• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Martin Latka

  Przeczytaj także...
  Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2003, czternasta edycja tego międzynarodowego turnieju piłkarskiego, odbywającego się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich od 27 listopada do 19 grudnia 2003. Mecze rozgrywane były na boiskach w czterech miastach: Abu Zabi, Al-Ajn, Dubaj, Szardża. Mecz finałowy został rozegrany w mieście Abu Zabi.Football Club Viktoria Plzeň − czeski klub piłkarski mający swoją siedzibę w Pilźnie, w Czechach. Aktualnie uczestniczy w rozgrywkach czeskiej Gambrinus Ligi.
  Reprezentacja Słowacji w piłce nożnej pierwszy mecz międzypaństwowy zagrała w 1939 roku. Do 1944 wystąpiła jeszcze szesnaście razy. Później, aż do 1992 roku, piłkarze słowaccy grali w barwach Czechosłowacji.

  Martin Latka (ur. 28 września 1984 w Hluboce nad Vltavou) – piłkarz czeski grający na pozycji środkowego obrońcy. Od 2016 roku jest zawodnikiem klubu Slovan Liberec.

  Kariera piłkarska[]

  Swoją karierę piłkarską Latka rozpoczął w klubie Tatran Hluboká nad Vltavou. W 1992 roku podjął treningi w SK České Budějovice. 4 sierpnia 2002 zadebiutował w jego barwach w pierwszej lidze czeskiej w przegranym 1:3 domowym meczu ze Spartą Praga. W klubie z Czeskich Budziejowic grał przez rok.

  I liga czeska – od sezonu 1997/98 najwyższa klasa rozgrywek ligowych w piłkę nożna w Czechach pod patronatem Czeskomorawskiego Związku Piłki Nożnej (czes. Českomoravský fotbalový svaz)Panionios GSS, grecki klub piłkarski z siedzibą w Nea Smirni w aglomeracji ateńskiej. Założony w 1890 roku w Smyrnie (obecnie Izmir w Turcji) przez grecką społeczność tego miasta, pod nazwą Orfeas Smyrne (Orfeusz Smyrna). W 1895 zmienił nazwę na Panionios. W 1922, po wypędzeniach greckiej mniejszości z Anatolii przez wojska Kemala Atatürka, klub przeniósł się do nowo tworzonej miejscowości pod Atenami, nazwanej Nea Smirni (Nowa Smyrna), gdzie kontynuuje swoją działaność do dziś.

  W 2003 roku Latka przeszedł do Slavii Praga. W Slavii swój debiut zanotował 16 sierpnia 2003 w przegranym 1:2 wyjazdowym spotkaniu z Viktorią Pilzno. W 2005 roku został uznany Talentem Roku w Czechach. W 2006 roku został wypożyczony do Birmingham City, w którym zadebiutował 1 lutego 2006 w wyjazdowym meczu z Liverpoolem (1:1). Na koniec sezonu spadł z Birmingham z Premier League do Football League Championship i wrócił do Slavii. W sezonach 2007/2008 i 2008/2009 wywalczył z nią dwa tytuły mistrza Czech.

  Piłkarz – sportowiec uprawiający piłkę nożną (futbolista), ręczną (szczypiornista), wodną (waterpolista) lub siatkową (siatkarz).Premier League (nazywana także Barclays Premier League od nazwy sponsora) – zawodowa liga piłkarska znajdująca się na najwyższym szczeblu rozgrywek piłkarskich w Anglii. Gra w niej 20 klubów. W lidze tej obowiązuje reguła awansu i spadku. Premier League jest korporacją, której 20 zespołów w niej grających są akcjonariuszami. Sezon rozgrywek rozpoczyna się w sierpniu, a kończy się w maju. Każdy klub rozgrywa 38 meczów w tym czasie ze wszystkich 380 spotkań ligowych. Premier League jest sponsorowana przez Barclays Bank i z tego powodu jest oficjalnie nazywana Barclays Premier League.

  W 2009 roku Latka został zawodnikiem klubu Panionios Ateny. W greckiej lidze swój debiut zaliczył 1 lutego 2009 w zwycięskim 3:0 domowym meczu z Panathinaikosem. W zespole Panioniosu występował do końca sezonu 2010/2011.

  W 2011 roku Latka wrócił do Slavii Praga. W 2013 roku przeszedł do Fortuny Düsseldorf. W latach 2014-2016 ponownie grał w Slavii, a latem 2016 przeszedł do Slovana Liberec.

  Kariera reprezentacyjna[]

  Latka grał w reprezenacji Czech na różnych szczeblach wiekowych. W 2003 roku wystąpił na Mistrzostwach Świata U-20. W dorosłej reprezentacji zadebiutował 14 listopada 2012 w wygranym 3:0 towarzyskim meczu ze Słowacją, rozegranym w Ołomuńcu.

  Obrońca – w piłce nożnej zawodnik, który ma za zadanie zapobiegać atakom napastników przeciwnika na bramkę. W dzisiejszym futbolu zadania obrońców wychodzą znacznie poza zwykłe bronienie własnego pola karnego.Reprezentacja Czech w piłce nożnej - Po rozpadzie Czechosłowacji rozpoczęła występy międzynarodowe w lutym 1994 roku od zwycięskiego 4:1 meczu z Turcją.

  Bibliografia[]

 • Profil w bazie National Football Teams (ang.)
 • Profil na soccerway.com • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  Sportovní klub Slavia Praha (w skrócie SK Slavia Praha) – czeski klub piłkarski z siedzibą w Pradze (Vršovice) występujący w 1. Gambrinus lidze.
  Superleague Ellada – pierwsza liga grecka dla profesjonalnych klubów piłki nożnej. Liga rozgrywana jest systemem jesień - wiosna, w sezonie 2007/2008 występowało w niej 16 zespołów, grających każdy z każdym dwukrotnie. Na koniec sezonu trzy kluby spadają do Beta Ethniki, zaś trzy najlepsze drugoligowe awansują. Obecnie mistrz Grecji ma zapewniony start w fazie grupowej Ligi Mistrzów, zaś wicemistrz startuje w eliminacjach. Trzy kolejne zespoły w lidze kwalifikują się do Ligi Europejskiej. Ostateczna kolejność na miejscach 2 do 5 ustalana jest w barażach "każdy z każdym". Zwycięzca ma szansę na Ligę Mistrzów. Od sezonu 2013/14 Superleague Ellada liczyć będzie 18 zespołów.
  Hluboká nad Vltavou (niem. Frauenberg) - miasto w Czechach, w kraju południowoczeskim. Według danych z 31 grudnia 2007 powierzchnia miasta wynosiła 9 112 ha, a liczba jego mieszkańców 4 921 osób.
  Football League Championship (dawniej Football League First Division) – angielska profesjonalna liga piłki nożnej, która znajduje się na drugim poziomie rozgrywek piłkarskich w Anglii i pełni funkcję bezpośredniego zaplecza Premier League. W sezonie 2012/2013 występują w niej 24 zespoły. Po zakończeniu sezonu bezpośrednio do Premier League awansują 2 drużyny, kolejne 4 rozgrywają między sobą mecze barażowe o awans, zaś 3 ostatnie kluby spadają do League One.
  Ołomuniec (czes. Olomouc, niem. Olmütz, dialekt hanacki Olomóc albo Holomóc, łac. Eburum albo Olomucium) – miasto statutarne we wschodniej części Czech, na Obniżeniu Górnomorawskim, u ujścia Młyńskiego Potoku i Bystrzycy do Morawy. Jest stolicą kraju ołomunieckiego, powiatu Ołomuniec, a także archidiecezji Kościoła rzymskokatolickiego i Czechosłowackiego Kościoła Husyckiego oraz eparchii Kościoła Prawosławnego Czech i Słowacji. Stanowi historyczną stolicę Moraw i jest głównym miastem regionu etnograficznego Haná.
  Birmingham City Football Club – angielski klub piłkarski z siedzibą w Birmingham, grający obecnie w Championship. Jego bramkarzem w sezonie 2015/15 jest reprezentant Polski Tomasz Kuszczak.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.