• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mary Jane Blige

  Przeczytaj także...
  Bronx – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku oraz hrabstwo (county) w stanie Nowy Jork. Bronx położony jest w północnej części miasta, głównie na stałym lądzie, choć obejmuje swoim zasięgiem także parę mniejszych wysp.Molestowanie seksualne – zachowanie o charakterze seksualnym naruszające godność, nieakceptowane przez społeczeństwo jako sprzeczne z normami społecznymi.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Mary Jane Blige (ur. 11 stycznia 1971 w Bronksie, Nowy Jork) – amerykańska piosenkarka R&B, sprzedała ponad 40 milionów swoich płyt na całym świecie. W 2010 roku wzięła udział w nagraniu piosenki "We are the World" na rzecz ofiar trzęsienia ziemi na Haiti.

  Aretha Louise Franklin (ur. 25 marca 1942 w Memphis) – afroamerykańska piosenkarka, obdarzona mianem „Królowej Soulu” (ang. The Queen of Soul).Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Dzieciństwo[]

  Urodziła się w Bronksie, dzielnicy Nowego Jorku. Jej ojciec Tom był muzykiem jazzowym. Kiedy miała cztery lata odszedł, zostawiając żonę Core z dwójką dzieci. Wtedy przenieśli się do Yonkers. Mary śpiewała w chórze kościelnym. W wieku 5 lat była wykorzystywana seksualnie przez przyjaciela rodziny. Ujawniła to dopiero w 2006 roku, w programie The Oprah Winfrey Show.
  Kiedy miała 7 lat wzięła udział w konkursie talentów. Wygrała śpiewając piosenkę Respect Areth'y Franklin.

  Oprah Gail Winfrey (ur. 29 stycznia 1954 w Kosciusko, w stanie Missisipi w USA) – amerykańska prezenterka telewizyjna i aktorka, miliarderka.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Dyskografia[]

  Albumy studyjne[]

  Inne albumy[]

  Single[]

  Przypisy

  1. Stacia Proefrock: Mary Jane Blige Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2011-12-07].
  2. Mary J. Blige Billboard Chart (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2011-12-07].
  3. Results - RPM - Library and Archives (ang.). www.collectionscanada.gc.ca. [dostęp 2011-12-07].
  4. Mary J. Blige UK Chart (ang.). www.chartstats.com. [dostęp 2011-12-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-22)].
  5. Mary J. Blige/Longplay-Chartverfolgung (niem.). www.musicline.de. [dostęp 2011-12-07].
  6. Mary J. Blige French Albums Chart (ang.). lescharts.com. [dostęp 2011-12-07].
  7. Mary J. Blige Norwegian Albums Chart (ang.). norwegiancharts.com. [dostęp 2011-12-07].
  8. Mary J. Blige Swedish Albums Chart (ang.). swedishcharts.com. [dostęp 2011-12-07].
  9. Mary J. Blige Austrian Albums Chart (ang.). austriancharts.at. [dostęp 2011-12-07].
  10. RIAA: Mary J. Blige (search for Mary J. Blige) (ang.). riaa.com. [dostęp 2011-12-07].
  11. BPI: Mary J. Blige (search for Mary J. Blige) (ang.). www.bpi.co.uk. [dostęp 2011-12-07].
  12. Mary J. Blige Billboard Singles Chart (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2011-12-07].
  13. Mary J. Blige/Single-Chartverfolgung (niem.). www.musicline.de. [dostęp 2011-12-07].
  14. Mary J. Blige French Singles Chart (ang.). lescharts.com. [dostęp 2011-12-07].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Mary J. Blige (ang.)
 • Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Yonkers - miasto w USA, w stanie Nowy Jork, nad Hudsonem, w zespole miejskim Nowego Jorku. Liczba mieszkańców: 196 tys. (spis ludności z 2000 roku)
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.