• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mary Cassatt

  Przeczytaj także...
  Drzeworyt – technika graficzna należąca do druku wypukłego. Drzeworytem nazywa się również odbitkę uzyskaną tą techniką.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.

  Mary Stevenson Cassatt (ur. 22 maja 1844 w Allegheny City (obecnie część Pittsburgha) w Pensylwanii, zm. 14 czerwca 1926 w Mesnil-Théribus we Francji) – amerykańska malarka i graficzka, przedstawicielka impresjonizmu.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Pochodziła z rodziny francuskich hugenotów, którzy w XVIII wieku przybyli do Stanów Zjednoczonych. Po krótkiej nauce malarstwa w Filadelfii przeniosła się do Francji, gdzie pozostała do końca życia. Przez kilka lat podróżowała po Europie studiując dzieła starych mistrzów i w 1874 osiadła na stałe w Paryżu. Początkowo wystawiała w paryskim Salonie, jednak po odrzuceniu jej prac przez jury w 1877 dołączyła do impresjonistów. Szczególny wpływ miał na nią Edgar Degas, który cenił jej prace. Karierę artystki przerwała około 1914 roku postępująca choroba wzroku.

  Impresjonizm amerykański – kierunek artystyczny stworzony pod wpływem impresjonizmu przez malarzy amerykańskich działających w Europie, przeszczepiony następnie na grunt amerykański. Pierwsza wystawa impresjonizmu francuskiego miała miejsce w 1883 roku w Bostonie, natomiast początek rodzimego impresjonizmu w Stanach Zjednoczonych wyznacza rok 1886, kiedy serię obrazów mających za temat nowe parki publiczne w Nowym Jorku wystawił William Merritt Chase.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Twórczość[ | edytuj kod]

  Mary Cassatt była autorką scen z życia codziennego, szczególnie subtelnych portretów kobiet i dzieci oraz macierzyństwa. Malowała też obrazy przedstawiające eleganckie i wyrafinowane towarzystwo inspirując się twórczością Henry’ego Jamesa. Pomimo wpływu impresjonistów zachowała indywidualność, najchętniej posługiwała się pastelami i uprawiała grafikę. Tworzyła barwne drzeworyty i z powodzeniem łączyła akwafortę z suchą igłą. Jej twórczość miała znaczny wpływ na rozpropagowanie impresjonizmu w Stanach Zjednoczonych.

  Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. Henry James (ur. 15 kwietnia 1843 w Nowym Jorku, zm. 28 lutego 1916) – amerykańsko-brytyjski pisarz, krytyk i teoretyk literatury.

  Wybrane obrazy[ | edytuj kod]

 • Młoda kobieta w ogrodzie 1914

 • Śpiące niemowlę 1910

 • Dziewczynki bawiące się na plaży 1884

 • Pod kasztanowcem 1898

 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Leksykon malarstwa od A do Z. Warszawa: Muza S.A., 1996, s. 112-113. ISBN 83-7079-621-4.
 • Ian. Chilvers: Oksfordzki leksykon sztuki. Warszawa: Arkady, 2002, s. 134-135. ISBN 83-213-4157-8.
 • Od Maneta do Pollocka. Słownik malarstwa nowoczesnego. Warszawa: Arkady, 1973, s. 56.
 • Akwaforta, kwasoryt (wł. acquaforte – mocna woda czyli kwas azotowy) – technika graficzna wklęsła, także odbitka otrzymana tą techniką.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Pittsburgh – miasto w USA, w stanie Pensylwania, siedziba hrabstwa Allegheny. Miasto ma 327,9 tys. mieszkańców (2002), aglomeracja ma 2,359 mln mieszkańców (2000).
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Sucha igła (suchoryt, fr. pointe sèche) — technika graficzna druku wklęsłego, w której formę drukową tworzy się za pomocą stalowej igły na wypolerowanej płycie miedzianej, cynkowej lub mosiężnej. Igła, zagłębiając się w powierzchnię płyty, pozostawia rowek oraz wystający wiórek metalowy, zatrzymujące farbę. Tak powstały rysunek daje efekt tzw. dymka obok głównej kreski. Na odbitce daje to efekt szkicu ołówkowego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.784 sek.