• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Masakra w Baga - 2015  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Paul Barthélemy Biya (ur. 13 lutego 1933 w Mvomeka’a) – kameruński polityk, premier Kamerunu w latach 1975–1982, prezydent od 6 listopada 1982.Zamach w siedzibie tygodnika „Charlie Hebdo” w Paryżu – atak terrorystyczny, który miał miejsce 7 stycznia 2015 roku w siedzibie magazynu satyrycznego „Charlie Hebdo”. W zamachu zginęło 12 osób. Rozpoczął on serię kilku ataków terrorystycznych, które miały miejsce do 9 stycznia.

  Masakra w Baga – masakra, która trwała od 3 do 8 stycznia 2015 roku i była prowadzona w dwóch miastach: Baga i Doron Baga. Według różnych źródeł, masakra pochłonęła za sobą od stu do ponad 2000 ofiar śmiertelnych. Najechanie tych miast jest największą zbrodnią w działalności Boko Haram od 2009 roku.

  Maiduguri – miasto w północno-wschodniej Nigerii, stolica stanu Borno. Miasto znajduje się wzdłuż sezonowej rzeki Ngadda. Maiduguri zostało założone w 1907 roku przez brytyjski wojskowy posterunek. W mieście znajduje się muzeum i lotnisko. Działa tu też uniwersytet. Około 1,1 mln mieszkańców (2010).Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Ataki nie obyły się tak szerokim echem na świecie. Większą uwagę media przywiązały jednak do mających miejsce 7 stycznia 2015 roku zamachów w Paryżu. Została wówczas zaatakowana redakcja „Charlie Hebdo”, zginęło 12 osób.

  Tło[ | edytuj kod]

  Boko Haram to organizacja terrorystyczna, która powstała na początku XXI wieku. Jej głównym zadaniem jest wprowadzenie szariatu w Nigerii. Nigeryjskie siły zbrojne zmagają się z tą organizacją od 2009 roku. Boko Haram ma koncie liczne morderstwa, porwania i zamachy. Jedną z najgłośniejszych akcji tego typu stało się uprowadzenie ponad 200 uczennic w kwietniu 2014 roku.

  Cable News Network (CNN) – amerykańska telewizja informacyjna, założona w 1980 przez Teda Turnera i Reese Schonfelda. Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych.

  Baga jest położona w stanie Borno, w którym według szacunków dżihadyści kontrolują blisko 70% tego terytorium. Masakra z 2015 roku nie jest pierwszą w tym mieście, której dokonali rebelianci z Boko Haram. To samo miasto zostało zaatakowane wiosną 2013 roku, zniszczeniu uległo wiele budynków i pojazdów, a atak pochłonął wtedy za sobą blisko 185 ofiar śmiertelnych.

  Amnesty International – międzynarodowa organizacja pozarządowa, której celem jest zapobieganie naruszeniom fundamentalnych praw człowieka poprzez wszelkie pokojowe akcje obywatelskie – od organizowania pisania listów do rządów krajów łamiących te prawa, poprzez publiczne rozgłaszanie informacji o takich naruszeniach, po realną pomoc finansową i prawną poszkodowanym osobom.TVP Info – kanał informacyjny Telewizji Polskiej. Wystartował on 6 października 2007, zastępując TVP3. Do 31 sierpnia 2013 dzielił pasmo programowe z ośrodkami regionalnymi TVP. Z dniem 1 września 2013 TVP Info stał się typowym kanałem informacyjnym, zaś pasmo programowe ośrodków regionalnych TVP zostało przeniesione do nowego kanału TVP Regionalna.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Organizacja Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations, UN, fr. Organisation des Nations Unies, hiszp. Organización de las Naciones Unidas, ros. Организация Объединенных Наций Organizacyja Objedinionnych Nacyj, arab. الأمم المتحدة al-Umam al-Muttahida, chiń. 联合国 Liánhéguó), ONZ – uniwersalna (z wyjątkiem narodów niereprezentowanych) organizacja międzynarodowa, z siedzibą w Nowym Jorku, powstała 24 października 1945 r. w wyniku wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych. ONZ jest następczynią Ligi Narodów.
  Charlie Hebdo – francuski tygodnik satyryczny, ukazujący się co środę, wydawany w Paryżu. Bogato ilustrowany, składa się z licznych kronik, zamieszcza również reportaże na temat sekt, skrajnej prawicy, katolicyzmu, islamizmu, judaizmu, polityki, kultury, etc. Cytując Charba, dyrektora wydawnictwa, redakcja gazety reprezentuje „wszelkie odłamy szeroko rozumianej lewicy, a nawet absenteistów”.
  Borno to jeden ze stanów Nigerii. Leży na północnym wschodzie kraju i sąsiaduje ze stanami Adamawa, Yobe i Gombe. Jego stolicą jest Maiduguri. Powstał w 1976. W 1991 odłączono od niego nowy stan Yobe.
  Masakra w Baga (2013) – masakra trwająca od 19 do 21 kwietnia 2013 roku, w nigeryjskim mieście Baga. W wyniku masakry, którą wywołały starcia pomiędzy siłami zbrojnymi i rebeliantami z Boko Haram, zginęło co najmniej 187 osób.
  Boko Haram (z j. hausa boko – zmodyfikowany alfabet łaciński i arabskiego haram – zakazany) – nigeryjska islamistyczna sekta bojówkarska domagająca się wprowadzenia szariatu we wszystkich 36 stanach Nigerii (obecnie szariat jest oficjalnym prawem w północnych stanach z przeważającą populacją wyznawców Islamu) i zakazania zachodniej oświaty; odrzuca także udział w wyborach. Nazwę należy interpretować jako „Książki to grzech” , „Zakazać zachodnią oświatę“, Nowoczesne wychowanie to grzech”, albo nawet „Zwodzenie przez przytaczanie fałszywych faktów to grzech” .
  Potiskum - miasto w północnej Nigerii, w stanie Yobe. Według danych szacunkowych na rok 2009 liczy 170 042 mieszkańców..
  Ban Ki-moon (ur. 13 czerwca 1944 w Chungju) – południowokoreański polityk, od 1 stycznia 2007 sekretarz generalny ONZ. Przed objęciem stanowiska był ministrem spraw zagranicznych i handlu Korei Południowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.