• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Masakra nad Bear River  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Masakra nad Washita River – przeprowadzony 27 listopada 1868 atak oddziału 7 pułku kawalerii USA ppłk. Custera na wioskę pokojowo nastrojonych Indian w dzisiejszej Oklahomie. W jego wyniku zginęło około 100 Indian z plemienia Czejenów wraz z wodzami Black Kettle i Little Rock.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Typowa wioska Szoszonów w II poł. XIX w.
  Grupa mężczyzn z chłopcem uwolnionym z szoszońskiej niewoli w 1860 r.

  Masakra nad Bear River (zwana także masakrą nad Boa Ogoi) – starcie zbrojne, które miało miejsce 29 stycznia 1863 r. 150 km na północ od dzisiejszego miasta Preston w stanie Idaho. W wyniku bitwy amerykańscy żołnierze zabili blisko 400 Szoszonów, sami tracąc 27 zabitych.

  Szoszoni – plemię Indian Ameryki Północnej, znanych też jako Węże (ang. Snakes). Należą do rodziny językowej uto-azteckiej. Pierwotnie zamieszkiwali ogromne obszary w dzisiejszych stanach Idaho, Wyoming, Utah, Nevada, Oregon i Montana. Największym skupiskiem Szoszonów był szczep Szoszonów znad Rzeki Wiatrów w Wyoming.United States Army (Armia Stanów Zjednoczonych) – wojska lądowe Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.

  Spis treści

 • 1 Przyczyny
 • 2 Przebieg starcia
 • 3 Bitwy i wojny Szoszonów
 • 4 Bibliografia
 • 5 Linki zewnętrzne
 • 6 Zobacz też


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bitwa o Rosebud (znana też jako Bitwa nad potokiem Rosebud) – starcie zbrojne, które miało miejsce 17 czerwca 1876 roku, na terytorium obecnego stanu Montana. Bitwa stoczona została przez siły US Army i Dakotów oraz sprzymierzonych z nimi plemion podczas wojny o Black Hills.
  Masakra nad Sand Creek 29 listopada 1864 roku była znaczącym wydarzeniem w historii konfliktów z Indianami, rozgrywających się na Wielkich Równinach Stanów Zjednoczonych. Oddziały milicji z Kolorado, dowodzone przez Johna M. Chivingtona dokonały masakry na zaskoczonych mieszkańcach wioski Indian z plemion Czejenów i Arapahów nad strumieniem Sand Creek (zwanym też, Big Sandy Creek) na równinach Kolorado. Zdarzenie zostało uznane we współczesnej prasie amerykańskiej za ważne zwycięstwo nad walczącymi z odwagą i dobrze uzbrojonymi Szejenami. Dopiero gdy po kilku tygodniach do prasy zaczęli zgłaszać się naoczni świadkowie masakry, wszczęto śledztwo w sprawie wydarzeń nad Sand Creek.
  United States Army (Armia Stanów Zjednoczonych) – wojska lądowe Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.
  Wojna secesyjna – wojna, która miała miejsce w latach 1861-1865 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, pomiędzy stanami wchodzącymi w skład Stanów Zjednoczonych (tzw. Unią lub „Północą”) i Skonfederowanymi Stanami Ameryki (tzw. Konfederacją lub „Południem”), które wystąpiły z Unii.
  Bear River – rzeka w amerykańskich stanach Utah, Idaho i Wyoming. Uchodzi do Wielkiego Jeziora Słonego, którego jest największym dopływem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.