Marvel Studios

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marvel Studios – amerykańska wytwórnia filmowa, w latach 1993-1996 funkcjonująca pod nazwą Marvel Films z siedzibą w The Walt Disney Studios w Burbank, w Kalifornii. Od 2015 roku jest spółką zależną The Walt Disney Studios, należącego do The Walt Disney Company. Prezesem studia jest producent filmowy, Kevin Feige.

Buena Vista – amerykańska wytwórnia filmowa i telewizyjna założona w 1953 roku zajmująca się produkcją i dystrybucją filmów oraz seriali grupy Walt Disney Motion Pictures Group oraz Disney-ABC Television Group. Posiada również filie w innych grupach The Walt Disney Company, np. Buena Vista Records.Elektra – amerykański, przygodowy film fabularny z 2005 roku w reżyserii Roba Bowmana na podstawie komisku Franka Millera i Marka Stevena Johnsona, kontynuacja filmu z 2003 roku Daredevil.

W skład Marvel Studios wchodzą podmioty: Marvel Television, Marvel Animation, Marvel Music i MVL Productions.

Wytwórnia wyprodukowała od 2008 roku 23 filmy należące do franczyzy Marvel Cinematic Universe, które zarobiły ponad 22,5 miliarda dolarów. Pierwszym filmem studia jest Iron Man z 2008 roku.

Filmy produkcji Marvel Studios są dystrybuowane przez Walt Disney Studios Motion Pictures. W latach 2008 – 2011 dystrybucją zajmowało się Paramount Pictures, które odsprzedało prawa do pierwszych czterech filmów w 2013 roku. Prawa do dystrybucji filmu Incredible Hulk z 2008 roku posiada Universal Pictures, a do Spider-Man: Homecoming z 2017, Spider-Man: Daleko od domu z 2019 roku i Spider-Man: Bez drogi do domu z 2021 roku, Sony Pictures. Filmy te Marvel Studios współprodukowało z Columbia Pictures.

Lions Gate Entertainment, Inc. (znany też jako Lionsgate) – amerykańsko-kanadyjska firma zajmująca się głównie produkcją filmów. Obecne przedsiębiorstwo zostało powołane 1995 roku w Vancouver w kanadyjskim stanie Kolumbia Brytyjska. Lions Gate posiada również siedzibę w Stanach w Santa Monica w Kalifornii. Od 2007 roku firma odnosi większe sukcesy na światowym rynku, co jest największym sukcesem komercyjnego kina niezależnego i telewizji kablowej w Ameryce Północnej.New Line Cinema, założone w 1967 roku jedno z 10 największych studiów filmowych. Należy do Time Warner. Obecnymi współprzewodniczącymi zarządu są Robert Shaye i Michael Lynne.

Historia[ | edytuj kod]

Marvel Films[ | edytuj kod]

W wyniku umowy między Marvel Entertainment Group i ToyBiz z 1993 roku, Avi Arad z ToyBiz został prezesem Marvel Films spółki zależnej od New World Entertainment. Marvel Productions zostało zastąpione przez New World Animation, kiedy Marvel Films razem z Marvel Films Animation rozpoczęły działalność. Pod koniec 1993 roku Arad podpisał umowę z 20th Century Fox dotyczącą produkcji filmu na podstawie serii komiksów X-men.

Daredevil – amerykański film Sci-Fi z 2003 roku reżyserii Marka Stevena Johnsona, jego kontynuacja Elektra pojawiła się 2 lata później.Sony Pictures Entertainment Inc. (lub w skrócie SPE) – producent oraz dystrybutor filmów oraz programów telewizyjnych należący do Sony Corporation. Notowania grupy w 2007 roku wyniosły ponad 8,58 miliardów $.

W sierpniu 1996 roku New World Animation i Marvel Films Animation razem z całością New World zostały sprzedane News Corporation/Fox Entertainment Group.

Marvel Studios[ | edytuj kod]

W wyniku sprzedaży New World, Marvel stworzył Marvel Studios poprzez włącznie Marvel Films. Jerry Calabrese, prezes Marvel Entertainment Group i Avi Arad, szef Marvel Films i dyrektor Toy Biz, wspólnie objęli kontrolę nad Marvel Studios. Wytwórnia podpisała siedmioletni kontrakt z 20th Century Fox. Od 1997 roku Marvel Studios rozpoczęło realizację różnych produkcji filmowych na podstawie komiksów Marvel Comics, między innymi X-men (2000), Daredevil (2003), Elektra (2005) i Fantastyczna Czwórka (2005).

Paramount Pictures Corporation - amerykańska wytwórnia filmowa założona 8 maja 1912 roku przez Adolpha Zukora, zajmująca się produkcją i dystrybucją filmów, mająca swą siedzibę w Hollywood. Jest ona drugą najstarszą działającą wytwórnią w USA (zaraz po Universal Pictures). Większość jej udziałów posiada dziś korporacja Viacom.The Hollywood Reporter - amerykańskie czasopismo poświęcone życiu i karierze gwiazd Hollywood. Ukazuje się od 1930 roku.

W 2004 roku David Maisel został zatrudniony na stanowisku dyrektora operacyjnego Marvel Studions, miał on plan, aby wytwórnia samofinasowała produkcję filmów. W 2005 roku studio zawarło umowę z Paramount Pictures. Arad zrezygnował ze stanowiska prezesa, które w marcu 2007 roku objął Maisel, a stanowisko prezesa produkcyjnego objął Kevin Feige. W tym samym czasie rozpoczęto produkcję filmu Iron Man (2008).

Hulk to fikcyjna postać komiksowa, superbohater, z komisowego uniwersum Marvela. Twórcami postaci są Stan Lee i Jack Kirby. Pierwszy raz Hulk pojawił się w pierwszym numerze serii komiksowej The Incredible Hulk w maju 1962 roku. Alter ego Hulka to Doktor Robert Bruce Banner, obiecujący młody fizyk. Podczas pracy nad promieniowaniem gamma zdarzył się wypadek, w trakcie którego Banner został napromieniowany, co zaowocowało niekontrolowanymi transformacjami w Hulka, wielkiego, humanoidalnego stwora o nadludzkiej sile i wytrzymałości, nad którym Banner nie ma właściwie żadnej kontroli. W komiksie częstym motywem jest pościg policji i armii Stanów Zjednoczonych za Hulkiem i Bannerem, odpowiedzialnych za wywołanie ogromnych zniszczeń, gdziekolwiek się pojawiali. W trakcie długiej historii komiksu skóra Hulka była najczęściej zielona, ale na skutek różnorodnych zwrotów fabularnych, bywała także szara i czerwona. Hulk jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci z komiksowego uniwersum Marvela.Iron Man 2 – amerykański film akcji w reżyserii Jona Favreau. Światowa premiera odbyła się w USA 29 kwietnia 2010 roku, a polska dzień później, czyli 30 kwietnia. Jest to sequel filmu Iron Man z 2008 roku. Po napisach końcowych można zauważyć Mjöllnir, młot Thora, co stanowi zapowiedz filmu Thor, którego światowa premiera odbyła się 21 kwietnia 2011

W styczniu 2008 roku powstało Marvel Animation podlegające pod Marvel Studios. We wrześniu 2008 roku, po międzynarodowym sukcesie filmu Iron Man, Paramount Pictures nabyła prawa do dystrybucji kolejnych filmów: Iron Man 2, Thor, Captain America: Pierwsze starcie i Avengers.

31 grudnia 2009 roku The Walt Disney Company zakupiło Marvel Entertainment za 4 miliardy dolarów. W czerwcu 2010, Marvel Entertainment, uruchomiło oddział Marvel Television z Jephem Loebem na czele, które podlegało pod Marvel Studios. W październiku 2010 roku Walt Disney Studios odkupiło prawa do dystrybucji filmów Avengers i Iron Man 3 od Paramount Pictures.

Ant-Man – superbohater serii komiksowej wydawnictwa Marvel Comics, stworzonej przez Stana Lee i Jacka Kirby’ego. Ant-Man zanim został superbohaterem nazywał się Henry Pym i był błyskotliwym naukowcem. Wynalazł on substancję pozwalającą po jej zażyciu na zmianę swoich rozmiarów. Dzięki temu bohater potrafi zmniejszyć się do rozmiarów mrówki. Ponadto skonstruował hełm pozwalający mu na komunikację z owadami.Thor – amerykański film fantasy w reżyserii Kennetha Branagha. Jest produkcją Marvel Studios i Paramount Pictures zrealizowaną w technologii 3D. Opowiada o przygodach tytułowego bohatera, pochodzącego z komiksów Marvela. Film w Polsce miał premierę 29 kwietnia 2011 roku. Jego kontynuacja, Thor: Mroczny świat miała premierę w 2013 roku.

W kwietniu 2013 roku Marvel Studios przeniosła swoją siedzibę produkcyjną z Manhattan Beach do Burbank. W tym samym roku Disney odkupił prawa do dystrybucji pierwszych filmów Uniwersum od Paramountu.

W lutym 2015 roku Sony Pictures Entertainment i Marvel Studios ogłosili umowę licencyjną, która włącza postać Spider-Mana oraz filmy z tym bohaterem do Marvel Cinematic Universe. Za dystrybucję filmów solowych odpowiedzialne jest Sony, producentem solowych filmów o Spider-Manie ma być Amy Pascal z ramienia Sony i Kevin Feige.

Universal Pictures – amerykańska wytwórnia filmowa założona 30 kwietnia 1912 roku przez Carla Laemmle. Obecnie należy do NBCUniversal, części koncernu Comcast. Razem z Paramount oraz Warner Brothers należy do najstarszych i największych wytwórni filmowych w USA. Od początku istnienia studia do 1 stycznia 2010 roku marką Universal opatrzono łącznie około 3400 filmów.Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

We wrześniu 2015 roku Marvel Studios zostało podłączone bezpośrednio pod Walt Disney Studios. W wyniku tej zmiany szef studia, Kevin Feige będzie odpowiadał bezpośrednio przed Alanem Hornem, szefem studia Disneya, a nie tak jak do tej pory przed prezesem Marvel Entertainment, Issakiem Permutterem. Marvel Television i Marvel Animation pozostało nadal w Marvel Entertainment.

Amy Pascal, właść. Amy Beth Pascal (ur. 25 marca 1958 w Los Angeles) – amerykańska producentka filmowa. W latach 2006–2015 pełniła funkcję przewodniczącej Motion Pictures w Sony Pictures Entertainment i współprzewodniczącej SPE. Za jej kadencji doszło do włamania na serwery Sony Pictures w 2014 roku. Iron Man (alter ego Anthony Edward „Tony” Stark) – fikcyjna postać (superbohater) znana z licznych serii komiksowych wydawanych przez Marvel Comics, oraz rożnych adaptacji, bazujących na komiksowych publikacjach. Jego twórcami są scenarzyści Stan Lee, Larry Lieber, oraz rysownicy Don Heck i Jack Kirby, zadebiutował on w magazynie Tales of Suspense vol.1 #39 (marzec 1963).

W połowie października w wyniku restrukturyzacji Marvel Entertainment, Marvel Television i Marvel Animation zostały z niego wyłączone i włączone z powrotem pod Marvel Studios.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Ghost Rider to tytuł kilku serii komiksowych Marvela. Początkowo był to tytuł westernu który później zmienił nazwę na "Phantom Rider", aby ustąpić miejsca komiksom o motocykliście który sprzedaje swoją duszę by ratować przyjaciela. W konsekwencji zaprzedania duszy bohaterowie znani jako Ghost Riderzy przemieniają się w płonące szkielety które przemierzają ulice w poszukiwaniu złych dusz.
X-Men – to fikcyjna grupa superbohaterów ze świata Marvel Comics. Zostali stworzeni przez Stana Lee i Jacka Kirby’ego. Zadebiutowali w X-Men #1 we wrześniu 1963 roku. Z biegiem lat zaczęły pojawiać się komiksy z X w nazwie, seriale animowane oraz filmy fabularne.
Iron Man – amerykański film akcji w reżyserii Jona Favreau z 2008. Film jest oparty na serii komiksów o Iron Manie – postaci komiksowej stworzonej przez Stana Lee, Larry’ego Liebera, Jacka Kirby’ego i Dona Hecka.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Incredible Hulk (pol. Niesamowity Hulk) – amerykański fantastycznonaukowy film akcji z 2008 roku na podstawie komiksu Marvela, reboot filmu Hulk z 2003 roku.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Punisher − fikcyjna postać, bohater komiksów wydawanych przez Marvel Comics oraz trzech filmów fabularnych będących adaptacjami komiksu. Twórcą postaci był scenarzysta Gerry Conway oraz rysownicy John Romita Sr. i Ross Andru. Nazwę postaci Punisher (z ang – karzący, wymierzający karę) wymyślił Stan Lee – twórca najsłynniejszych bohaterów Marvela takich jak Spider-Man, Hulk, czy X-Men. Po raz pierwszy postać Punishera pojawiła się w 129. albumie serii The Amazing Spider-Man z 1974 roku.

Reklama