• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Martinsburg - Wirginia Zachodnia

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Hrabstwo Berkeley (ang. Berkeley County) – hrabstwo w stanie Wirginia Zachodnia w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 321,58 mil² (832,89 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2010 miało 104 169 mieszkańców.
  Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych, inaczej zwana rewolucją amerykańską – konflikt zbrojny pomiędzy Królestwem Wielkiej Brytanii a jego trzynastoma koloniami w Ameryce Północnej w latach 1775-1783.

  Martinsburg – miasto (city), ośrodek administracyjny hrabstwa Berkeley, w północno-wschodniej części stanu Wirginia Zachodnia, w Stanach Zjednoczonych. W 2013 roku miasto liczyło 17 668 mieszkańców.

  Pierwsi osadnicy przybyli tutaj w 1732 roku. Rozplanowany przez Adama Stephena, generała podczas rewolucji amerykańskiej i nazwany na cześć pułkownika Thomasa B. Martina, Martinsburg oficjalnie założony został w 1778 roku. W 1842 roku do miejscowości dotarła linia kolejowa Baltimore and Ohio Railroad, stymulując jej rozwój. W 1868 roku Martinsburg uzyskał prawa miejskie.

  Baltimore and Ohio Railroad (pol. Kolej z Baltimore do Ohio) jest jedną z najstarszych sieci kolejowych w Stanach Zjednoczonych. Jej budowa rozpoczęła się w 1828 roku. Pierwsza linia łączyła port Baltimore w stanie Maryland z miejscowościami Wheeling i Parkersburg w Wirginii Zachodniej nad rzeką Ohio. Sieć wciąż działa i obecnie jest własnością firmy CSX Transportation.

  W okolicy rozwinęło się sadownictwo (w szczególności produkcja jabłek) oraz przemysł (produkcja szkła, cementu, plastików, opakowań).

  Przez miasto przebiega autostrada międzystanowa nr 81.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Martinsburg (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2014-10-04].
  2. Martinsburg (city), West Virginia (ang.). QuickFacts from the US Census Bureau. [dostęp 2014-10-04].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.