• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Martyna

  Przeczytaj także...
  Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.Wydawnictwo WAM, znane jako: Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy (WAM) (1872-1918, 1935-1994), Wydawnictwo Księży Jezuitów (1918-1935), Wydawnictwo WAM (od 1994) – najstarsze polskie wydawnictwo katolickie, założone w 1872 przez ks. Stanisława Stojałowskiego SJ w Krakowie.
  Martyna Jakubowicz (ur. 24 lutego 1955 w Krakowie) – polska wokalistka, gitarzystka i kompozytorka tworząca muzykę z pogranicza bluesa, rocka i amerykańskiego folku.

  Martynaimię żeńskie pochodzenia łacińskiego od męskiego imienia Marcin (łac. Martinus, 'należący do Marsa'). Błędnym skojarzeniem jest, że Martyna powstała od imienia Marta. Spotykana jest również forma Marcina. W wielu językach imię to występuje w formie Martina.

  Wśród imion nadawanych nowo narodzonym dzieciom, Martyna w 2014 r. zajmowała 20. miejsce w grupie imion żeńskich.

  Martina Navrátilová (ur. 18 października 1956 w Pradze) – tenisistka amerykańska czeskiego pochodzenia, jedna z najwybitniejszych przedstawicielek tej dyscypliny; wielokrotna mistrzyni turniejów wielkoszlemowych we wszystkich konkurencjach; zdobywczyni Klasycznego Wielkiego Szlema w deblu; również Niekalendarzowego i Karierowego Wielkiego Szlema; zdobywczyni Pucharu Federacji, zarówno dla Stanów Zjednoczonych, jak i ojczystej Czechosłowacji; uczestniczka rozgrywek o Puchar Wightman oraz letnich igrzysk olimpijskich w Atenach. Jedna z pięciu kobiet w historii, które liderowały jednocześnie singlowej i deblowej klasyfikacji WTA. Tenisistka leworęczna.Święta Martyna z Rzymu (zm. ok. 226 lub 230 w Rzymie) – męczennica chrześcijańska, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego.

  Martyna imieniny obchodzi 30 stycznia, na pamiątkę św. Martyny, dziewicy i męczennicy, zm. ok. 226.

  Znane osoby o imieniu Martyna:

 • Martina Beck – niemiecka biathlonistka (znana również pod panieńskim nazwiskiem Glagow)
 • Martina Hingis – szwajcarska tenisistka
 • Martyna Jakubowicz – polska piosenkarka i gitarzystka
 • Martina Navrátilová – amerykańska tenisistka pochodzenia czeskiego
 • Martina Stoessel – argentyńska aktorka i artystka muzyczna
 • Martina Suchá – słowacka tenisistka
 • Martyna Wojciechowska, właśc. Marta Eliza Wojciechowska – dziennikarka polska
 • Przypisy

  1. Martyna. DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM. [dostęp 2013-01-23].
  2. Marcin. DEON.pl. [dostęp 2013-01-23].
  3. Najpopularniejsze imiona nadawane w 2014 roku. msw.gov.pl. [dostęp 2015-12-20].
  Martyna Wojciechowska, właśc. Marta Eliza Wojciechowska (ur. 28 września 1974 w Warszawie) – polska prezenterka telewizyjna, dziennikarka, podróżniczka i pisarka. W wieku 7 lat trenowała gimnastykę artystyczną. Absolwentka XXII Liceum Ogólnokształcącego im. Jose Marti w Warszawie. Z wykształcenia ekonomistka - studiowała zarządzanie i marketing, zdobyła specjalizację z zarządzania zasobami ludzkimi. W 2005 roku obroniła z wyróżnieniem pracę dyplomową na podyplomowych studiach MBA w Polish Open University (Wyższej Szkole Zarządzania). Pasję do motoryzacji łączy z zamiłowaniem do nurkowania (jest licencjonowanym nurkiem technicznym Normoxic Trimix Diver IANDT oraz Divemaster PADI) i wszelkich sportów ekstremalnych (m.in. wspinaczka wysokogórska) oraz podróżowaniem. W 2002 roku wzięła udział w rajdzie Paryż-Dakar - ukończyła go jako pierwsza Polka i kobieta z Europy Środkowo-Wschodniej. Zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu Transsyberia 2003. 22 stycznia 2010 roku stanęła na ostatnim szczycie zdobywając Koronę Ziemi. Jest trzecią Polką, która wspięła się na wszystkie najwyższe góry siedmiu kontynentów, natomiast jako druga Polka dokonała tego wyczynu w trudniejszej wersji Reinholda Messnera.Martina Suchá (ur. 20 listopada 1980 w Nowych Zamkach) - słowacka tenisistka o statusie profesjonalnym, występująca na kortach w latach 1996 - 2008; zwyciężczyni dwóch turniejów WTA w grze pojedynczej, reprezentantka kraju w Pucharze Federacji i na letnich igrzyskach olimpijskich w Atenach w 2004 roku. Tenisistka praworęczna z oburęcznym bekhendem.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Marta – imię żeńskie pochodzenia biblijnego. Wywodzi się z aramejskiego rzeczownika mar, mar(a)tha, marta, oznaczającego "pani domu, gospodyni, pani". W Polsce po raz pierwszy zanotowano je w 1265 roku. Do dawnych zdrobnień zaliczała się np. Marusza (wsł., od wsł. Marchwa), oraz m.in. Marocha, Marsza, Marszka, Marucha, Maruchna, Maruszka (też od innych imion na Ma-, np. od Małgorzaty). Istnieje ponad 10 świętych katolickich o tym imieniu.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Martina Beck z d. Glagow (ur. 21 września 1979 r. w Garmisch-Partenkirchen) – biathlonistka niemiecka, mistrzyni świata, medalistka olimpijska, zdobywczyni Pucharu Świata. Martina ma 158 cm i waży zaledwie 47 kg. 24 lipca 2008 wzięła ślub z emerytowanym austriackim biathlonistą Güntherem Beckiem.
  Martina Hingis (ur. 30 września 1980 w Koszycach) – szwajcarska tenisistka pochodzenia słowackiego, zwyciężczyni pięciu turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej, dziewięciu w grze podwójnej i jednego w grze mieszanej, członkini Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sławy.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Marcin – imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słów "należący do Marsa". W księgach przyjęć do prawa miejskiego w Krakowie pod rokiem 1393 zanotowano to imię z pisownią Marczin. W średniowieczu zanotowano także, nadawane również i dziś, urobione od Marcina przy użyciu typowej dla imion słowiańskich cząstki -sław imię Marcisław. Wśród imion nadawanych nowo narodzonym dzieciom, Marcin w 2012 roku zajmował 50. miejsce w grupie imion męskich, będąc nadanym 1 159 z nich. Żeńskim odpowiednikiem tego imienia jest imię Marcina (Martyna).
  Mars (starołac. Mavors, łac. Mars) – staroitalski bóg wojny, znany już u Etrusków jako Maris. Obok Jowisza i Kwirynusa jeden z głównych bogów w mitologii rzymskiej. Odpowiednik greckiego Aresa. Początkowo czczony jako patron pór roku, szczególnie wiosny. Pasterze powierzali swoje stada opiece Marsa przed watahami wilków. Między innymi do Marsa śpiewali swoje pieśni saliowie. Był czczony jako ojciec bliźniąt: Romulusa i Remusa. Poświęcono mu pierwszy miesiąc w kalendarzu rzymskim - marzec (łac. mensis Martius), kiedy to tradycyjnie pogoda pozwalała wznowić lub rozpocząć działania wojenne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.