• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maryla Strzembosz

  Przeczytaj także...
  Grupy Szturmowe (GS) – drużyny harcerskie Szarych Szeregów działające podczas okupacji w latach 1939-1944, formalnie podporządkowanie Kedywowi Armii Krajowej. Najstarsza grupa metodyczna Szarych Szeregów.Sanitariusz/sanitariuszka – pracownik opieki zdrowotnej wykonujący podstawowe, niezastrzeżone dla innych zawodów medycznych czynności w zakładach opieki zdrowotnej.
  Batalion Zośka – harcerski batalion AK biorący udział w powstaniu warszawskim, składający się przede wszystkim z członków Szarych Szeregów – konspiracyjnego Związku Harcerstwa Polskiego. Dowódcą batalionu Zośka był Ryszard Białous.

  Maria Strzembosz z domu Dawidowska ps. Jagoda (ur. 3 września 1922, zm. 23 lipca 2007 w Warszawie) – harcerka, sanitariuszka batalionu "Zośka".

  Maria Strzembosz, zwana Marylą, była córką Aleksego Dawidowskiego, dyrektora Warszawskiej Fabryki Karabinów na Woli i Janiny z Sagatowskich – inżyniera chemika oraz siostrą Alka Dawidowskiego. Jesienią 1939 roku ojciec Maryli i Alka został aresztowany, po czym rozstrzelany, gdy odmówił współpracy z Niemcami. Matka aresztowana trzy lata później, trafiła najpierw na Pawiak, a później do obozu Ravensbrück.

  Tomasz Romuald Strzembosz (ur. 11 września 1930, zm. 16 października 2004) – polski historyk, brat Teresy i Adama Strzemboszów. Mieszkał w Warszawie.Pawiak – nieistniejące obecnie więzienie śledcze w Warszawie, popularnie zwane Pawiakiem (nazwa pochodzi od ulicy Pawiej, przy której znajdowała się jedna z bram wjazdowych), zbudowane w latach 1830−1836 według projektu znanego warszawskiego architekta Henryka Marconiego. W latach okupacji niemieckiej 1939−1944 największe niemieckie więzienie w Generalnym Gubernatorstwie.

  Była uczennicą Gimnazjum i Liceum im. J. Słowackiego w Warszawie. Podczas okupacji uczęszczała do Warszawskiej Szkoły Pielęgniarstwa i pracowała w Szpitalu im. Dzieciątka Jezus. Należała do Grup Szturmowych Szarych Szeregów, następnie służyła w batalionie Zośka jako sanitariuszka. W lipcu 1944 r. wyjechała z Warszawy na wakacje i nie brała udziału w powstaniu warszawskim.

  Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

  Po wojnie studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pracowała jako nauczycielka pielęgniarstwa.

  Była żoną Tomasza Strzembosza i matką Doroty oraz Macieja, producenta filmowego.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wspomnienie o Marii Strzembosz. [dostęp 2011-01-02].
  2. Maciej Strzembosz. [dostęp 2011-01-02].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Barbara Wachowicz: Wierna rzeka harcerstwa. Tom III. Rudy, Alek, Zośka. Gawęda o bohaterach "Kamieni na szaniec". Warszawa: Oficyna Wydawnicza RYTM, 2003. ISBN 83-88794-95-7.
 • Anna Borkiewicz-Celińska: Batalion "Zośka". Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1990. ISBN 83-06-01851-6.
 • Aleksander Kamiński: Kamienie na szaniec. Warszawa: Wydawnictwo NASZA KSIĘGARNIA, 2000. ISBN 83-10-10699-8.
 • Tomasz Strzembosz: Refleksje o harcerstwie i wychowaniu. Warszawa – Poznań: Wydawnictwo Poznańczyk Sp. z o.o., 2006. ISBN 83-924740-0-7.
 • Tomasz Strzembosz: Bohaterowie Kamieni na szaniec w świetle dokumentów. Warszawa: Wydawnictwo PWN, 1996.
 • Wojciech Borek , Andrzej Urbański: Strzembosz – portret rodzinny. Wydawnictwo Baran i Suszczyński, 1995. ISBN 83-85845-38-0.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona o Maryli i Tomaszu Strzemboszach
 • Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Inżynier – osoba, która ma umiejętności i wiedzę zdobytą w zakresie nauk inżynieryjnych i technicznych. Jest to także określenie tytułu zawodowego nadawanego przez uczelnie wyższe po ukończeniu studiów inżynierskich.
  Warto wiedzieć że... beta

  Harcerze – grupa metodyczna w organizacjach harcerskich. Może również oznaczać ogólnie ruch harcerski lub członków organizacji którzy złożyli Przyrzeczenie Harcerskie i noszą krzyż harcerski.
  Niemcy – naród zamieszkujący przede wszystkim Republikę Federalną Niemiec, posługujący się językiem niemieckim z grupy języków germańskich. Pod względem wyznaniowym Niemcy podzieleni są na katolików (płd. i zach. Niemcy) i protestantów (płn. i wsch. Niemcy).
  VII Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Warszawie – publiczna szkoła średnia o wieloletniej tradycji. Mieści się w dzielnicy Ochota. W szkole prowadzone są obecnie klasy o następujących profilach:
  Szare Szeregi – kryptonim konspiracyjny Organizacji Harcerzy ZHP i szerzej – całego Związku Harcerstwa Polskiego, w okresie okupacji niemieckiej i radzieckiej podczas II wojny światowej 1939-1945. Szare Szeregi zostały powołane 27 września 1939 w Warszawie przez grono członków Naczelnej Rady Harcerskiej.
  Chemia (grec. χημεία – chemeia) – nauka badająca naturę i właściwości substancji, a zwłaszcza przemiany zachodzące pomiędzy nimi. Współcześnie wiadomo, że przemiany substancji wynikają z praw, według których atomy łączą się poprzez wiązania chemiczne w mniej lub bardziej trwałe związki chemiczne, a także praw według których wiązania pękają i tworzą się ponownie prowadząc do przemian jednych związków w drugie co jest nazywane reakcjami chemicznymi. Chemia zajmuje się także rozmaitymi właściwościami substancji wynikającymi bezpośrednio z ich budowy atomowej.
  Dom Podrzutków w Warszawie - instytucja charytatywna w Warszawie założona ok. 1732 r. przez księdza Gabriela Baudouina. Jej pierwowzorem był Dom Podrzutków św. Wincentego á Paulo w Paryżu. Jest to najstarszy w Polsce dom dziecka (obecnie Dom Dziecka nr 15 im. ks. G. P. Baudouina, ul. Nowogrodzka 75).
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.