• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mastorawa

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Epos (gr. έπος, epos = słowo), także: ‘epopeja’, ‘poemat heroiczny’, czasem również ‘poemat epicki’ – jeden z głównych i najstarszych gatunków epiki.
  Język erzja (эрзянь кель, ersjan kel´) – język lub dialekt używany przez jedną z dwóch grup Mordwinów, zamieszkujących wschodni skrawek europejskiej części Rosji: Mordowię, gdzie jest językiem urzędowym, a także Tatarstan, Baszkirię, Czuwaszję oraz obwody: niżegorodzki, orenburski, penzeński, samarski, saratowski i uljanowski. Mordwini Erzja żyją także w diasporze na dalekim wschodzie Rosji, a poza granicami tego kraju – w Kazachstanie, Estonii i Armenii.
  „Mastorawa”

  Mastorawamordwiński epos napisany przez rosyjskiego filologa Aleksandra Markowicza Szaronowa we współpracy z innymi autorami na podstawie mitologii mordwińskiej i pieśni ludowych.

  W 1994 powstała pierwsza wersja językowa – w języku erzja, w 2001 roku w języku moksza, a w 2004 w języku rosyjskim, która została poszerzona w 2010 roku.

  Nazwa[ | edytuj kod]

  Mastorawa to połączenie słów „awa” – „matka, kobieta” i „mastor” – „ziemia, kraj”, co tłumaczone jest jako „Matka Ziemia”, „Ojczyzna”.

  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.Mordwini (Mordwa) – ludność mówiąca językami ugrofińskimi z grupy języków wołżańskich; zamieszkuje (w rozrzuconych skupiskach) głównie Federację Rosyjską: Republikę Mordwińską oraz Republikę Tatarstanu i obwody: samarski, penzeński, orenburski, niżnonowogrodzki oraz Syberię; także w Azji Środkowej w Armenii i w USA. W 2003 było około 1 054 000 Mordwinów.

  Opis[ | edytuj kod]

  Mastorawa została napisana na podstawie mitologii mordwińskiej i pieśni ludowych w trzech językach: języku erzja (1994), języku moksza (2001) i języku rosyjskim (2004, wersja poszerzona w 2010 roku). Epos jest bogato ilustrowany przez N.S. Makuszyna.

  Podczas gdy sam epos ukształtował się w IX–XIII w. przed inwazją tatarsko-mongolską, narracja Mastorawy jest kontynuowana i odnosi się również do okresu interakcji z państwem rosyjskim. Mastorawa dzieli się na następujące części: wiek bogów i stworzenia, zwyczaje i tradycje wieku antycznego, wiek Tuszjana i jego odejście, wiek wrogów, nowy wiek rosyjskiej autokracji, prognoza przyszłości Rosjan i ludu Erzja.

  Język moksza – ugrofiński język z grupy języków wołżańskich używany przez jedną z dwóch grup etnicznych składających się na naród Mordwinów– Mordwinów Moksza. Używany jest na wschodnim skrawku europejskiej części Rosji, zwłaszcza w zachodnich rejonach Mordowii, gdzie jest językiem urzędowym oraz w obwodzie penzeńskim, a także Tatarstanie, Baszkirii, oraz obwodach: orenburskim, riazańskim, samarskim, saratowskim i tambowskim. Mordwini Moksza żyją także w niewielkich grupach na dalekim wschodzie Rosji, a poza granicami tego kraju – w USA.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Gagaev Andrey Alexandrovich, Gagaev Pavel Alexandrovich, Tikhonov Roman Valerievich, Bochkareva Olga Victorovna. MASTORAVA BY A.M.SHARONOV: METAEPOS OF TRAGEDY AND UTHOPY AND PRACTHOPY OF ERZYA ETHNOS. „International Journal of Russian Studies”. 4 (1), s. 41–52, 2015. ISSN 2158-7051 (ang.). 

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Alexander Sharonov about erzyan epic «Mastorava» (ang.). 2016–12-21. [dostęp 2017-04-17].
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.