Maszynka do golenia
Narzędzie – przedmiot lub urządzenie służące do bezpośredniego oddziaływania w procesie pracy na przedmiot pracy stanowiące wyposażenie człowieka lub maszyny. Większość prostych narzędzi jest maszynami prostymi. Narzędzie pozwala wykonać to, czego przeciętny człowiek nie byłby w stanie wykonać "gołymi rękami", lub ułatwia to, co może wykonać sam. Narzędziami posługują się też niektóre gatunki zwierząt.King Camp Gillette (ur. 5 stycznia 1855 w Fond du Lac, zm. 9 lipca 1932 w Los Angeles) – amerykański wynalazca. Opracował i opatentował bezpieczną maszynkę do golenia. Jest mylnie uważany za jej pierwszego wynalazcę, gdyż jego innowacja w postaci maszynek z wymienialnymi ostrzami (czyli żyletkami) wyparła rozwiązania konkurentów.
Żyletka – ostrze maszynki do golenia oraz golarki elektrycznej, które w przeciwieństwie do brzytwy umożliwiają usuwanie zarostu na twarzy i owłosienia z innych części ciała w bezpieczny sposób, znacznie redukując możliwość zranienia, nawet jeśli jest używana przez osobę niedoświadczoną. Współczesne żyletki wykonywane są ze stali nierdzewnej.
Maszynka do golenia (ang. safety razor - bezpieczna brzytwa) - narzędzie pozwalające na usuwanie w bezpieczny sposób owłosienia ciała.
Pierwsze maszynki do golenia zbudowane były z metalu, składały się z rączki oraz pojemnika, do którego należało włożyć żyletkę. Żyletka układała się w taki sposób, aby umożliwić jak najbezpieczniejsze golenie z minimalnym ryzykiem skaleczenia.
Patent[ | edytuj kod]
King Camp Gillette w 1904 roku opatentował maszynkę do golenia z wymiennym ostrzem dwustronnym. Już w XIX w. były produkowane maszynki do golenia, jednak ostrza były montowane tylko po jednej stronie a ich montaż w maszynce był utrudniony (ponieważ wymagały pocięcia żyletki na kawałki), dlatego wynalazek Gilletta zdobył taką popularność i to jemu mylnie przypisuje się wynalezienie maszynki do golenia.
Jednorazowa maszynka[ | edytuj kod]
Współcześnie używane są jednorazowe maszynki do golenia wykonane z tworzywa sztucznego. Określenie jednorazowa maszynka, jest określeniem dość teoretycznym, ponieważ jedna maszynka może być użyta co najmniej kilkukrotnie. W dalszym ciągu dominują maszynki trzyostrzowe, jednak można spotkać też golarki z czterema, pięcioma a nawet sześcioma ostrzami. Są one zazwyczaj gorszej jakości niż w modelach z wymiennymi nożykami. Niektóre wyposażone są w ruchomą część, na której znajdują się ostrza (tzn. ruchoma główka), oraz w pasek nawilżający co dodatkowo zmniejsza ryzyko skaleczenia czy podrażnienia skóry.
Maszynka dla kobiet[ | edytuj kod]
Maszynka do golenia dla kobiet nieznacznie różni się od maszynek do golenia używanych przez mężczyzn. Główną różnicą jest wygląd i kolor. Ponieważ kobieca maszynka służy do golenia nóg, pach oraz owłosienia łonowego jej konstrukcja jest taka, aby ułatwić golenie tych rejonów ciała.
Zobacz też[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- Żyletka - ostry uśmiech historii, czyli o olśnieniu K.C.Gilette'a, [w:] Sergiusz Prokurat , Niezwykłe początki znanych firm, Warszawa: PWN, 2015, s. 38-58, ISBN 978-83-01-18186-4 .
- Marcin Całbecki , Powtórna rebelia ojca. O ciągu dalszym „Traktatu o manekinach” Brunona Schulza, „Schulz/Forum” (12), 2018, DOI: 10.26881/sf.2018.12.04, ISSN 2300-5823 [dostęp 2020-08-24] .