• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maslah Mohamed Siad

  Przeczytaj także...
  15 listopada jest 319. (w latach przestępnych 320.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 46 dni. Uniwersytet Moskiewski im. M. Łomonosowa (ros. Московский государственный университет имени М.В.Ломоносова, w skrócie МГУ, MGU) – największy i najbardziej znany uniwersytet w Rosji, otwarty 25 stycznia 1755, założony przez carycę Elżbietę Piotrowną, dzięki pomysłowi Michaiła Łomonosowa i aktywnym zabiegom Iwana Szuwałowa.
  Somalia (som. Soomaaliya; arab. الصومال, As-Sumal, Aş-Şūmāl), Federalna Republika Somalii – państwo w północno-wschodniej części Afryki położone na Półwyspie Somalijskim (zwanym „Rogiem Afryki”). Przylega do Oceanu Indyjskiego i Zatoki Adeńskiej. Na północnym zachodzie graniczy z Dżibuti, na zachodzie z Etiopią, zaś na południowym zachodzie z Kenią.

  Maslah Mohamed Siad Bare (ur. 15 listopada 1950 w Luq w Somalii) – somalijski polityk i generał, kandydat w wyborach prezydenckich w 2009.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Maslah Mohamed Siad jest synem Mohammeda Siad Barre, prezydenta i dyktatora Somalii w latach 1969–1991. W latach 1956–1968 kształcił się w koranicznej szkole podstawowej i średniej. Od 1964 do 1971 studiował inżynierię wojskową i cywilną w Kujbyszewie oraz ukończył studia na Uniwersytecie Moskiewskim.

  Wybory prezydenckie w Somalii odbyły się 30 stycznia 2009 roku w Dżibuti, gdzie swoje posiedzenia odbywa tymczasowe Zgromadzenie Narodowe, które to dokona wyboru nowego prezydenta. Nowym prezydentem został Sharif Sheikh Ahmed, który w decydującej rundzie pokonał Maslaha Mohameda Siada.Dżibuti (fr. Djibouti, arab. جيبوتي), Republika Dżibuti (fr. République de Djibouti, arab. جمهورية جيبوتي) – państwo we wschodniej Afryce, nad Zatoką Adeńską i cieśniną Bab al-Mandab. Graniczy z Somalią (a dokładniej z Somalilandem), Etiopią i Erytreą.

  Po studiach pracował w Ministerstwie Obrony jako szef sztabu sił zbrojnych. Odbywał liczne podróże zagraniczne do Europy Wschodniej, na Bliski Wschód oraz po Afryce. W latach 1986–1988 zajmował stanowisko generała brygadiera i dowódcy sektora wojskowego Mogadiszu.

  Maslah Mohamed Siad wziął udział w wyborach prezydenckich w Somalii w dniu 30 stycznia 2009. Przeszedł do drugiej rundy głosowania, w której przegrał z Sharifem Sheikhiem Ahmedem stosunkiem głosów 293 do 126. Wyboru prezydenta dokonał parlament w czasie obrad w Dżibuti.

  Mogadiszu (som. Muqdisho; arab. مقديشيو) – stolica i największe miasto w Somalii, nad Oceanem Indyjskim, także port morski i centrum handlowe. W 2000 r. miasto liczyło 1 219 000 ludności.Mohammed Siad Barre (som. Maxamed Siyaad Barre; arab.محمّد زياد بري) (ur. 6 października 1919 w Shilavo w Ogadenie, zm. 2 stycznia 1995 w Lagos) – somalijski polityk i wojskowy.

  6 lutego 2009 prezydent Sharif Ahmed spotkał się w Dżibuti ze Siadem, by przedyskutować z nim sprawę powołania nowego rządu.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Profil, Terror Free Somalia Foundation.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Szarif Szajh Ahmed (arab. الشيخ شريف شيخ أحمد, ur. 25 lipca 1964 w Chabila) – somalijski bojownik i polityk, przywódca Unii Trybunałów Islamskich od 2005 oraz przewodniczący Sojuszu na rzecz Wyzwolenia Somalii od 2007. Prezydent Somalii od 31 stycznia 2009 do 20 sierpnia 2012.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.