• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maryn

  Przeczytaj także...
  Marin Skender (ur. 12 sierpnia 1979 w Osijku) – chorwacki piłkarz, występujący na pozycji bramkarza. Skender imponuje doskonałymi warunkami fizyczne - mierzy 199 cm i 88 kg. Obecnie występuje w drużynie NK Osijek. Uważany za najlepszego chorwackiego bramkarza młodej generacji, uważany jest za podstawowego bramkarza reprezentacji Chorwacji w przyszłości.Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.
  Wydawnictwo WAM, znane jako: Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy (WAM) (1872-1918, 1935-1994), Wydawnictwo Księży Jezuitów (1918-1935), Wydawnictwo WAM (od 1994) – najstarsze polskie wydawnictwo katolickie, założone w 1872 przez ks. Stanisława Stojałowskiego SJ w Krakowie.

  Marynimię męskie pochodzące od łacińskiego przymiotnika marinus, 'morski'. Wersją oboczną jest Maryniusz. Wśród patronów tego imienia św. Maryn, od imienia którego pochodzi nazwa państwa San Marino.

  Żeńskim odpowiednikiem jest Maryna.

  Maryn i Maryniusz imieniny obchodzą 3 marca, 8 sierpnia, 3 września i 15 grudnia.

  Znane osoby noszące to imię:

  Marinus Claeszoon van Reymerswaele (ur. ok. 1490 w Reymerswale w Zelandii, zm. po 1567 w Antwerpii) – niderlandzki malarz okresu manieryzmu.Maryniusz — imię męskie pochodzące od łacińskiego przymiotnika marinus - morski. Wersja oboczna - Maryn. Wśród patronów tego imienia - św. Maryn (Maryniusz), od imienia którego pochodzi nazwa San Marino.
 • Maryn z Cezarei Palestyńskiej – męczennik i święty z III wieku
 • Maryn I, Maryn II – papieże
 • Maryn Blanes Giner (1888-1936) – hiszpański błogosławiony Kościoła katolickiego
 • Marin Marais (1656-1728) – francuski muzyk i kompozytor
 • Marin Mersenne
 • Marino Morosini – doża Wenecji od 13 czerwca 1249 do 1 stycznia 1253
 • Rinus Michels, właśc. Marinus Jacobus Hendricus "Rinus" Michels – holenderski piłkarz, trener piłkarski, twórca tzw. Futbolu Totalnego
 • Marinus van Reymerswaele (ok. 1490 – po 1567) – niderlandzki malarz okresu manieryzmu
 • Marin Skender
 • Marin Soljačić (ur. 1974) – fizyk, profesor (assistant professor) w MIT, który opracował bezprzewodową metodę przesyłania energii elektrycznej
 • Marinus van der Lubbe – domniemany podpalacz Reichstagu
 • Willem Marinus van Rossum – holenderski duchowny katolicki, kardynał
 • Marino Marini – piosenkarz
 • Przypisy

  1. Maryn. DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM. [dostęp 2013-01-22].
  Maryn II, Marynus II lub Marcin III (łac. w zależności od przyjętej wersji imienia Marinus II albo Martinus III, ur. w Rzymie, zm. w maju 946) – papież w okresie od 30 października 942 do maja 946.San Marino, Republika San Marino (wł. Repubblica di San Marino) – państwo śródlądowe w Europie Południowej stanowiące enklawę na obszarze Włoch. Stolica kraju to San Marino.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Marino Blanes Giner (ur. 17 września 1888 w Alicante; zm. 7 września 1936) – hiszpański męczennik, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  Marin Soljacic (ur. 7 lutego 1974 w Zagrzebiu) – fizyk, profesor (Assistant Professor) w Massachusetts Institute of Technology. Opracował bezprzewodową metodę przesyłania energii elektrycznej.
  Marin Mersenne (ur. 8 września 1588 w pobliżu Oizé, zm. 1 września 1648 w Paryżu) – francuski minimita, teolog, filozof, matematyk i teoretyk muzyki.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Marinus Jacobus Hendricus "Rinus" Michels (ur. 9 lutego 1928 w Amsterdamie, zm. 3 marca 2005 w Aalst) - holenderski piłkarz, trener piłkarski, twórca tzw. Futbolu Totalnego.
  Maryn I, Marynus I lub Marcin II (łac. w zależności od przyjętej wersji imienia: Marinus I albo Martinus II, ur. w Gallese, zm. 15 maja 884) – papież w okresie od 16 grudnia 882 do 15 maja 884.
  Willem Marinus van Rossum C.S.S.R. (ur. 3 września 1854 w Zwolle – zm. 30 sierpnia 1932 w Maastricht) – holenderski duchowny katolicki, kardynał i prefekt Kongregacji Rozkrzewiania Wiary w latach 1918-1932.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.