• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Masakra w Kwangju

  Przeczytaj także...
  Jeolla Południowa (Jeolla-nam) – jest prowincją w południowo-zachodniej części Korei Południowej. Została założona w 1896 roku z południowej części dawnej prowincji Jeolla. Stolicą i zarazem największym miastem jest Gwangju, miasto-metropolia z odrębnymi władzami.Dywizja - to podstawowy związek taktyczny różnych rodzajów sił zbrojnych (5-15 tys. żołnierzy) składający się zazwyczaj z pułków lub brygad różnych rodzajów wojsk (typowych dla danego rodzaju sił zbrojnych) przeznaczonych do prowadzenia walki oraz oddziałów i samodzielnych pododdziałów przeznaczonych do zabezpieczenia bojowego działań, zapewnienia zaopatrzenia materiałowego i utrzymania w gotowości bojowej sprzętu technicznego jednostek dywizyjnych.
  Komunizm (od łac. communis – wspólny, powszechny) – system społeczno-ekonomiczny, w którym nie istnieje własność prywatna środków produkcji, a całość wytworzonych dóbr jest w posiadaniu wspólnoty, której członkowie są równi.

  Masakra w Gwangju (광주 민주화 운동) — termin, którym określane bywa krwawe stłumienie demonstracji skierowanych przeciwko zamachowi stanu z 12 grudnia 1979 i rządom wojskowej dyktatury generała Chun Doo Hwana. Zamieszki trwały między 18 a 27 maja 1980 roku w południowokoreańskim mieście Gwangju w prowincji Chŏlla Południowej.

  Stan wojenny – jeden ze stanów nadzwyczajnych, polegający na przejęciu administracji przez wojsko. Stan wojenny może być wprowadzony przez rząd danego kraju w celu przywrócenia porządku publicznego w wypadku takich zdarzeń jak zamach stanu czy w celu zdławienia opozycji politycznej.Chun Doo-hwan (ur. 18 stycznia 1931) – południowokoreański generał, polityk. W latach 1980-1988 pełnił funkcję prezydenta Korei Południowej. W 1996 roku został skazany na karę śmierci za doprowadzenie do masakry w Kwangju, jednak wkrótce po tym został ułaskawiony przez prezydenta Kim Young Sama.

  W okresie rządów Chon Doo Hwana wydarzenia oficjalnie określano jako spisek komunistów zmierzający do obalenia rządu. Po obaleniu dyktatora rebelię określa się jako próbę przywrócenia demokracji - rząd oficjalnie przeprosił za ten incydent, a ofiary zajść pochowano na specjalnym cmentarzu.

  Cmentarz – instytucjonalnie ukształtowany wycinek przestrzeni o programowo założonym grzebalnym przeznaczeniu, zorganizowanym zaś wedle pewnych dyrektyw - reguł kulturowych, związanych tak ze zrytualizowaniem form grzebania zmarłych, jak i z istnieniem pewnej tradycji sposobu utrwalania pamięci o nich.Broń palna – broń miotająca pociski energią gazów powstałych ze spalania ładunku miotającego. W zależności od rodzaju zastosowanego układu miotającego, dzieli się ona na broń lufową i broń rakietową.

  Liczba ofiar majowych zajść nie jest do końca ustalona. Oficjalne śledztwo w sprawie, przeprowadzone w latach dziewięćdziesiątych przez demokratycznie wybrane władze, ujawniło, że w związku z powstaniem życie straciło 178 osób, a 987 osób uznano za "ciężko ranne". Wyniki tego śledztwa są krytykowane. Raport przygotowany na zlecenie BBC określa dane przedstawione przez śledczych jako niedoszacowane. Partie opozycyjne w latach osiemdziesiątych twierdziły, że zabitych mogło być nawet 2000 osób a dane te są potwierdzane przez część historyków.

  Gwangju – miasto na prawach metropolii w Korei Południowej. Znajduje się pod bezpośrednią kontrolą Ministra Spraw Wewnętrznych Korei Południowej. Jest stolicą prowincji Jeolla Południowa. Siedziba rzymskokatolickiej archidiecezji.BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.

  Przebieg zamieszek[]

  17 maja 1980[]

  Na skutek zamachu stanu z 12 grudnia 1979 rządy w Korei Południowej przejął Chon Doo Hwan. W związku z narastającymi protestami studenckimi 17 maja 1980 r. wprowadzono stan wojenny. Następnego dnia studenci zorganizowali demonstrację pod bramą Uniwersytetu Chonnam - protestowano przeciwko planom zamknięcia uniwersytetu. Władze użyły siły do rozpędzenia demonstracji. Studenci zostali wyparci na przedmieścia, gdzie dołączyli do nich inni mieszkańcy Gwangju. Przybierający na sile tłum został ostatecznie rozpędzony przez wojsko z użyciem broni palnej. Były ofiary śmiertelne.

  Republika Korei (kor. 대한민국, hancha 大韓民國, lat. Daehan Minguk/Taehan Minguk, skr. 한국; 韓國; Hanguk, Korea Południowa, wysłuchaj oryginalnej wymowy) – państwo w Azji, południowej części Półwyspu Koreańskiego powstałe po II wojnie światowej na terenach zajętych przez wojska USA. Republika Korei oficjalnie rości sobie pretensje do całego terytorium Korei.Chuligan – nazwa zapożyczona od nazwiska Hooligan (lub Hoolihan) irlandzkiej rodziny drobnych złodziejaszków mieszkających na przełomie XIX i XX wieku w londyńskiej dzielnicy Southwark. W Polsce określająca młodego człowieka, na ogół kilkunasto- lub dwudziestoparolatka, który w sposób szczególnie agresywny i ostentacyjny łamie zasady współżycia społecznego, dokonując drobnych kradzieży i rozbojów, zaczepiając osoby postronne, niszcząc mienie i wdając się w bójki z innymi osobami. Chuligani zazwyczaj działali w kilkuosobowych grupach, dających im przewagę fizyczną nad pojedynczymi przechodniami, a także poczucie siły i bezkarności.

  20 maja 1980[]

  Po tym jak wieści o ofiarach śmiertelnych rozeszły się po mieście, protestujący podpalili lokalną, kontrolowaną przez rząd rozgłośnię radiowo-telewizyjną MBC, gdzie rozruchy przedstawiano jako wybryki chuligańskie sprowokowane przez komunistów. W dniu 21 maja do demonstracji przyłączyć się miało według szacunków nawet ponad 100 000 osób, splądrowano składy broni i amunicji oraz miejscowe komisariaty. Zaopatrzeni w broń demonstranci stworzyli oddziały milicji. Siły te odpierały ataki armii koreańskiej, zabito kilku żołnierzy.

  W związku z powstaniem armia zablokowała wszystkie drogi prowadzące do miasta. Oblężone miasto zmuszone zostało do podjęcia negocjacji. Mimo wysiłków powstańców, negocjacje nie przyniosły spodziewanych rezultatów.

  27 maja 1980[]

  27 maja 1980 r. wojska lądowe i powietrznodesantowe w sile pięciu dywizji wkroczyły do miasta i rozbiły oddziały powstańców w zaledwie 90 minut. Odtąd w mieście stacjonowało łącznie aż 20 000 żołnierzy na 740 000 mieszkańców.

  Przypisy

  1. Plunk, Daryl M. "South Korea's Kwangju Incident Revisited." Asian Studies Backgrounder No. 35, 1985: s. 5.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.