• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mary Jackson


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Helen Hayes, właśc. Helen Hayes Brown (ur. 10 października 1900 w Waszyngtonie, zm. 17 marca 1993 w Nyack) – amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, często nazywana "pierwszą damą amerykańskiego teatru". Jedna z dziewięciu osób na świecie które otrzymały w swojej karierze cztery różnorodne nagrody: filmowego Oscara (1932, 1970), telewizyjną Emmy (1953), muzyczną Grammy (1976) oraz teatralną Tony (1947, 1958, nagroda specjalna w 1980).Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Mary Jackson (ur. 22 listopada 1910 w Milford, Michigan, zm. 10 grudnia 2005 w Hollywood), aktorka amerykańska.

  W 1929 ukończyła Milford High School i podjęła studia w dziedzinie aktorstwa i teorii literatury na Western Michigan University w Kalamazoo; po studiach przez krótki czas pracowała jako nauczycielka, następnie rozpoczęła karierę aktorską.

  Była przede wszystkim aktorką telewizyjną. Sławę przyniosła jej rola Emily Baldwin w serialu stacji CBS The Waltons (1972-1981). Wystąpiła również w odcinku pilotowym wieloletniej opery mydlanej NBC The Days of Ours Lives jako seniorka rodu Alice Horton, ale ostatecznie rolę tę otrzymała Frances Reid (serial ukazuje się nieprzerwanie od 1965). Z ról filmowych Jackson można wymienić: Airport (1970, obok m.in. wyróżnionej Oscarem Helen Hayes i nominowanej do tej nagrody Maureen Stapleton), Fun with Dick and Jane (1977, u boku m.in. Jane Fondy), Parenthood (1989), Egzorcysta III (1990). Wystąpiła w odcinku serialu Columbo (Try and Catch Me, 1977), a także była gościem licznych telewizyjnych programów rozrywkowych.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Jayne Seymour Fonda (ur. 21 grudnia 1937 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka, producentka, pisarka oraz działaczka polityczna.

  Była zaangażowana w życie lokalności społecznej rodzinnego Milford. Należała do Towarzystwa Historycznego Milford, w 1988 kierowała akcją zbierania funduszy na odbudowę mostu na rzece Huron, łączącego miasto z okolicznym cmentarzem. W ostatnich latach cierpiała na chorobę Parkinsona, zmarła w wieku 95 lat. Była zamężna (od 1937) z Griffinem Backroftem (zm. 1999), małżeństwo zakończyło się rozwodem.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Linki zewnętrzne[]

 • Mary Jackson w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Mary Jackson w bazie filmweb.pl
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Lois Maureen Stapleton (ur. 21 czerwca 1925 w Troy, zm. 13 marca 2006 w Lenox) − amerykańska aktorka, laureatka Oscara za rolę drugoplanową w filmie Czerwoni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.