• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Massachusetts Bay Transportation Authority

  Przeczytaj także...
  Trolejbus – pasażerski pojazd drogowy zaprojektowany do przewozu więcej niż dziewięciu osób (wliczając kierowcę), napędzany energią elektryczną pobieraną z sieci trakcyjnej i nie poruszający się po szynach. Ma dwa odbieraki prądu połączone z zawieszoną nad jezdnią parą przewodów. Stąd nazwa od angielskiego słowa „trolley” i końcówki „bus” od omnibus (po łacinie – dla wszystkich). W Polsce trolejbusy korzystają z prądu stałego o napięciu 600 V.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Metro (fr. métro) – miejski system elektrycznego transportu pasażerskiego o dużej przepustowości i wysokiej częstotliwości kursów, który jest całkowicie niezależny od innych środków transportu oraz bezkolizyjny, ponieważ jeździ na oddzielnych torach i posiada specjalną sygnalizację.
  Trolejbus systemu MBTA. Na czole i boku pojazdu widać logo - literę T.

  Massachusetts Bay Transportation Authority (MBTA, Agencja Transportu Zatoki Massachusetts) – organ wydzielony w roku 1964 z amerykańskiego stanu Massachusetts, którego funkcją jest finansowanie i zarządzanie systemem transportowym w aglomeracji Bostonu: autobusami, trolejbusami, tramwajami, lekkiej kolei, kolei podziemnej i podmiejską oraz promami. Zastąpiła wcześniejszą agencję, Metropolitan Transit Authority (MTA, Agencja Transportu Miejskiego).

  Tramwaj (z ang. tramway – linia tramwajowa, tram – tramwaj) – pasażerski lub towarowy pojazd szynowy zaprojektowany do eksploatacji na linii tramwajowej.Metro sztokholmskie (szw. Stockholms tunnelbana) – system szybkiej kolei miejskiej, zarówno podziemnej jak i naziemnej, zlokalizowany w Sztokholmie. Metro zostało założone 1 października 1950 roku i jest jedynym systemem komunikacji podziemnej w Szwecji.

  MBTA określana jest przez pasażerów jako "The T", z powodu charakterystycznego loga (litera T w okręgu) zainspirowanego przez symbol sztokholmskiego metra.

  W roku 2004 ze wszystkich środków transportu MBTA korzystało średnio ponad 790 tysięcy osób dziennie, w tym niemal 600 tysięcy podróżowało liniami kolejki podziemnej. Linia "zielona" metra w postaci lekkiej kolei miejskiej jest najbardziej obciążoną linią w Stanach Zjednoczonych.

  Kolej aglomeracyjna (również kolej podmiejska) – kolej obsługująca przewozy pasażerskie w obszarze aglomeracji miejskich.Kolej aglomeracyjna (również kolej podmiejska) – kolej obsługująca przewozy pasażerskie w obszarze aglomeracji miejskich.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.