• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mary Ann Nichols

  Przeczytaj także...
  Konstabl, z łac. "comes stabuli" – stopień lub stanowisko w wymiarze sprawiedliwości bądź administracji wielu krajów. Znaczenie pojęcia jest bardzo szerokie i różni się zależnie od okresu historycznego i regionu geograficznego.31 sierpnia jest 243. (w latach przestępnych 244.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 122 dni.
  East End (ang. wschodni kraniec) - uboższe dzielnice Londynu położone we wschodniej części miasta. Zamieszkiwane głównie przez robotników.
  Ciało Mary Ann

  Mary Ann Nichols, pseudonim "Polly" (ur. 26 sierpnia 1845, zm. 31 sierpnia 1888), uważana jest powszechnie za pierwszą ofiarę jednego z najbardziej znanych seryjnych mordercówKuby Rozpruwacza, który mordował i okaleczał swoje ofiary w londyńskiej dzielnicy Whitechapel w 1888 roku.

  Alimenty (z łac. alimentum – pokarm, od alere – karmić, żywić) – regularne, obligatoryjne świadczenia na rzecz osób fizycznych, do których zobowiązywane są inne osoby fizyczne.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Mary Ann, de domo Walker, urodziła się na londyńskim East Endzie, przy ulicy Dawes Court, na tyłach Shoe Lane. Jej ojciec, Edward Walker był ślusarzem, matka, Caroline, zajmowała się domem. Polly poślubiła Williama Nicholsa, drukarza, w kościele St Bride przy Fleet Street 16 stycznia 1864 roku. Urodziła mu pięcioro dzieci: Edwarda Johna (1866), Percy George'a (1868), Alice Esther (1870), Elizę Sarah (1876) i Henry'ego Alfreda (1878). Coraz liczniejsza rodzina zamieszkiwała w Walworth, przy Trafalgar Street 131 (od lata 1868), by w roku 1874 przeprowadzić się pod adres 6D Block, Peabody Square, Duke Street, Lambeth.

  Ofiara – pojęcie wiktymologiczne. W rozumieniu Polskiej Karty Praw Ofiary jest to osoba fizyczna, której dobro chronione prawem zostało naruszone lub bezpośrednio zagrożone przez przestępstwo. Karta zalicza do ofiar również najbliższych takiej osoby.26 sierpnia jest 238. (w latach przestępnych 239.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 127 dni.

  Około roku 1880 małżeństwo Nicholsów ostatecznie się rozpadło i Mary Ann, porzuciwszy męża i dzieci, stała się na jakiś czas pensjonariuszką Lambeth Workhouse, gdzie zamieszkiwała od 6 września 1880 do 31 maja 1881. Później ślad Polly w rejestrach ginie na rok. Dalszą część życia spędziła Mary Ann w przytułkach i noclegowniach (pojawiając się co jakiś czas w Lambeth Workhouse) tracąc w międzyczasie prawo do alimentów, wypłacanych jej wcześniej przez męża, jako że związała się z innym mężczyzną. Przez krótki czas mieszkała również ze swoim ojcem, który wspominał później że Polly, jakkolwiek nie spędzała nocy poza domem i nie miała w zwyczaju prowadzać się z mężczyznami, bardzo dużo piła, czego Edward Walker nie mógł ścierpieć. To prowadziło do licznych kłótni i skończyło się wyprowadzką Mary Ann. Wyprowadziwszy się z rodzicielskiego domu Polly związała się z kowalem z York Mew, 15 York Street, Walworth, nazwiskiem Thomas Stuart Dew. Jednak i ten związek się rozpadł, a po raz ostatni Dew widział Polly na pogrzebie swego zabitego w wypadku syna, w czerwcu 1886 roku.

  Kuba Rozpruwacz (ang. Jack the Ripper) – pseudonim nadany seryjnemu mordercy, działającemu w okolicach Whitechapel w Londynie w 1888 roku. Po raz pierwszy określenie „Kuba Rozpruwacz” pojawiło się w listach napisanych przez osobę podającą się za niego i opublikowanych w tym czasie. Inne pseudonimy, nadane przestępcy przez prasę, to „Morderca z Whitechapel” (The Whitechapel Murderer) oraz „Skórzany Fartuch” (Leather Apron).Szyling - to oficjalna jednostka monetarna w Kenii, Somalii, Tanzanii i Ugandzie. Jako odrębna waluta występuje też w nieuznawanym przez społeczność międzynarodową Somalilandzie.

  Pierwszą część ostatniego roku życia Mary Ann spędziła w przytułkach i noclegowniach, między innymi w StGilles Workhouse, Strand Workhouse, Mitcham Workhouse i wreszcie Lambeth Workhouse, który opuściła 12 maja 1888 roku, podjąwszy ostatnią desperacką próbę powrotu do normalnego życia. Zatrudniła się jako służąca u Samuela i Sarah Cowdry, zamieszkałych w Ingleside, Rose Hill Road, Wandsworth. Stamtąd wysłała ostatni list do swojego ojca. Dwunastego lipca Polly opuściła dom swych chlebodawców, kradnąc ubrania warte 3 funty i 10 szylingów. Kilka dni później wprowadziła się do pokoiku przy Thrawl Street 18 w Whitechapel, który dzieliła z Ellen Holland. To właśnie Ellen widziała Mary Ann żywą jako ostatnia, wspominając ją później jako osobę cichą, schludną i nieagresywną.

  London Borough of Lambeth – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego południowej części. Wraz z 11 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Wewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Miejskiej Lambeth (ang. Lambeth London Borough Council). Miejsce konferencji biskupów Kościoła anglikańskiego. Odbywa się w Londynie co 10 lat, przewodzi jej arcybiskup Canterbury. Decyzje biskupów w sprawach wiary (doktryny) nie są obowiązujące, ale często wciela się je w życie.Seryjny morderca – określenie opisujące osobę, która dopuściła się dwóch lub więcej morderstw w oddzielnych epizodach.

  31 sierpnia 1888 roku, o godzinie 2:30 nad ranem, Ellen Holland napotkała pijaną Polly stojącą na rogu Osborn Street i Whitechapel Road. Mary Ann została wyrzucona tej nocy z pokoju na Thrawl Street, nie miała bowiem pieniędzy na czynsz. Ellen próbowała namówić przyjaciółkę do powrotu do domu, Polly jednak uparła się że musi zebrać pieniądze i porzuciła towarzystwo pani Holland odchodząc Whitechapel Street.

  Fleet Street – ulica w Londynie, na terenie City of London, stanowiąca część głównego traktu łączącego City z Westminsterem, w przeszłości siedziba licznych wydawnictw prasowych.

  Ciało Mary Ann Nichols zostało odnalezione ok. godziny 3:40 w piątek 31 sierpnia 1888 roku na małej uliczce o nazwie Buck's Row w Whitechapel, 200 jardów od Royal London Hospital. Miała poderżnięte gardło, jej rozcięta jama brzuszna ukazywała jelita, a w okolicy pachwin znajdowały się dwa małe nacięcia. Uliczka była słabo oświetlona i wąska, tak że Charles Cross, który znalazł ciało, wziął je z początku za stertę szmat, zrozumiawszy swoja pomyłkę dopiero gdy podszedł bliżej. Wraz z Robertem Paulem, który również zdążał do pracy poprzez Buck's Row, udał się Cross na poszukiwanie policji, ściągając konstabla Mizena z jego posterunku na skrzyżowaniu Hanbury i Old Montague Street. Mieszkańcy okolicznych domów nic podejrzanego nie widzieli ani nie słyszeli, tak samo patrol policji z tego rewiru. Nichols została zabita ok. godziny 3:30.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Philip Sugden "The complete history of Jack the Ripper, Robinson Publishing Ltd. 2002
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Casebook: Jack the Ripper liczne informacje nt. morderstwa (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.