• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Massive Attack  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Dub – technika przetwarzania nagrań muzycznych (głównie z gatunku reggae), eksponująca zwłaszcza sekcję rytmiczną (bębny, bas), powstała na Jamajce w latach siedemdziesiątych XX w.. Obejmuje zarówno przetwarzanie muzyki na żywo (przez realizatorów dźwięku, tzw. dubmasterów), jak i nagrania studyjne. Technika dub skupia się na wybranym elemencie nagrania, który w wersji oryginalnej pozostaje na dalszym planie. Z reguły w nagraniu dub pomija się oryginalny wokal, czasem jest ono wykorzystywane jako podkład do toastingu.Robert Del Naja, 3D (ur. 21 stycznia 1966 w Bristolu), angielski muzyk - kompozytor i wokalista, a także artysta-grafik, tworzący zwłaszcza graffiti.
  Historia[]

  Gruntem dla założenia zespołu był duży soundsystem o nazwie Wild Bunch działający w Bristolu. Jego członkowie mieszali bardzo wiele gatunków muzycznych, co dało o sobie znać w dziełach Massive Attack. Podczas występów Wild Bunch w różnych klubach Bristolu dojrzewała idea muzyczna, a także poznawali się ludzie, którzy stworzyli potem najważniejsze grupy należące do gatunku trip-hop lub inaczej Bristol sound: Portishead, Sneaker Pimps, Morcheeba. W tym czasie założyciele Massive Attack poznali też twórców dubu i reggaeMad Professora i Horace'a Andy'ego, których wpływ jest bardzo widoczny na dwóch pierwszych albumach, i z którymi w późniejszym okresie współpracowali.

  Robert Del Naja, 3D (ur. 21 stycznia 1966 w Bristolu), angielski muzyk - kompozytor i wokalista, a także artysta-grafik, tworzący zwłaszcza graffiti.Ruch antynuklearny – ruch społeczny sprzeciwiający się wykorzystywaniu energii atomowej. Dąży on zarówno do rozbrojenia atomowego, jak i rezygnacji z produkcji energii atomowej na użytek cywilny. Domaga się zastąpienia jej przez technologie energooszczędne i odnawialne źródła energii. Zalicza się do nowych ruchów społecznych.

  Za datę powstania zespołu uważa się rok 1987, kiedy dwaj członkowie Wild Bunch – Andrew Vowles "Mushroom" i Grant Marshall "Daddy G" zaangażowali się w tworzenie muzyki wraz z malarzem graffiti o ksywie 3D – Robertem del Naja.

  Blue Lines[]

  Pierwszy singel zatytułowany "Daydreaming" ukazał się w 1990. Następny, wydany w 1991 "Safe from Harm", odniósł pewien komercyjny sukces. W tym samym roku grupa wydała swój pierwszy album, Blue Lines. Dużą popularność zyskał utwór "Unfinished Sympathy", w którym gościnnie zaśpiewała Shara Nelson. W MTV popularny był teledysk do tego utworu, przedstawiający wokalistkę idącą ulicami Los Angeles, nakręcony jednym ujęciem kamery, tzw. master shot.

  Tv on the Radio – założony w 2001 roku w Nowym Jorku awangardowy indierockowy zespół muzyczny, którego muzyka łączy w sobie tak różnorodne style jak free jazz, a cappella/doo wop, muzyka psychodeliczna czy trip-hop.Andrew Vowles, ps. Mushroom (ur. 10 listopada 1967 w Bristolu, Wielka Brytania) – jeden z założycieli brytyjskiego zespołu triphopowego Massive Attack.

  Protection[]

  W 1994 ukazała się druga płyta, zatytułowana Protection. Sharę Nelson, która rozpoczęła solową karierę, zastąpiła Tracey Thorn, wokalistka alterpopowego zespołu Everything but the Girl. Zaśpiewała dwa utwory (tytułowy i "Better Things"). Druga z wokalistek obecnych na tym albumie – Nicolette Suwoton – zaśpiewała w "Three" i "Sly". W dwóch kolejnych "Spying Glass" i "Light My Fire" pojawił się Horace Andy. W "Karmacoma" oraz "Eurochild" rapowali del Naja, Daddy G oraz Tricky. Dwa utwory na albumie, "Weather Storm" i "Heat Miser", to utwory instrumentalne.

  Dr House (ang. House; House, M.D.) – amerykański medyczny serial telewizyjny produkowany dla stacji telewizyjnej FOX. Zadebiutował na antenie 16 listopada 2004 roku.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  W 1995 roku wydany został album No Protection Mad Professora. Są to dubowe przeróbki każdej z kompozycji z Protection.

  Mezzanine[]

  Trzeci album, zatytułowany Mezzanine, ukazał się w 1998 roku. Jest to ostatnia produkcja, którą swoimi nazwiskami firmuje trójka założycieli zespołu. Tym razem wokalistką, która brała udział w nagraniu, została Elizabeth Fraser, znana z Cocteau Twins, zespołu, którego brzmienie (szczególnie LP Garlands) odcisnęło się bardzo wyraźnie na Mezzanine, jak i następnych płytach MA. Odegrała ogromną rolę w przygotowywaniu nagrań, zaśpiewała w trzech z nich, w tym w "Teardrop". W utworze "Dissolved Girl" wystąpiła natomiast brytyjska wokalistka Sarah Jay. Album charakteryzuje częste użycie gitar bądź gitarowych sampli (szczególnie w "Risingson"). Był to zresztą jeden z powodów, dla których wkrótce po wydaniu Mezzanine zespół opuścił Vowles, niezadowolony z kierunku ewolucji muzyki MA.

  Nicolette, właściwie Nicolette Suwoton (ur. 1964 w Glasgow, Szkocji) – brytyjsko-nigeryjska piosenkarka, autorka tekstów i DJ-ka.Człowiek Pies (ang. Danny the Dog, znany również jako Unleashed) – film akcji, thriller nakręcony w 2005 roku przez Louisa Leterriera według scenariusza Luca Bessona. Producentami byli Luc Besson i odtwórca głównej roli Jet Li. Muzykę skomponował zespół Massive Attack.

  Dwa utwory z tego albumu zostały użyte w ścieżkach dźwiękowych do filmów: "Dissolved Girl" w Matrix, a "Angel" m.in. w Snatch, Pi i Stay. Utwór "Teardrop" znajduje się także w czołówce popularnego serialu Dr House.

  100th Window[]

  Czwarty album wydany przez Massive Attack ukazał się w lutym 2003 roku. Za jego formę odpowiedzialni są Robert del Naja oraz Neil Davidge, który współpracował z zespołem podczas nagrywania poprzedniego wydawnictwa (z 3D znał się znacznie wcześniej). Wokalistką śpiewającą w trzech utworach jest Sinéad O’Connor. Szczególnie napisany przez nią tekst do "A Prayer for England" jest niejako przesłaniem politycznym. Poza działalnością artystyczną del Naja zaangażował się bowiem w ruch antynuklearny i (wraz z innymi brytyjskimi muzykami, m.in. z Damonem Albarnem z Blur) w protest przeciwko wojnie w Iraku. Pod względem muzycznym 100th Window jest w dużym stopniu kontynuacją Mezzanine.

  Portishead (IPA: [pɔːtɪsˈhɛd]) – brytyjski triphopowy zespół muzyczny utworzony w 1991 w Bristolu w Wielkiej Brytanii.Elizabeth Davidson Fraser (ur. 29 sierpnia 1963 roku w Grangemouth, Szkocja), wokalistka, założycielka (wraz z Robinem Guthrie) zespołu Cocteau Twins (1981 - 1998), który nagrywał dla 4AD.

  W 2004 Del Naja przygotował cały soundtrack do filmu Danny the Dog.

  13 marca 2006 zespół wraz z Terrym Callierem wydał nowy singel – "Live with me", który promował dwupłytową składankę z najlepszymi utworami z poprzednich płyt – Collected (wydaną 27 marca 2006).

  Splitting The Atom[]

  5 października 2009 ukazało się EP Splitting the Atom. Zawiera 4 utwory, z czego dwa z nich to remiksy, dostępne wyłącznie w wersji cyfrowej lub w wersji dla koneserów, jako płyta winylowa. W utworach pojawiają się w stałym składzie: 3D, Daddy G oraz Horace Andy. Gościnnie zaśpiewali Martina Topley-Bird, Tunde Adebimpe, wokalista TV on the Radio, oraz Guy Garvey.

  Trip hop – gatunek muzyczny znany też pod nazwami Bristol Sound lub Bristol Acid Rap. Powstał w latach 90. XX wieku w Anglii. Nazwy tej użyto po raz pierwszy w magazynie muzycznym Mixmag, dla określenia nurtu "hip-hopu na kwasie" czyli gatunku prezentowanego przez grupę Massive Attack na płycie Blue Lines. Na brzmienie trip-hopu składa się przede wszystkim dub i rap, później jednak zaczęto poszerzać tę definicję o każdy gatunek muzyczny opierający się na dubowym rytmie bądź loopach perkusyjnych w tempie ok. 80 bpm (uderzeń na minutę), ciężkiej bądź smutnej atmosferze (dlatego do trip-hopu zalicza się także grupę Portishead, która zdaje się prezentować bardziej "jazz na kwasie" niż "hip-hop na kwasie").Adrian Thaws (pseudonim Tricky) – muzyk, ur. 27 stycznia 1968 w mieście Bristol w Anglii, charakteryzujący się pisaniem mrocznych tekstów, szepczącym śpiewem, przypominającym trochę rapowanie i współpracą z wieloma artystami. Wraz z zespołem Massive Attack twórca nurtu muzycznego trip hop (bristol sound).

  Heligoland[]

  8 lutego 2010 ukazał się piąty studyjny album Massive Attack, zatytułowany Heligoland. W nagraniach wzięli udział Hope Sandoval i Damon Albarn. W przyszłości planowane jest wydanie EP z utworami, które nie zmieściły się na płycie.

  Skład[]

 • Robert Del Naja (3D)
 • Grant Marshall (Daddy G)
 • Andrew Vowles (Mushroom)
 • Wokaliści[]

 • Horace Andy – wszystkie albumy
 • Tricky – Blue Lines, Protection
 • Andy Bryan – Blue Lines (Just Be Thankful...)
 • Shara Nelson – Blue Lines
 • Tracey Thorn – Protection
 • Nicolette – Protection
 • Elizabeth Fraser – Mezzanine (Teardrop)
 • Sarah Jay – Mezzanine (Dissolved Girl...)
 • Sinéad O’Connor – 100th Window
 • Terry Callier – Live with Me
 • Damon Albarn – 100th Window, Heligoland
 • Martina Topley-Bird – Splitting the Atom, Heligoland
 • Tunde Adebimpe – Splitting the Atom, Heligoland
 • Guy Garvey – Splitting the Atom, Heligoland
 • Druga wojna w Zatoce Perskiej – konflikt zbrojny, który rozpoczął się 20 marca 2003 między koalicją sił międzynarodowych (głównie USA i Wielkiej Brytanii) a armią Iraku. Po ok. trzech tygodniach walk siły międzynarodowe objęły kontrolę nad większością terytorium Iraku, obalając rząd tworzony przez partię Baas i Saddama Husajna i rozpoczynając okupację tego kraju, trwającą formalnie do 2005 r. Siły międzynarodowe liczyły ok. 250 000 żołnierzy amerykańskich, 45 000 brytyjskich, 2000 australijskich, 180 polskich (grupy GROM i pododdział usuwania skażeń chemicznych z 4 Pułku Chemicznego w Brodnicy). Oprócz tego siły te były wspierane od północy przez ok. 50 000 partyzantów kurdyjskich. Siły międzynarodowe wkroczyły do Iraku od południa, przekraczając granicę od strony Kuwejtu i Zatoki Perskiej.Daddy G (ur. jako Grantley Marshall, 18 grudnia 1959 w Bristolu w Wielkiej Brytanii) – angielski muzyk, założyciel zespołu Massive Attack.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mad Professor, właściwie Neil Fraser (ur. w 1955 w Georgetown, Gujana) – twórca muzyki oraz remiksów z gatunku dub, producent, znany ze współpracy z twórcami muzyki reggae takimi jak: Lee "Scratch" Perry, Sly and Robbie, Pato Banton, Jah Shaka czy Horace Andy, również z artystami innych nurtów (Sade, Massive Attack, The Orb).
  Pseudonim (z stgr. ψευδώνυμος pseudonymos, dosł. "pod fałszywym imieniem") – indywidualna nazwa danej osoby, inna niż oficjalne imię i nazwisko.
  MTV (skrót od Music Television) to najpopularniejsza stacja muzyczna na świecie, należąca obecnie do MTV Networks, wchodzącej w skład Viacomu. Stację odbierać można za pośrednictwem telewizji satelitarnych i naziemnych oraz sieci kablowych.
  Sneaker Pimps – brytyjski zespół muzyczny założony w Reading w 1995 roku. Wraz z Massive Attack, Portishead, Morcheeba i Trickym zaliczani są do najważniejszych twórców gatunku trip hop.
  "Unfinished Sympathy" piosenka angielskiej grupy Massive Attack, z ich debiutanckiego albumu Blue Lines (1991). Utwór został napisany wspólnie przez członków grupy (Grantley "Daddy G" Marshall, Andrew "Mushroom" Vowles i Robert "3D" Del Naja), z udziałem: Jonathan "Jonny Dollar" Sharp i Shara Nelson (śpiew). "Unfinished Sympathy" został wydany jako drugi singel z z albumu 11 lutego 1991. Zajmował wysokie pozycje na listach przebojów singli, osiągając numer jeden w holenderskim Top 40, dochodząc do pierwszej dwudziestki w ojczystej Wielkiej Brytanii oraz w Szwajcarii.
  Guy Edward John Patrick Garvey (ur. 6 marca 1974 r. w Bury) – wokalista i gitarzysta brytyjskiego zespołu Elbow. Jest także prezenterem stacji radiowej BBC 6 Music oraz A&R menedżerem wytwórni muzycznej Skinny Dog Records, którą założył wraz z Peterem Jobsonem (I Am Kloot), Scottem Alexandrem (Indigo Jones) i Davidem Seftonem.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.