i Pavement.

  Sonic Youth, zespół rockowy założony w Nowym Jorku w 1981. Troje jego twórców: Thurston Moore, Kim Gordon i Lee Ranaldo działało w nowojorskim środowisku no wave. Moore i Ranaldo grali razem z Glennem Branką w jego eksperymentalnym zespole próbując odkrywać nowe zastosowania gitar. Gordon brała udział w organizacji Noise Festival.Muzyka eksperymentalna – muzyka stosująca nietypowe dla muzyki popularnej rozwiązania stylistyczne, rytmiczne, metryczne, melodyczne, aranżacyjne itd.

  Historia[ | edytuj kod]

  Matador Records założył w 1989 roku w Nowym Jorku Chris Lombardi. O pomoc w prowadzeniu wytwórni poprosił swojego przyjaciela z Homestead Records, Gerarda Cosloya. Siedziba Matador Records mieściła się początkowo we własnym mieszkaniu Lombardiego. Głównym celem, jaki postawił sobie Lombardi, było dokumentowanie nowojorskiej, niezależnej sceny muzycznej. Wśród pierwszych wykonawców, których nagrania wydała wytwórnia, znaleźli się: Teenage Fanclub ze Szkocji, Pavement ze Stockton w Kalifornii, i Superchunk z Karoliny Północnej. W 1994 roku Matador Records zawarł umowę partnerską z wytwórnią Atlantic Records, należącą z kolei do Warner Music Group. W 1996 roku wytwórnia Capitol Records zakupiła 49 procent udziałów w Matador Records, ale w 1999 roku Lombardi i Cosloy odkupili je. Od 2002 roku Matador należy do Beggars Group. Obok głównej siedziby w Nowym Jorku ma swój oddział w Londynie. Jest jedną z najważniejszych wytwórni płytowych wydających muzykę niezależną.

  Queens of the Stone Age (QOTSA lub Queens) – amerykański zespół rockowy, sformowany w 1997 roku przez Josha Homme po rozpadzie grupy Kyuss.Atlantic Records (Atlantic Recording Corporation) – amerykańska wytwórnia płytowa będąca własnością Warner Music Group.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Boards Of Canada – szkocki duet muzyczny braci Michaela Sandisona i Marcusa Eoina. Michael urodził się 1 czerwca 1970 roku, natomiast Marcus 21 lipca 1971. Twórczość duetu oscyluje wokół eksperymentalnej elektroniki, ambientu, IDM-u, downtempo z elementami triphopowymi. Nazwa zespołu powstała od nazwy wytwórni filmowej National Film Board of Canada dzięki fascynacji, zwłaszcza Michaela, filmami dokumentalnymi tejże wytwórni.
  Interpol – amerykański zespół indie rockowy założony w 1997 roku. Grupa pochodzi z dzielnicy Williamsburg w Nowym Jorku, z którym jest nierozłącznie związana.
  The Fall – brytyjska grupa postpunkowa, założona w 1976 roku w Manchesterze, (istniejąca w pierwszych tygodniach pod nazwą Outsiders) skupiona wokół ekscentrycznego lidera-wokalisty Marka E. Smitha, który jest jej jedynym stałym członkiem. Zespół współpracował z niezależnymi wytwórniami, takimi jak Kamera, Rough Trade czy Beggars Banquet. Nagrywa do dzisiaj, koncertując głównie w USA i Wielkiej Brytanii.
  Matmos to duet z San Francisco grający muzykę elektroniczną, nagrywający dla Matador Records. Projekt tworzą M. C. (Martin) Schmidt i Drew Daniel, ale współpracują też z innymi artystami, zwłaszcza z J Lesserem. Większość ich twórczości jest klasyfikowana jako popowa odmiana muzyki konkretnej.
  Modest Mouse – zespół indierockowy założony w 1993 roku w Issaquah w stanie Waszyngton. Szczytową popularność uzyskał wraz z wydaniem najnowszej płyty We Were Dead Before the Ship Even Sank, która weszła na 1 miejsce listy Billboardu, lecz największe uznanie wśród krytyków i słuchaczy indie rocka zdobył albumami The Lonesome Crowded West i The Moon and Antarctica.
  Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.
  Jimi Tenor (ur. 1965 w Lahti jako Lassi Lehto), fiński muzyk, projektant mody i eksperymentator. Swoją muzyczną karierę zaczynał w zespole Shamans, wykonującym muzykę industrial.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.705 sek.