• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mass Effect - seria  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Galaktyka Andromedy (zwana również Messier 31, M31 lub NGC 224, a wcześniej także Wielką Mgławicą w Andromedzie) – galaktyka spiralna, leżąca około 2,52 miliona lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Andromedy.David Silverman (ur. 1943) – brytyjski profesor socjologii, autor oraz redaktor licznych publikacji z zakresu metodologii badań naukowych.

  Mass Effect – stworzona przez kanadyjskie studio BioWare seria fantastycznonaukowych komputerowych gier fabularnych, wydana na platformy Microsoft Windows, Xbox 360 i PlayStation 3. Mass Effect łączy ze sobą elementy science-fiction, gier akcji, fabularnych i third-person shooterów. Początkowo została zaplanowana jako trylogia, jednak dyrektor generalny BioWare'u, David Silverman, zapewnił, że po wydaniu trzeciej części studio zamierza kontynuować serię.

  Mass Effect – komputerowa fabularna gra akcji stworzona przez BioWare na platformy Xbox 360, Microsoft Windows i PlayStation 3, która jest pierwszą częścią serii Mass Effect. Światowa premiera nastąpiła 20 listopada 2007 roku. Akcja gry dzieje się w 2183 roku, a gracz przybiera rolę elitarnego ludzkiego żołnierza komandora porucznika Sheparda i zwiedza rozległą galaktykę na pokładzie swojego statku SSV Normandia.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Akcja serii osadzona jest w przyszłości, w której ludzie dzięki odkryciu technologii protean rozprzestrzenili się po Drodze Mlecznej i poznali inne inteligentne rasy. Bohaterem trylogii jest komandor Shepard, który (lub która, ponieważ gra daje możliwość kierowania postacią męską bądź żeńską) zostaje pierwszym w historii ludzkim Widmem – elitarnym agentem Rady Cytadeli będącej galaktycznym rządem. Podczas wykonywania misji towarzyszy mu dwuosobowa drużyna postaci niezależnych kierowanych przez sztuczną inteligencję. Członków drużyny można rekrutować z różnych miejsc odwiedzonych przez głównego bohatera, w wyniku czego dołączają oni do załogi jego statku SSV Normandia. Głównym celem gracza jest uratowanie galaktyki przed mechaniczną rasą Żniwiarzy i ich popleczników, którzy chcą zniszczyć wszystkie wysoko rozwinięte cywilizacje.

  Komputerowa gra fabularna (ang. computer Role Playing Game, w skrócie cRPG) – gatunek gier komputerowych, pierwotnie tworzonych na komputery osobiste i inne domowe komputery. Pierwsze gry cRPG były inspirowane przez wczesne tradycyjne RPG, w szczególności przez system Dungeons & Dragons i starały się być dla gracza podobnym doświadczeniem.Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 2009 roku w grach komputerowych i wideo. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.

  Seria osiągnęła duży sukces komercyjny i otrzymała bardzo dobre oceny recenzentów. Gry są chwalone za fabułę, postaci i romanse między nimi, wybory fabularne i głębię galaktyki.

  Gry[ | edytuj kod]

  Główna seria[ | edytuj kod]

 • Mass Effect (2007) – gra pierwotnie ukazała się wyłącznie na konsoli Xbox 360, jednakże 28 maja 2008 roku doczekała się portu na platformę Microsoft Windows. 4 grudnia 2012 roku ukazała się na PlayStation 3 w usłudze PlayStation Network oraz jako część pakietu Mass Effect Trilogy. Shepard stara się pokrzyżować szyki Sarenowi Arteriusowi, chcącemu za pomocą armii gethów, mechanicznych form życia, przejąć władzę nad galaktyką. W trakcie śledztwa bohater odkrywa, że Saren został zindoktrynowany przez Suwerena – przedstawiciela potężnej rasy Żniwiarzy, którzy co pięćdziesiąt tysięcy lat unicestwiają wszystkie wysoko rozwinięte cywilizacje zamieszkujące Drogę Mleczną.
 • Mass Effect 2 (2010) – część druga zadebiutowała na obu platformach 26 stycznia (Ameryka Północna) i 29 stycznia (Europa) 2010 roku. Istnieje możliwość zaimportowania do gry zapisów z poprzedniej części, dzięki czemu podjęte w niej decyzje mają wpływ na przebieg rozgrywki w Mass Effect 2. W fabule dużą rolę odgrywa założona przez ludzi organizacja Cerberus, w pierwszej części przedstawiana w złym świetle. Mass Effect 2 zebrała bardzo dobre recenzje, niektórzy krytycy wskazywali, że grę można wskazywać jako kandydata do tytułu gry roku. Recenzenci chwalili fabułę, postaci, grę aktorów głosowych, przemyślaną rozgrywkę oraz usprawnienia względem pierwszej części. Premiera gry na konsolę PlayStation 3 w USA odbyła się 18 stycznia 2011 roku, a w Europie 21 stycznia 2011 roku. Wydanie zawierało wszystkie wydane do czasu premiery DLC oraz interaktywny komiks, który streszczał wydarzenia poprzedniej części.
 • Mass Effect 3 (2012) – premiera trzeciej części odbyła się 6 marca 2012 roku na platformy Microsoft Windows, PlayStation 3 i Xbox 360. Po raz pierwszy w serii oferuje grę wieloosobową w trybie kooperacji. W trzeciej części Shepard musi uratować Ziemię i całą galaktykę przed Żniwiarzami, które w końcu do niej dotarły. Casey Hudson, kierownik projektu w BioWare, stwierdził, że „sprawa z Mass Effect 3 jest łatwiejsza, ponieważ nie trzeba martwić się o planowanie kontynuacji”. Także w tej części można zaimportować zapis gry z poprzedniczki, co w momencie rozpoczęcia gry spersonalizuje rozgrywkę.
 • Mass Effect: Andromeda – czwarta pełnoprawna odsłona serii, której premiera miała miejsce 21 marca 2017 roku. Gra jest oparta na silniku Frostbite 3, podobnie jak Dragon Age: Inkwizycja. Fabuła gry osadzona jest w galaktyce Andromedy, wiele lat po wydarzeniach z Mass Effect 3.
 • Powiązane gry[ | edytuj kod]

 • Mass Effect Galaxy (2009) – przeznaczona na platformę iOS gra rozwijająca uniwersum serii. W odróżnieniu od gier wchodzących w skład trylogii, w Galaxy wydarzenia obserwowane są z góry, a nie zza pleców bohatera – Jacoba Taylora, członka drużyny Sheparda z Mass Effect 2.
 • Mass Effect: Infiltrator (2012) – gra typu third-person shooter stworzona przez IronMonkey Studios na platformę iOS i wydana 7 marca 2012 roku. 22 maja 2012 roku ukazała się wersja na system Android, a 28 maja 2013 na urządzenia z Windows Phone. Gracz wciela się w niej w Randalla Ezno, zbuntowanego agenta Cerberusa, który walczy z oddziałami tej organizacji i uwalnia więźniów z wrogich placówek, dzięki czemu gracz podwyższa swój współczynnik galaktycznej gotowości w systemie Galaktyczna Wojna w grze Mass Effect 3.
 • Mass Effect: Datapad (2012) – darmowa aplikacja na urządzenia z systemem iOS. Datapad pozwala graczom sprawdzać status mapy galaktyki w Mass Effect 3 i otrzymywać wiadomości od postaci z gry. Datapad zawiera także informacje o postaciach, rasach, pojazdach, broni i fabuły z uniwersum Mass Effect, a także minigry, które współpracują z systemem Galaktyczna Wojna z gry Mass Effect 3.
 • Mass Effect Trilogy[ | edytuj kod]

  6 listopada 2012 roku w Ameryce Północnej (9 listopada w Europie) na platformach Microsoft Windows i Xbox 360 ukazało się zbiorcze wydanie trzech części serii – Mass Effect, Mass Effect 2 i Mass Effect 3. Wersja na konsolę PlayStation 3 ukazała się 4 grudnia 2012 roku w Ameryce Północnej i 7 grudnia w Europie.

  Komputerowa gra wieloosobowa (ang. multiplayer video game) – rodzaj bądź tryb gry pozwalający na jednoczesną rozgrywkę wielu graczy w tę samą grę komputerową. Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 2007 roku w grach komputerowych i wideo. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Mass Effect 3 – fabularna gra akcji, trzecia część serii Mass Effect, stworzona przez studio BioWare, wydana przez Electronic Arts równocześnie na platformach Microsoft Windows, Xbox 360 (z obsługą Kinecta) i PlayStation 3. Ogłoszona została 11 grudnia 2010 roku, a wersja demonstracyjna została udostępniona 14 lutego 2012 roku. Premiera gry nastąpiła 6 marca 2012 roku w Ameryce Północnej i 9 marca 2012 roku w Europie. W Polsce i Australii ukazała się 8 marca 2012 roku, a w Japonii 15 marca 2012 roku. Mass Effect 3 w przeciwieństwie do poprzednich części nie został wydany w pełnej polskiej wersji językowej z dubbingiem, a jedynie z polskimi napisami.
  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  GameRankings – strona internetowa agregująca recenzje gier komputerowych z innych stron prezentując średnią ocenę danej gry. Podobne serwisy to: Metacritic (również zarządzany przez CNET), GameStats i Rotten Tomatoes.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Tryb współpracy (również tryb kooperacji, cooperative mode, co-op) – jeden z trybów rozgrywki wieloosobowej, umożliwiający dwóm lub większej liczbie graczy wspólną walkę z przeciwnikami sterowanymi przez sztuczną inteligencję. Tryb kooperacji może być dostępny w kampanii trybu gry jednoosobowej, jak i być niezależnym trybem rozgrywki. Tryb współpracy może być rozgrywany na podzielonym ekranie, tak i przez sieć lokalną i internet na wielu urządzeniach. Współpraca graczy może odblokować dostęp do specjalnych umiejętności, dostępnych tylko w trybie kooperacji. Przykładem takiej gry jest Crimson Alliance. Call of Duty: Ghosts oferuje tryb współpracy Wyginięcia przeznaczony da czterech graczy. W Call of Duty: Black Ops III tryb kooperacji umożliwia rozegranie kampanii trybu gry jednoosobowej dla czterech graczy. Dead Rising 4 oprócz możliwości przejścia kampanii w trybie współpracy oferuje również możliwość rozegrania krótkich meczów.
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.09 sek.