• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Martin Rees

  Przeczytaj także...
  The Royal Society, Towarzystwo Królewskie w Londynie, dokładniej The Royal Society of London for Improving Natural Knowledge – angielskie towarzystwo naukowe o ograniczonej liczbie członków (ok. 500 członków krajowych i ok. 50 członków zagranicznych) pełniące funkcję brytyjskiej akademii nauk. Skupia przedstawicieli nauk matematycznych i przyrodniczych.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Dennis William Siahou Sciama (ur. 18 listopada 1926, zm. 18 grudnia 1999) – brytyjski fizyk, który poprzez własną pracę i prace swoich studentów odegrał ważna rolę w rozwoju brytyjskiej fizyki po II wojnie światowej.
  Martin Rees at Jodrell Bank in 2007.jpg

  Martin Rees, Baron Rees of Ludlow (ur. 23 czerwca 1942 w Yorku) – brytyjski astronom i kosmolog.

  Studiował w Trinity College, w 1967 roku uzyskał stopień doktora pod kierownictwem Denisa Sciamy. Po stażach podoktorskich wyjechał do Stanów Zjednoczonych, wykładał na University of Sussex oraz University of Cambridge. Na tej drugiej uczelni kierował Instytutem Astronomii.

  Prowadził badania nad pochodzeniem mikrofalowego promieniowania tła, tworzeniem galaktyk, zajmował się także kwazarami, gdzie jego badania rozkładu kwazarów były ostatecznym dowodem na brak zastosowania teorii stanu stacjonarnego. Martin Rees uważa, że szukane inteligencji pozaziemskich (program Search for Extraterrestial Inteligence) jest opłacalne, nawet jeśli szansa na sukces jest mała. Autor ponad 500 publikacji naukowych i kilku książek popularnonaukowych.

  Nagroda Crafoorda – nagroda przyznawana od 1982 roku za badania naukowe w takich dziedzinach jak matematyka, astronomia i nauki biologiczne, których nie obejmują Nagrody Nobla. Jej nazwa pochodzi od nazwiska Holgera Crafoorda, Szweda, który zaprojektował pierwszą sztuczną nerkę.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Jest członkiem Royal Society, a w latach 2005-2010 sprawował funkcję prezesa tego towarzystwa. Od 1995 roku piastuje stanowisko Królewskiego Astronoma. Od 2004 roku nosi tytuł Mistrza Trinity College w Cambridge. Zasiada w radach British Museum i Muzeum Nauki w Londynie. W dniu 6 września 2005 otrzymał tytuł barona (Baron Rees of Ludlow, hrabstwo Shropshire).

  Trinity College – jedno z kolegiów (college) Uniwersytetu w Cambridge w Anglii. Trinity ma więcej studentów niż jakikolwiek inny college w Cambridge bądź Oksfordzie, z około 660 uzupełniającymi, 430 podyplomowymi i około 160 stypendystami. Jest także najbogatszym kolegium Oxbridge o szacunkowych finansach około 700 milionów £ (w 2005), ponadto Trinity College jest ubezpieczony na około 266,5 milionów £ (nie dotyczy to wszystkich aktywów). Trinity uchodzi za czołową w świecie instytucję akademicką o wyjątkowych wynikach edukacji i badań", o finansowych nakładach na jednego studenta około 640,000 £ w 2005, było to ponad dziesięciokrotnie więcej niż przeciętna 63,000 £ wszystkich pozostałych kolegiów Cambridge University.Astronom Królewski (ang. Royal Astronomer) stanowisko na brytyjskim dworze królewskim utworzone przez Karola II 22 czerwca 1675 do kierowania Obserwatorium Astronomicznym w Greenwich. Król wydał mianowanemu pierwszym Astronomem Johnowi Flamsteedowi polecenie "aby bezzwłocznie przystąpił z najdokładniejszą troską i pilnością do korygowania tablic ruchów na niebie, a także miejsc gwiazd stałych, tak aby odkryć tak bardzo pożądaną długość geograficzną w celu doskonalenia sztuki nawigacji." Sprawy te miały duże znaczenie głównie z uwagi na rozwój żeglugi morskiej służący polityce kolonialnej. Kolejni Astronomowie pełnili obowiązki dyrektora Obserwatorium do 1972 z pensją 100 funtów rocznie. Obecnie Astronom Królewski jest funkcją honorową, choć służy jako doradca królowej w sprawach astronomicznych i naukowych. Tytuł Astronoma uchodzi za prestiżowy.

  Odznaczenia, nagrody i wyróżnienia[]

 • Medal im. Bohdana Paczyńskiego (2013)
 • Medal Isaac Newton Medal (2012)
 • Nagroda Templetona (2011)
 • Order Zasługi (2007)
 • Caird Medal of the National Maritime Museum (2007)
 • Parowie dożywotni (2005)
 • Nagroda Crafoorda (2005)
 • Nagroda Michael Faraday Prize (2004)
 • Lifeboat Foundation's Guardian Award (2004)
 • Nagroda Henry Norris Russell Lectureship (2004)
 • Nagroda Albert Einstein World Award of Science (2003)
 • Nagroda Petrie Prize Lecture (2003)
 • Nagroda Gruber Prize in Cosmology (2001)
 • Nagroda Bruno Rossi Prize (2000)
 • Nagroda Bower Award and Prize for Achievement in Science (1998)
 • Bruce Medal (1993)
 • Medal Karla Schwarzschilda (1989)
 • Złoty Medal Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego (1987)
 • Nagroda Dannie Heineman Prize for Astrophysics (1984)
 • Planetoida (4587) Rees została nazwana jego imieniem.

  Parowie dożywotni (ang. life peers) – jedna z trzech głównych, obok parów dziedzicznych i lordów duchownych, grupa członków Izby Lordów – izby wyższej Parlamentu Wielkiej Brytanii. Lordowie dożywotni to osoby, których nobilitację przeprowadzono specjalnie w celu umożliwienia im zasiadania w Izbie, zaś ich tytuły szlacheckie wygasają z chwilą ich śmierci i nie są dziedziczne.Petrie Prize Lecture nagroda przyznawana przez Canadian Astronomical Society za wybitne osiągnięcia w dziedzinie astrofizyki.

  Przypisy

  1. prospectmagazine [1]
  2. Polityka nr 49/2013 [2]
  3. Polityka [3]

  Bibliografia[]

 • Martin Rees, Przed początkiem. Nasz Wszechświat i inne wszechświaty, Prószyński i S-ka, 1999, ISBN 83-7180-204-8.
 • Martin Rees, M. Begelmanem, Ta siła fatalna. Czarne dziury we Wszechświecie, Prószyński i S-ka, 1999, ISBN 83-7180-840-2
 • Martin Rees, Tylko sześć liczb, Grupa Wydawnicza KAW, 2000, ISBN 83-85458-74-3.
 • Martin Rees, Nasz kosmiczny dom, Prószyński i S-ka, 2006, ISBN 83-7469-308-8.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona internetowa Martina Reesa
 • Search for Extraterrestrial Intelligence (SETI) – rozbudowany, wieloletni projekt naukowy, którego celem jest znalezienie kontaktu z pozaziemskimi cywilizacjami poprzez poszukiwanie sygnałów radiowych i świetlnych sztucznie wytworzonych, pochodzących z przestrzeni kosmicznej, a niebędących dziełem człowieka.Ludlow – miasto w Wielkiej Brytanii w hrabstwie Shropshire, Anglia; blisko granicy z Walią. Miasto położone nad rzeką Teme w pobliżu Clee Hill. Powierzchnia: 1,4 km². Liczba ludności: 10 500. Największą atrakcją miasta jest Zamek Ludlow (Ludlow Castle). Turystyczne miasto nazywane "najbardziej malowniczym miastem środkowej Anglii". Miasto zachowało swój średniowieczny urok w licznych zabytkach i budynkach. Głównym rzemiosłem miasta była niegdyś produkcja wełny, w tym celu powstało 11 młynów na na brzegach rzeki Teme. Tkaniny eksportowano do całej Anglii. Przemysł włókienniczy upadł w momencie przejęcia miasta przez Henryka VI w Wojnie Dwóch Róż w roku 1459.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Shropshire (zwane również Salop) – hrabstwo ceremonialne i jednolita jednostka administracyjna (unitary authority) w zachodniej Anglii, w regionie West Midlands, położone przy granicy z Walią.
  Albert Einstein World Award of Science – coroczna nagroda przyznawana przez Światową Radę Kultury (World Cultural Council). Jest ona zachętą do badań i dalszego rozwoju naukowego i technologicznego, ze szczególnym uwzględnieniem badań, które już przyniosły prawdziwą korzyść dla ludzkości.
  Dannie Heineman Prize for Astrophysics - coroczna nagroda przyznawana przez American Astronomical Society i American Institute of Physics za wybitne osiągnięcia w astrofizyce. Nagrodę dla uczonych o dojrzałej karierze naukowej sponsoruje Heineman Foundation.
  Isaac Newton Medal – nagroda naukowa przyznawana corocznie od roku 2008 przez Instytut Fizyki o wartości 1000 funtów. Nagroda przyznawana jest za wybitny wkład naukowca w dziedzinie fizyki. Zwycięzca nagrody jest zapraszany na wykład w Instytucie.
  University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  (4587) Rees – planetoida z grupy Amora okrążająca Słońce w ciągu 4 lat i 118 dni w średniej odległości 2,65 j.a. Została odkryta 30 września 1973 roku w Obserwatorium Palomar przez Cornelisa van Houten i Toma Gehrelsa. Nazwa planetoidy pochodzi od Martina Reesa, angielskiego astronoma. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (4587) 3239 T-2.

  Reklama