• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mary J. Blige

  Przeczytaj także...
  Bronx – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku oraz hrabstwo (county) w stanie Nowy Jork. Bronx położony jest w północnej części miasta, głównie na stałym lądzie, choć obejmuje swoim zasięgiem także parę mniejszych wysp.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Raper, MC – muzyk wykonujący muzykę rap. Muzyka ta jest elementem kultury hip-hop. Pierwsi raperzy zaczęli pojawiać się już w latach siedemdziesiątych w Nowym Jorku, USA. Pionierem gatunku jest DJ pochodzący z Jamajki Clive Campbell znany też jako Kool Herc.

  Mary Jane Blige, występujące głównie jako Mary J. Blige (ur. 11 stycznia 1971 w Bronksie, Nowy Jork) – amerykańska piosenkarka R&B, autorka tekstów, raperka, modelka, producentka muzyczna i aktorka, sprzedała ponad 40 milionów swoich płyt na całym świecie.

  Model (mężczyzna), modelka (kobieta) − osoba zawodowo zajmująca się pozowaniem artyście (fotografowi, malarzowi, rzeźbiarzowi) lub demonstrowaniem strojów podczas pokazów mody.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Dzieciństwo[ | edytuj kod]

  Urodziła się w Bronksie, dzielnicy Nowego Jorku. Jej ojciec Tom był muzykiem jazzowym. Kiedy miała cztery lata odszedł, zostawiając żonę Core z dwójką dzieci. Wtedy przenieśli się do Yonkers. Mary śpiewała w chórze kościelnym. W wieku 5 lat była wykorzystywana seksualnie przez przyjaciela rodziny. Ujawniła to dopiero w 2006 roku, w programie The Oprah Winfrey Show.
  Kiedy miała 7 lat wzięła udział w konkursie talentów. Wygrała śpiewając piosenkę Respect Arethy Franklin.

  Aretha Louise Franklin (ur. 25 marca 1942 w Memphis) – afroamerykańska piosenkarka, obdarzona mianem „Królowej Soulu” (ang. The Queen of Soul).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

  Albumy studyjne[ | edytuj kod]

  Inne albumy[ | edytuj kod]

  Single[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Stacia Proefrock: Mary Jane Blige Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2011-12-07].
  2. Mary J. Blige Billboard Chart (ang.). www.billboard.com. [dostęp 2011-12-07].
  3. Results - RPM - Library and Archives (ang.). www.collectionscanada.gc.ca. [dostęp 2011-12-07].
  4. Mary J. Blige UK Chart (ang.). www.chartstats.com. [dostęp 2011-12-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-22)].
  5. Mary J. Blige/Longplay-Chartverfolgung (niem.). www.musicline.de. [dostęp 2011-12-07].
  6. Mary J. Blige French Albums Chart (ang.). lescharts.com. [dostęp 2011-12-07].
  7. Mary J. Blige Norwegian Albums Chart (ang.). norwegiancharts.com. [dostęp 2011-12-07].
  8. Mary J. Blige Swedish Albums Chart (ang.). swedishcharts.com. [dostęp 2011-12-07].
  9. Mary J. Blige Austrian Albums Chart (ang.). austriancharts.at. [dostęp 2011-12-07].
  10. RIAA: Mary J. Blige (search for Mary J. Blige) (ang.). riaa.com. [dostęp 2011-12-07].
  11. BPI: Mary J. Blige (search for Mary J. Blige) (ang.). www.bpi.co.uk. [dostęp 2011-12-07].
  12. Mary J. Blige Billboard Singles Chart (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2011-12-07].
  13. Mary J. Blige/Single-Chartverfolgung (niem.). www.musicline.de. [dostęp 2011-12-07].
  14. Mary J. Blige French Singles Chart (ang.). lescharts.com. [dostęp 2011-12-07].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Mary J. Blige (ang.)
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Oprah Gail Winfrey (ur. 29 stycznia 1954 w Kosciusko, w stanie Missisipi w USA) – amerykańska prezenterka telewizyjna i aktorka, miliarderka.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Autor - osoba, która stworzyła dzieło (utwór w rozumieniu prawa autorskiego). W znaczeniu potocznym twórca dzieła pisanego. Oprócz autora wyróżnia się również współautorów w sensie osób, jakie przyczyniły się do stworzenia utworu (współtworzyły utwór), a także twórców wykonawców, jakim przysługują prawa pokrewne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.