• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Massive Attack  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Dub – technika przetwarzania nagrań muzycznych (głównie z gatunku reggae), eksponująca zwłaszcza sekcję rytmiczną (bębny, bas), powstała na Jamajce w latach siedemdziesiątych XX w.. Obejmuje zarówno przetwarzanie muzyki na żywo (przez realizatorów dźwięku, tzw. dubmasterów), jak i nagrania studyjne. Technika dub skupia się na wybranym elemencie nagrania, który w wersji oryginalnej pozostaje na dalszym planie. Z reguły w nagraniu dub pomija się oryginalny wokal, czasem jest ono wykorzystywane jako podkład do toastingu.Robert Del Naja, 3D (ur. 21 stycznia 1966 w Bristolu), angielski muzyk - kompozytor i wokalista, a także artysta-grafik, tworzący zwłaszcza graffiti.

  Massive Attackangielski zespół muzyczny, wykonujący muzykę trip hop. Uważany za najważniejszego wykonawcę tego gatunku. Jeden z bardziej znanych brytyjskich zespołów pierwszej połowy lat 90. Przez ponad 10 lat miał trzech stałych członków oraz wielu współpracowników. Obecnie Massive Attack tworzy duet – Robert del Naja, znany jako 3D, oraz Grant Marshall, znany jako Daddy G.

  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Tv on the Radio – założony w 2001 roku w Nowym Jorku awangardowy indierockowy zespół muzyczny, którego muzyka łączy w sobie tak różnorodne style jak free jazz, a cappella/doo wop, muzyka psychodeliczna czy trip-hop.

  Historia[ | edytuj kod]

  Gruntem dla założenia zespołu był duży soundsystem o nazwie Wild Bunch działający w Bristolu. Jego członkowie mieszali bardzo wiele gatunków muzycznych, co dało o sobie znać w dziełach Massive Attack. Podczas występów Wild Bunch w różnych klubach Bristolu dojrzewała idea muzyczna, a także poznawali się ludzie, którzy stworzyli potem najważniejsze grupy należące do gatunku trip-hop lub inaczej Bristol sound: Portishead, Sneaker Pimps, Morcheeba. W tym czasie założyciele Massive Attack poznali też twórców dubu i reggaeMad Professora i Horace’a Andy’ego, których wpływ jest bardzo widoczny na dwóch pierwszych albumach, i z którymi w późniejszym okresie współpracowali.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Andrew Vowles, ps. Mushroom (ur. 10 listopada 1967 w Bristolu, Wielka Brytania) – jeden z założycieli brytyjskiego zespołu triphopowego Massive Attack.

  Za datę powstania zespołu uważa się rok 1987, kiedy dwaj członkowie Wild Bunch – Andrew Vowles „Mushroom” i Grant Marshall „Daddy G” zaangażowali się w tworzenie muzyki wraz z malarzem graffiti o ksywie 3D – Robertem del Naja.

  Blue Lines[ | edytuj kod]

  Pierwszy singel zatytułowany „Daydreaming” ukazał się w 1990. Następny, wydany w 1991 „Safe from Harm”, odniósł pewien komercyjny sukces. W tym samym roku grupa wydała swój pierwszy album, Blue Lines. Dużą popularność zyskał utwór „Unfinished Sympathy”, w którym gościnnie zaśpiewała Shara Nelson. W MTV popularny był teledysk do tego utworu, przedstawiający wokalistkę idącą ulicami Los Angeles, nakręcony jednym ujęciem kamery, tzw. master shot.

  Dr House (ang. House; House, M.D.) – amerykański medyczny serial telewizyjny produkowany dla stacji telewizyjnej FOX. Zadebiutował na antenie 16 listopada 2004 roku.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Protection[ | edytuj kod]

  W 1994 ukazała się druga płyta, zatytułowana Protection. Sharę Nelson, która rozpoczęła solową karierę, zastąpiła Tracey Thorn, wokalistka alterpopowego zespołu Everything but the Girl. Zaśpiewała dwa utwory (tytułowy i „Better Things”). Druga z wokalistek obecnych na tym albumie – Nicolette Suwoton – zaśpiewała w „Three” i „Sly”. W dwóch kolejnych „Spying Glass” i „Light My Fire” pojawił się Horace Andy. W „Karmacoma” oraz „Eurochild” rapowali del Naja, Daddy G oraz Tricky. Dwa utwory na albumie, „Weather Storm” i „Heat Miser”, to utwory instrumentalne.

  Nicolette, właściwie Nicolette Suwoton (ur. 1964 w Glasgow, Szkocji) – brytyjsko-nigeryjska piosenkarka, autorka tekstów i DJ-ka.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W 1995 roku wydany został album No Protection Mad Professora. Są to dubowe przeróbki każdej z kompozycji z Protection.

  Mezzanine[ | edytuj kod]

  Trzeci album, zatytułowany Mezzanine, ukazał się w 1998 roku. Jest to ostatnia produkcja, którą swoimi nazwiskami firmuje trójka założycieli zespołu. Tym razem wokalistką, która brała udział w nagraniu, została Elizabeth Fraser, znana z Cocteau Twins, zespołu, którego brzmienie (szczególnie LP Garlands) odcisnęło się bardzo wyraźnie na Mezzanine, jak i następnych płytach MA. Odegrała ogromną rolę w przygotowywaniu nagrań, zaśpiewała w trzech z nich, w tym w „Teardrop”. W utworze „Dissolved Girl” wystąpiła natomiast brytyjska wokalistka Sarah Jay. Album charakteryzuje częste użycie gitar bądź gitarowych sampli (szczególnie w „Risingson”). Był to zresztą jeden z powodów, dla których wkrótce po wydaniu Mezzanine zespół opuścił Vowles, niezadowolony z kierunku ewolucji muzyki MA.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Elizabeth Davidson Fraser (ur. 29 sierpnia 1963 roku w Grangemouth, Szkocja), wokalistka, założycielka (wraz z Robinem Guthrie) zespołu Cocteau Twins (1981 - 1998), który nagrywał dla 4AD.

  Dwa utwory z tego albumu zostały użyte w ścieżkach dźwiękowych do filmów: „Dissolved Girl” w Matrix, a „Angel” m.in. w Snatch, Pi i Stay. Utwór „Teardrop” znajduje się także w czołówce popularnego serialu Dr House.

  100th Window[ | edytuj kod]

  Czwarty album wydany przez Massive Attack ukazał się w lutym 2003 roku. Za jego formę odpowiedzialni są Robert del Naja oraz Neil Davidge, który współpracował z zespołem podczas nagrywania poprzedniego wydawnictwa (z 3D znał się znacznie wcześniej). Wokalistką śpiewającą w trzech utworach jest Sinéad O’Connor.

  Trip hop – gatunek muzyczny znany też pod nazwami Bristol Sound lub Bristol Acid Rap. Powstał w latach 90. XX wieku w Anglii. Nazwy tej użyto po raz pierwszy w magazynie muzycznym Mixmag, dla określenia nurtu "hip-hopu na kwasie" czyli gatunku prezentowanego przez grupę Massive Attack na płycie Blue Lines. Na brzmienie trip-hopu składa się przede wszystkim dub i rap, później jednak zaczęto poszerzać tę definicję o każdy gatunek muzyczny opierający się na dubowym rytmie bądź loopach perkusyjnych w tempie ok. 80 bpm (uderzeń na minutę), ciężkiej bądź smutnej atmosferze (dlatego do trip-hopu zalicza się także grupę Portishead, która zdaje się prezentować bardziej "jazz na kwasie" niż "hip-hop na kwasie").Adrian Thaws (pseudonim Tricky) – muzyk, ur. 27 stycznia 1968 w mieście Bristol w Anglii, charakteryzujący się pisaniem mrocznych tekstów, szepczącym śpiewem, przypominającym trochę rapowanie i współpracą z wieloma artystami. Wraz z zespołem Massive Attack twórca nurtu muzycznego trip hop (bristol sound).

  W 2004 Del Naja przygotował cały soundtrack do filmu Danny the Dog.

  13 marca 2006 zespół wraz z Terrym Callierem wydał nowy singel – „Live with me”, który promował dwupłytową składankę z najlepszymi utworami z poprzednich płyt – Collected (wydaną 27 marca 2006).

  Splitting The Atom[ | edytuj kod]

  5 października 2009 ukazało się EP Splitting the Atom. Zawiera 4 utwory, z czego dwa z nich to remiksy, dostępne wyłącznie w wersji cyfrowej lub w wersji dla koneserów, jako płyta winylowa. W utworach pojawiają się w stałym składzie: 3D, Daddy G oraz Horace Andy. Gościnnie zaśpiewali Martina Topley-Bird, Tunde Adebimpe, wokalista TV on the Radio, oraz Guy Garvey.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Daddy G (ur. jako Grantley Marshall, 18 grudnia 1959 w Bristolu w Wielkiej Brytanii) – angielski muzyk, założyciel zespołu Massive Attack.

  Heligoland[ | edytuj kod]

  8 lutego 2010 ukazał się piąty studyjny album Massive Attack, zatytułowany Heligoland. W nagraniach wzięli udział Hope Sandoval i Damon Albarn. W przyszłości planowane jest wydanie EP z utworami, które nie zmieściły się na płycie.

  Mad Professor, właściwie Neil Fraser (ur. w 1955 w Georgetown, Gujana) – twórca muzyki oraz remiksów z gatunku dub, producent, znany ze współpracy z twórcami muzyki reggae takimi jak: Lee "Scratch" Perry, Sly and Robbie, Pato Banton, Jah Shaka czy Horace Andy, również z artystami innych nurtów (Sade, Massive Attack, The Orb).MTV (skrót od Music Television) to najpopularniejsza stacja muzyczna na świecie, należąca obecnie do MTV Networks, wchodzącej w skład Viacomu. Stację odbierać można za pośrednictwem telewizji satelitarnych i naziemnych oraz sieci kablowych.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Pseudonim (z stgr. ψευδώνυμος pseudonymos, dosł. "pod fałszywym imieniem") – indywidualna nazwa danej osoby, inna niż oficjalne imię i nazwisko.
  Sneaker Pimps – brytyjski zespół muzyczny założony w Reading w 1995 roku. Wraz z Massive Attack, Portishead, Morcheeba i Trickym zaliczani są do najważniejszych twórców gatunku trip hop.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  "Unfinished Sympathy" piosenka angielskiej grupy Massive Attack, z ich debiutanckiego albumu Blue Lines (1991). Utwór został napisany wspólnie przez członków grupy (Grantley "Daddy G" Marshall, Andrew "Mushroom" Vowles i Robert "3D" Del Naja), z udziałem: Jonathan "Jonny Dollar" Sharp i Shara Nelson (śpiew). "Unfinished Sympathy" został wydany jako drugi singel z z albumu 11 lutego 1991. Zajmował wysokie pozycje na listach przebojów singli, osiągając numer jeden w holenderskim Top 40, dochodząc do pierwszej dwudziestki w ojczystej Wielkiej Brytanii oraz w Szwajcarii.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Człowiek Pies (ang. Danny the Dog, znany również jako Unleashed) – film akcji, thriller nakręcony w 2005 roku przez Louisa Leterriera według scenariusza Luca Bessona. Producentami byli Luc Besson i odtwórca głównej roli Jet Li. Muzykę skomponował zespół Massive Attack.
  Guy Edward John Patrick Garvey (ur. 6 marca 1974 r. w Bury) – wokalista i gitarzysta brytyjskiego zespołu Elbow. Jest także prezenterem stacji radiowej BBC 6 Music oraz A&R menedżerem wytwórni muzycznej Skinny Dog Records, którą założył wraz z Peterem Jobsonem (I Am Kloot), Scottem Alexandrem (Indigo Jones) i Davidem Seftonem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.049 sek.