• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maska kineskopu

  Przeczytaj także...
  Działo elektronowe – element urządzeń wytwarzający odpowiednio skierowany strumień elektronów o odpowiedniej energii. Działo elektronowe jest elementem kineskopów, mikroskopów elektronowych, źródłem elektronów w akceleratorach cząstek.Bogdan Andrzej Galwas (ur. 31 października 1938 w Tomaszowie Mazowieckim) – polski elektronik, profesor nauk technicznych. Specjalizuje się w edukacji na odległość, elektronice mikrofalowej, fotonice mikrofalowej, miernictwie mikrofalowym, optoelektronice. Profesor zwyczajny w Warszawskiej Wyższej Szkole Informatyki, a dawniej na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.
  Cień – obszar, do którego nie dociera światło bezpośrednio ze źródła światła na skutek obecności przeszkody ustawionej na drodze promieni świetlnych, nieprzepuszczającej światła. W zależności od źródła światła mówi się o cieniu słonecznym, księżycowym i innych. W zależności od obiektu przesłaniającego światło mówi się o cieniu np. Księżyca (podczas zaćmienia Słońca cień ten pada na Ziemię), cieniu budynku, człowieka itp.
  Luminofor dla maski typu delta

  Maska kineskopu (również maskownica) – perforowana metalowa przesłona, która służy do nakierowywania wiązek elektronów wysyłanych przez działo elektronowe na właściwe punkty luminoforu.

  Kineskop kolorowy delta:
  1. działa elektronowe
  2. wiązki elektronów
  3. maska separująca wiązki RGB
  4. luminofor z obszarami RGB
  5. powiększenie fragmentu luminoforu

  Rodzaje masek[ | edytuj kod]

  Powiększenie obrazu na kineskopie Trinitron. Widoczny poziomy cień rzucany przez element stabilizujący.
  Porównanie obrazu na masce IL i delta

  Delta – maska otworowa, zrobiona z arkusza blachy z rozmieszczonymi regularnie małymi otworami. Działa elektronowe, luminofor jak i otwory maski umieszczone są w wierzchołkach trójkąta (Trio Delta). Wadą tego typu maski jest słaby kontrast uzyskiwanego obrazu, ale zaletą stosunkowo niskie koszty produkcji. Układ ten był pierwszym układem działania kineskopów kolorowych, ale wykorzystywano go przez cały okres ich produkcji; może być stosowany w kineskopach sferycznych.

  Trójkąt – wielokąt o trzech bokach. Trójkąt to najmniejsza (w sensie inkluzji) figura wypukła i domknięta, zawierająca pewne trzy ustalone i niewspółliniowe punkty płaszczyzny (otoczka wypukła wspomnianych trzech punktów).Obraz – najczęściej kojarzony z malarstwem, przeważnie płaski utwór plastyczny, na którym za pomocą farb, przy zastosowaniu różnych technik malarskich i graficznych autor dokonał zapisu pewnych treści. Ewolucja podejścia do obrazu jako samodzielnego przedmiotu (magii lub sztuki) liczy ok. 30 000 lat. Obraz zazwyczaj wiąże się z pojęciem działalności artystycznej, choć bywa też wyrazem doraźnej potrzeby osobistej lub lokalnego obyczaju (np. malowanie pisanek). Drugie znaczenie obrazu to zdarzenie wizualne płaskie lub przestrzenne, najczęściej kojarzone z działaniem artystycznym.

  IL (ang. In Line; później PIL – Precision IL) – wprowadzony jako unowocześnienie układu delta. Maska stosowana do układu dział elektronowych umieszczonych w jednej poziomej linii. Wykonana jest z arkusza blachy z podłużnymi, owalnymi otworami. Luminofor jest rozmieszczony w postaci krótkich pionowych pasków odpowiadających otworom w masce. Zastosowanie podłużnych otworów zwiększa jasność kineskopu, daje niezły kontrast odwzorowanego obrazu.

  Kineskop – rodzaj lampy obrazowej. Cechą odróżniającą kineskop od lampy oscyloskopowej jest magnetyczne odchylanie elektronów.

  Trinitron (właśc. Aperture Grill) – maska szczelinowa używana podobnie jak IL do dział umieszczonych w jednej linii; składa się z ramki, w której umieszczone są pionowe nacięcia (na całej wysokości ekranu) lub – zwłaszcza w monitorach, których ekran jest częścią walca bądź jest płaski – pionowe druty rozpięte na ramce. Charakteryzuje się wysoką jasnością i kontrastem wyświetlanego obrazu oraz dobrym odwzorowaniem barw. Luminofor w tej masce rozmieszczony jest w postaci pasków na całej wysokości ekranu. Podstawową wadą tej maski jest cień, który na ekran monitora rzucają cienkie poziome druciki podtrzymujące i stabilizujące strukturę maski oraz dość wysoka cena produkcji. Cień ten jednak jest widoczny tylko w przypadku wyświetlania bardzo jasnego obrazu na kineskopie. Ponadto w niektórych wypadkach długie pionowe elementy mogą wpadać w rezonans na skutek głośnych dźwięków z otoczenia.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Chromatron – kineskop kolorowy bez maskownicy
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Hanna Górkiewicz-Galwas, Bogdan Galwas Przyrządy elektronowe , Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Wydanie IV poprawione, Warszawa 1986
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.