• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Masachika Shimose

  Przeczytaj także...
  Szimoza - materiał wybuchowy, forma kwasu pikrynowego opracowana przez japońskiego chemika Masachikę Shimosego i nazwana od jego nazwiska. Szimoza była używana przez Japońską Cesarską Marynarkę Wojenną w czasie wojny japońsko-rosyjskiej i II wojny światowej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Materiał wybuchowy – pojedynczy związek chemiczny lub mieszanina kilku związków chemicznych, która jest zdolna w odpowiednich warunkach do gwałtownej reakcji chemicznej o charakterze egzotermicznym, której towarzyszy wydzielenie wielkiej ilości produktów gazowych w postaci wybuchu (detonacji lub deflagracji).
  Masachika Shimose

  Masachika Shimose (jap. 下瀬 雅允 Shimose Masachika, ur. 8 stycznia 1860 w Hiroszimie, zm. 6 września 1911) – japoński chemik, wynalazca materiału wybuchowego nazwanego od jego nazwiska szimoza.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w Hiroszimie jako syn samuraja. W 1878 wstąpił do Kōbu Daigakkō (dosł. Cesarska Szkoła Inżynierska​), gdzie już jako student był wraz z jednym z wykładowców, profesorem Edwardem Diversem, współautorem publikacji w czasopiśmie „Chemical News”. Studia ukończył w 1884

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Samuraj (jap. 侍, samurai, wojownik; rzeczownik pochodzący od archaicznego czasownika saburau, który z czasem przeszedł zmianę fonetyczną w samurau, znaczącego służyć panu) – pierwotnie świta służąca najwyższym dostojnikom japońskim, także gwardia cesarska (gosho-zamurai).

  Po studiach pracował najpierw w drukarni ministerstwa finansów, a następnie pracował w zakładach zbrojeniowych Japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej, gdzie rozpoczął prace badawcze nad nowymi typami materiałów wybuchowych. W 1888 opracował bardzo silny materiał wybuchowy, nazwany od jego nazwiska szimozą, który w roku 1893 został wprowadzony do uzbrojenia Marynarki. W 1898 podróżował po świecie, rok później otrzymał doktorat w dziedzinie inżynierii i został dyrektorem fabryki produkującej szimozę, gdzie kontynuował swoje doświadczenia.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W 1908 został członkiem Teikoku Gakushi-in (Cesarskiej Akademii Japonii).

  Zmarł 6 września 1911.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Shimose, Masachika (1860 - 1911) (ang.). ndl.go.jp. [dostęp 2013-09-09].
  2. Rotem Kowner: The A to Z of the Russo-Japanese War. Scarecrow Press, 2013, s. 353.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Hiroszima (jap. 広島市, Hiroshima-shi) – miasto w Japonii, stolica prefektury Hiroszima. Leży na wyspie Honsiu w regionie Chūgoku, nad zatoką Hiroshima (Hiroshima-wan). Hiroszima i Kure tworzą zespół miejski liczący ok. 1,5 mln mieszkańców.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.