• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mary Grigson

  Przeczytaj także...
  Sidney "Sid" Taberlay (ur. 22 stycznia 1980 w Hobart) – australijski kolarz górski, przełajowy i szosowy, srebrny medalista mistrzostw świata MTB.Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.
  XXVI Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atlancie w Stanach Zjednoczonych w dniach 19 lipca - 4 sierpnia 1996 roku.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Alison Mary Grigson (ur. 23 czerwca 1971 w Wellington) – australijska kolarka górska pochodzenia nowozelandzkiego, srebrna medalistka mistrzostw świata.

  12. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Górskim – zawody sportowe, które odbyły się w dniach 8 września - 16 września 2001 roku w Vail w USA. Rozegrano dwanaście konkurencji: cross-country, cross-country juniorów, downhill, downhill juniorów i dual, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn oraz cross-country mężczyzn U-23 i sztafetę cross-country.Igrzyska Wspólnoty Narodów 2002 odbyły się w Manchesterze. Trwały od 25 lipca do 4 sierpnia 2002 roku. Wystartowało 3863 sportowców z 72 krajów, w tym tylko jedna reprezentacja, która wystartowała pierwszy raz historii. Była to wyspa Niue. Sportowcy rywalizowali w 14 indywidualnych konkurencjach i po raz pierwszy w historii igrzysk, w trzech konkurencjach zespołowych (hokej na trawie, rugby i netball). Impreza została oficjalnie otwarta przez królową Elżbietę II.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Największy sukces w karierze Mary Grigson osiągnęła w 2001 roku, kiedy reprezentacja Australii w składzie: Sid Taberlay, Mary Grigson, Trent Lowe i Cadel Evans zdobyła srebrny medal w sztafecie cross-country podczas mistrzostw świata w Vail. Na rozgrywanych rok później igrzyskach Wspólnoty Narodów w Manchesterze zdobyła indywidualnie brązowy medal w cross-country. Ponadto trzykrotnie zdobywała mistrzostwo Australii: w 2000, 2001 i 2002 roku. W 1996 roku wystąpiła na igrzyskach olimpijskich w Atlancie, gdzie rywalizację w cross-country zakończyła na piętnastej pozycji. Na rozgrywanych cztery lata później igrzyskach w Sydney w tej samej konkurencji była szósta.

  Kolarstwo górskie (MTB — z ang. mountain biking) — forma kolarstwa uprawianego za pomocą rowerów górskich, których konstrukcja umożliwia poruszanie się w trudnym terenie.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  W 2003 roku zakończyła karierę.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Wellington (maor. Te Whanga-nui-a-Tara) – stolica Nowej Zelandii, trzecie pod względem wielkości i liczby ludności miasto w tym państwie (po Auckland i Christchurch), najgęściej zaludniona stolica w Oceanii i najbardziej wysunięta na południe stolica na świecie. Znajduje się na terenie regionu Wellington, na Wyspie Północnej, w pobliżu geograficznego środka Nowej Zelandii.
  Cadel Lee Evans (ur. 14 lutego 1977 w Katherine) – australijski kolarz szosowy i górski, złoty medalista szosowych mistrzostw świata, zwycięzca UCI ProTour oraz pierwszy zwycięzca Tour de France (2011) pochodzący z Australii.
  Trent Lowe (ur. 8 października 1984 w Melbourne) – australijski kolarz górski i szosowy, srebrny medalista mistrzostw świata MTB.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.829 sek.