• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maserati - Formuła 1

  Przeczytaj także...
  Alfa Romeo S.p.A. – włoska firma i marka samochodów wyścigowych, sportowych oraz luksusowych osobowych klasy średniej oraz wyższej. Produkowała również pojazdy użytkowe, w tym do lat 80. małe liczby samochodów dostawczych. Od 1986 roku jest własnością koncernu Fiat.Juan Manuel Fangio (ur. 24 czerwca 1911 w Balcarce, zm. 17 lipca 1995 w Buenos Aires) – argentyński kierowca Formuły 1, pięciokrotny mistrz świata. Odnosił sukcesy nie tylko na torze, ale także w wyścigach drogowych.
  Officine Specializzate Costruzione Automobili – nieistniejąca już włoska firma produkująca samochody oraz konstruktor i zespół wyścigowy (m.in. Formuły 1), założona przez braci Maseratich.

  Officine Alfieri Maserati – były zespół, konstruktor i dostawca silników Formuły 1. W barwach Maserati dwukrotnie tytuł mistrza świata kierowców zdobył Juan Manuel Fangio.

  Historia[]

  W 1946 bracia Maserati założyli firmę O.S.C.A. Dwa lata później zbudowali pierwszy samochód według regulacji Formuły 1, Maserati 4CLT.

  Maserati zadebiutowało w Formule 1 w jej pierwszym sezonie, 1950. Firma bez powodzenia walczyła z Alfa Romeo do momentu, gdy zdołano zatrudnić Gioacchino Colombo. Colombo zaprojektował model 250F, którym Juan Manuel Fangio dwukrotnie – w latach 1954 oraz 1957 – zdobył tytuł mistrza świata. Po 1957 roku Maserati wycofało się z Formuły 1, ale do 1969 roku dostarczało silniki.

  Maserati 250F – przedniosilnikowy samochód Formuły 1, zaprojektowany przez Gioacchino Colombo oraz Valerio Colottiego i uczestniczący w tej serii wyścigowej w latach 1954–1960. Przyczynił się do zdobycia dwóch tytułów Juana Manuela Fangio, w latach 1954 i 1957.Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.

  Bibliografia[]

 • CONSTRUCTORS: MASERATI (ang.). grandprix.com. [dostęp 2012-05-14].
 • Maserati (ang.). chicanef1.com. [dostęp 2012-05-14]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gioacchino Colombo (ur. 9 stycznia 1903 w Legnano, zm. 27 kwietnia 1987 w Mediolanie) – włoski inżynier i projektant silników.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.