• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Martin Sheen  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  JFK – amerykański dramat z 1991 roku w reżyserii Olivera Stone’a. Scenariusz został napisany w oparciu o książki Jima Marrsa Crossfire: The Plot That Killed Kennedy oraz Jima Garrisona On the Trail of the Assasins.Dayton – miasto w środkowowschodniej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Ohio. Miasto ma 166 tys. mieszkańców, obszar metropolitalny 848 tys. mieszkańców (dane z 2000 roku).

  Martin Sheen, właśc. Ramón Gerard Antonio Estévez (ur. 3 sierpnia 1940 w Dayton) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, działacz pacyfistyczny pochodzenia irlandzkiego i hiszpańskiego. Występował w roli głównej w filmie Czas apokalipsy (1979) i jako prezydent Josiah Bartlet w serialu Prezydencki poker (1999–2006).

  Podpalaczka (ang. Firestarter) – amerykański thriller z 1984 roku w reżyserii Marka K. Lestera. Film bazowany na podstawie powieści Stephena Kinga pod tym samym tytułem. Thelma Ritter (ur. 14 lutego 1902 w Brooklynie, zm. 5 lutego 1969 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka, sześciokrotnie nominowana do Oscara za role drugoplanowe. Zdobywczyni nagrody Tony w 1958 roku za Najlepszą rolę pierwszoplanową w musicalu.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w Dayton w stanie Ohio jako siódme z dziesięciorga dzieci irlandzkiej imigrantki Mary-Ann (z domu Phelan; 1903–1951) i hiszpańskiego pracownika Francisco Estéveza Martíneza (1898–1974). Wychowywał się w wierze katolickiej. Po ukończeniu Chaminade High School w Dayton, udał się do Nowego Jorku, by rozpocząć karierę aktorską jak jego nieżyjący idol James Dean. Aby nie być dyskryminowanym ze względu na swoje hiszpańskie imię, wybrał angielski pseudonim artystyczny - imię Martin od reżysera castingu CBS, Roberta Dale’a Martina, a nazwisko Sheen przyjął na cześć pisarza i publicysty arcybiskupa katolickiego Fultona Johna Sheena.

  Narrator – termin z teorii literatury. Podmiot narracji, osoba opowiadająca o wydarzeniach. Głos narratora nie musi być identyczny z głosem autora dzieła.Narrator jest ośrodkiem sytuacji narracyjnej, w obrębie której sytuuje się wobec świata przedstawionego i wobec adresata narracji.Miasto śmierci (ang. Bordertown, hiszp. La ciudad del silencio) – amerykańsko-meksykański film fabularny z 2006, którego reżyserem jest Gregory Nava.

  W późnych latach 50. XX wieku, dołączył do grupy teatralnej Juliana Becka i Judith Maliny, z którą występował w latach 1959-1961, m.in. w przedstawieniu The Connection. W 1964 trafił na Broadway w spektaklu Never Live over a Pretzel Factory. Zadebiutował na kinowym ekranie jako nastoletni Artie Connors, który wraz ze swoim wspólnikiem terroryzował metro 15 New York Travel, w dreszczowcu Larry’ego Peerce Incydent (The Incident, 1967) u boku Tony’ego Musante, Beau Bridgesa, Ruby Dee, Donny Mills i Thelmy Ritter. Rok potem wystąpił w roli Timmy’ego Cleary w ekranizacji powieści Franka D. Gilroy Róże w tytule (The Subject Was Roses, 1968) z Patricią Neal i Jackiem Albertsonem. W 1967 odniósł sukces sceniczny w roli tytułowej w nowoczesnej wersji Hamleta na off-Broadwayu. Pod pseudonimem Ramon G. Estevez napisał także sztukę Down the Morning Line, wydaną w 1969 roku przez „The Public Theatre”.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Francis Ford Coppola (ur. 7 kwietnia 1939 w Detroit) − reżyser i scenarzysta, również kompozytor, producent filmowy i aktor amerykański.

  Gościnnie pojawiał się w serialach, w tym Mission: Impossible (1969), Hawaii Five-O (1970) czy Columbo (1972). Zagrał postać podporucznika Dobbsa w czarnej komedii Mike’a Nicholsa Paragraf 22 (Catch 22, 1970).

  W latach 70. promował role młodych mężczyzn, którzy buntują się i gardzą konwencjami społecznymi, taki był w dramacie kryminalnym Terrence’a Malicka Badlands (1973) w roli nieobliczalnego, niedojrzałego i niebezpiecznego Kita. Przełomem w karierze stała się rola kapitana Benjamina L. Willarda w dramacie wojennym Francisa Forda Coppoli Czas apokalipsy (Apocalypse Now, 1979).

  Emilio Estevez (ur. 12 maja 1962 w Nowym Jorku) – amerykański reżyser, scenarzysta i aktor. Najstarszy syn Martina Sheena i brat Charliego Sheena.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  W miniserialu NBC Kennedy (1983) wcielił się w postać Johna F. Kennedy’ego.

  23 grudnia 1961 ożenił się z Janet Elizabeth Templeton. Mają czworo dzieci, którzy zostali również aktorami: trzech synów – Emilio (ur. 12 maja 1962), Ramona (ur. 7 sierpnia 1963) i Charliego (ur. 3 września 1965) – oraz jedną córkę Renee (ur. 2 kwietnia 1967).

  W 1995 roku został odznaczony Orderem Chorwackiej Jutrzenki.

  Mike Nichols, właśc. Michael Igor Peschowsky (ur. 6 listopada 1931 w Berlinie) – amerykański reżyser i producent filmowy pochodzenia żydowsko-niemieckiego. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.Zagubione znalezione (ang. Lost & Found) – amerykańska komedia romantyczna z 1999 roku w reżyserii Jeffa Pollacka. Wyprodukowany przez Warner Bros.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Bobby (tytuł telewizyjny: Klątwa rodziny Kennedych) – film amerykański Emilio Esteveza z 2006 roku, będący fikcyjną rekonstrukcją kontekstu, w jakim dokonano w 1968 roku morderstwa na ówczesnym kandydacie demokratów na prezydenta USA Robercie „Bobbym” Kennedym.
  Miłość w Seattle (ang. Love Happens) – amerykański film, napisany i wyreżyserowany przez Brandona Campa. Premierę miał 15 września 2009.
  Tony Musante, właśc. Anthony Peter Musante, Jr (ur. 30 czerwca 1936 w Bridgeport, zm. 26 listopada 2013 w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.
  James Byron Dean (ur. 8 lutego 1931 w Marion, zm. 30 września 1955 w Cholame) – amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, dwukrotnie nominowany do Oscara. Niedługo po swojej śmierci stał się ikoną popkultury (początkowo w Stanach Zjednoczonych, później także w innych krajach), jak również światowego kina oraz nonkonformistycznej postawy życiowej. Przyczyniła się do tego przede wszystkim rola zbuntowanego nastolatka Jima Starka w filmie Buntownik bez powodu. Pozostałe dwie znaczące produkcje z jego udziałem, Na wschód od Edenu i Olbrzym, chociaż wszystkie powstały w okresie, gdy aktor dopiero zdobywał sławę, umocniły jego status w kulturze masowej, który przypieczętowała nagła śmierć Deana w wieku zaledwie 24 lat. Jest pierwszą osobą, która otrzymała pośmiertnie nominację do Oscara w kategorii najlepszy aktor i jedyną, która otrzymała ją dwukrotnie (kilka osób zdobyło więcej niż jedną pośmiertną nominację, ale w różnych kategoriach).
  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.
  Terrence Malick (ur. 30 listopada 1943 w Waco) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Debiutował w 1973 filmem Badlands. Opowiedział w nim historię, opartą na prawdziwych wydarzeniach z 1958, pary młodocianych zabójców przemierzających pustynie Montany oraz Dakoty i z zimną krwią mordujących ludzi spotkanych po drodze.
  Złap mnie, jeśli potrafisz (ang. Catch Me if You Can, 2002) – komedia kryminalna w reżyserii Stevena Spielberga, nakręcona w 2002 na podstawie książki z 1980, autorstwa Franka Williama Abagnale’a oraz Stana Reddinga.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.048 sek.