• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mary Leakey

  Przeczytaj także...
  Paranthropus boisei – gatunek wymarłego hominida, przedstawiciel australopiteków masywnych, który zamieszkiwał Afrykę ok. 2,3-1,2 mln lat temu. Miał silne i duże szczęki wyposażone w szerokie zęby służące do rozcierania roślinnego pokarmu. Równie masywnie zbudowana była jego czaszka, która m.in. posiadała wydatny grzebień kostny na wierzchu (służący do przyczepu rozbudowanych mięśni żuchwy).Wyszukiwarka Google (IPA: /ˈguːgəl sɜː(r)tʃ/) - wyszukiwarka internetowa, stworzona przez amerykańską spółkę Google Inc. Jej celem jest skatalogowanie wszystkich możliwych informacji i udostępnienie ich za pomocą Internetu.
  Wąwóz Olduvai lub Oldupai – wąwóz położony w północno-zachodniej Tanzanii przy granicy Parku Narodowego Serengeti (prowincja Arusha) na obszarze Wielkich Rowów Afrykańskich (wąwóz stanowi boczne odgałęzienie głównego rowu).

  Mary Douglas Leakey z domu Nicol (ur. 6 lutego 1913 w Londynie, zm. 9 grudnia 1996 w Nairobi) – brytyjska archeolog i paleoantropolog.

  Zarys biografii[]

  Rozsławiona przez odnalezienie w 1978 w Laetoli (Tanzania) skamieniałych odcisków stóp w prehistorycznych popiołach wulkanicznych sprzed 3,6 mln lat. Były to odciski stóp, prawie takie same jak ludzkie, samca i samicy, którzy szli obok siebie w pozycji wyprostowanej. Świadczy to o tym, że hominidzi w tym okresie przyjęli już postawę wyprostowaną. Dużo wcześniej, w 1959 znalazła w Olduvai (Oldupai), położonym na skraju Parku Narodowego Serengeti w Tanzanii fragment czaszki wczesnego hominida zaliczonego przez nią do rodzaju Zinjanthropus boisei – na cześć średniowiecznych mieszkańców Afryki Wschodniej, w pismach arabskich nazywanych Zindż (obecnie Paranthropus boisei), szacowane na 1,75 mln lat. Czaszka posiadała masywne kości, potężne szczęki i stosunkowo mały mózg.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Paleoantropologia – dział antropologii zajmujący się zróżnicowaniem kopalnych form przedludzkich i ludzkich oraz ich filogenezą.

  Wybrane publikacje książkowe[]

 • Olduvai Gorge: My Search for Early Man (1979)
 • Disclosing the Past (1984) – autobiografia
 • Ciekawostki[]

 • 6 lutego 2013 na stronie głównej wyszukiwarki Google, Mary Leakey została ukazana jako Doodle z okazji jej setnych urodzin.
 • Zobacz też[]

 • Louis Leakey
 • Richard Leakey
 • Przypisy

  1. Rocznica setnych urodzin Mary Leakey. [dostęp 06-02-2013].
  2. Znalezisko Mary Leakey. [dostęp 09-08-2007].
  3. Leakey Mary Douglas.
  4. Mary Leakey's 100th Birthday (ang.). [dostęp 06-02-2013].

  Linki zewnętrzne[]

 • Kim była Mary Leakey?
 • Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Archeologia (z gr. ἀρχαῖος archaīos – dawny, stary i -λογία -logiā – mowa, nauka) – nauka, której celem jest odtwarzanie społeczno-kulturowej przeszłości człowieka na podstawie znajdujących się w ziemi, na ziemi lub w wodzie źródeł archeologicznych, czyli materialnych pozostałości działań ludzkich.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Człowiekowate, hominidy (Hominidae) – rodzina ssaków naczelnych obejmująca największe wśród naczelnych gatunki wykazujące dużą inteligencję, skłonność do przyjmowania spionizowanej, dwunożnej postawy oraz zdolność do wytwarzania i używania narzędzi. Gatunkiem typowym rodziny jest Homo sapiens Linnaeus, 1758. Najstarszy znany z zapisów kopalnych hominid Sahelanthropus tchadensis pochodzi z miocenu, 7 mln lat temu.
  Laetoli (w języku masajskim oznacza czerwona lilia) – stanowisko archeologiczne w północnej Tanzanii, około 50 km na południe od Wąwozu Olduwai; znane z zachowanych w skamieniałych popiołach wulkanicznych odcisków stóp dwóch przedstawicieli Australopithecus afarensis. Odkrycia tropów dokonała w 1978 Mary Leakey. Osady, w których zachowały się ślady stóp są datowane metodą potasowo-argonową na 3,6 mln lat. Oprócz odcisków stóp człowiekowatych znaleziono również odciski wielu zwierząt, m.in.: hien, pawianów, żyraf, nosorożców, zajęcy, gazeli, antylop, bawołów oraz hipparionów.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Louis Seymour Leakey (ur. 7 sierpnia 1903 w Kenii, w rodzinie angielskich misjonarzy, zm. 1 października 1972 w Londynie) – brytyjski archeolog i paleontolog.
  Tanzania, Zjednoczona Republika Tanzanii (suahili Jamhuri ya Muungano wa Tanzania) – państwo we wschodniej Afryce powstałe z połączenia dawnych kolonii brytyjskich: (do I wojny światowej niemieckiej) Tanganiki oraz brytyjskiego Zanzibaru, co symbolizowała nazwa utworzona z pierwszych sylab nazw obu krajów – TAN+ZAN. W skład Tanzanii jako republiki federacyjnej weszła również wyspa Pemba położona blisko Zanzibaru.
  Park Narodowy Serengeti – park narodowy położony w północno-zachodniej Tanzanii, w centralnej części równiny Serengeti, na wsch. od Jeziora Wiktorii. Należy do największych i najbardziej znanych obszarów chronionych na świecie. Jego powierzchnia wynosi 14 763 km². Ochroną rezerwatową objęty w 1929, a w 1951 uzyskał status parku narodowego. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.