• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mary Leakey

  Przeczytaj także...
  Paranthropus boisei – gatunek wymarłego hominida, przedstawiciel australopiteków masywnych, który zamieszkiwał Afrykę ok. 2,3-1,2 mln lat temu. Miał silne i duże szczęki wyposażone w szerokie zęby służące do rozcierania roślinnego pokarmu. Równie masywnie zbudowana była jego czaszka, która m.in. posiadała wydatny grzebień kostny na wierzchu (służący do przyczepu rozbudowanych mięśni żuchwy).Wyszukiwarka Google (IPA: /ˈguːgəl sɜː(r)tʃ/) - wyszukiwarka internetowa, stworzona przez amerykańską spółkę Google Inc. Jej celem jest skatalogowanie wszystkich możliwych informacji i udostępnienie ich za pomocą Internetu.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Mary Douglas Leakey z domu Nicol (ur. 6 lutego 1913 w Londynie, zm. 9 grudnia 1996 w Nairobi) – brytyjska archeolog i paleoantropolog.

  Wąwóz Olduvai lub Oldupai – wąwóz położony w północno-zachodniej Tanzanii przy granicy Parku Narodowego Serengeti (prowincja Arusha) na obszarze Wielkich Rowów Afrykańskich (wąwóz stanowi boczne odgałęzienie głównego rowu).Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.

  Zarys biografii[ | edytuj kod]

  Rozsławiona przez odnalezienie w 1978 w Laetoli (Tanzania) skamieniałych odcisków stóp w prehistorycznych popiołach wulkanicznych sprzed 3,6 mln lat. Były to odciski stóp, prawie takie same jak ludzkie, samca i samicy, którzy szli obok siebie w pozycji wyprostowanej. Świadczy to o tym, że hominidzi w tym okresie przyjęli już postawę wyprostowaną. Dużo wcześniej, w 1959 znalazła w Olduvai (Oldupai), położonym na skraju Parku Narodowego Serengeti w Tanzanii fragment czaszki wczesnego hominida zaliczonego przez nią do rodzaju Zinjanthropus boisei – na cześć średniowiecznych mieszkańców Afryki Wschodniej, w pismach arabskich nazywanych Zindż (obecnie Paranthropus boisei), szacowane na 1,75 mln lat. Czaszka posiadała masywne kości, potężne szczęki i stosunkowo mały mózg.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Paleoantropologia – dział antropologii zajmujący się zróżnicowaniem kopalnych form przedludzkich i ludzkich oraz ich filogenezą.

  Wybrane publikacje książkowe[ | edytuj kod]

 • Olduvai Gorge: My Search for Early Man (1979)
 • Disclosing the Past (1984) – autobiografia
 • Ciekawostki[ | edytuj kod]

 • 6 lutego 2013 na stronie głównej wyszukiwarki Google, Mary Leakey została ukazana jako Doodle z okazji setnej rocznicy jej urodzin.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Louis Leakey
 • Richard Leakey
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rocznica setnych urodzin Mary Leakey. [dostęp 06-02-2013].
  2. Znalezisko Mary Leakey. [dostęp 09-08-2007].
  3. Leakey Mary Douglas. [zarchiwizowane z tego adresu].
  4. Mary Leakey's 100th Birthday (ang.). [dostęp 06-02-2013].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Kim była Mary Leakey?
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Archeologia (z gr. ἀρχαῖος archaīos – dawny, stary i -λογία -logiā – mowa, nauka) – nauka, której celem jest odtwarzanie społeczno-kulturowej przeszłości człowieka na podstawie znajdujących się w ziemi, na ziemi lub w wodzie źródeł archeologicznych, czyli materialnych pozostałości działań ludzkich.
  Człowiekowate, hominidy (Hominidae) – rodzina ssaków naczelnych obejmująca największe wśród naczelnych gatunki wykazujące dużą inteligencję, skłonność do przyjmowania spionizowanej, dwunożnej postawy oraz zdolność do wytwarzania i używania narzędzi. Gatunkiem typowym rodziny jest Homo sapiens Linnaeus, 1758. Najstarszy znany z zapisów kopalnych hominid Sahelanthropus tchadensis pochodzi z miocenu, 7 mln lat temu.
  Laetoli (w języku masajskim oznacza czerwona lilia) – stanowisko archeologiczne w północnej Tanzanii, około 50 km na południe od Wąwozu Olduwai; znane z zachowanych w skamieniałych popiołach wulkanicznych odcisków stóp dwóch przedstawicieli Australopithecus afarensis. Odkrycia tropów dokonała w 1978 Mary Leakey. Osady, w których zachowały się ślady stóp są datowane metodą potasowo-argonową na 3,6 mln lat. Oprócz odcisków stóp człowiekowatych znaleziono również odciski wielu zwierząt, m.in.: hien, pawianów, żyraf, nosorożców, zajęcy, gazeli, antylop, bawołów oraz hipparionów.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Louis Seymour Leakey (ur. 7 sierpnia 1903 w Kenii, w rodzinie angielskich misjonarzy, zm. 1 października 1972 w Londynie) – brytyjski archeolog i paleontolog.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.