Martin Kirschner (chirurg)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Martin Kirschner (ur. 28 października 1879 we Wrocławiu, zm. 1942 w Heidelbergu) – niemiecki chirurg.

Heidelberg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Rhein-Neckar, nad Neckarem. Siedziba powiatu Rhein-Neckar, jednak do niego nie należy. Liczba mieszkańców wynosi 147 312 (31 grudnia 2010), a powierzchnia miasta 108,83 km².Uniwersytet Eberharda i Karola w Tybindze (Eberhard Karls Universität in Tübingen) – publiczna szkoła wyższa, której siedziba mieści się w Tybindze w Niemczech. Założona została w 1477 roku przez hrabiego Eberharda.

Studiował na uniwersytetach we Fryburgu, Strasburgu, Zurychu i Monachium.

Po ukończeniu studiów w Strasburgu w 1904 wyjechał do Berlina, gdzie na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma kontynuował naukę na studiach podyplomowych pod okiem Rudolfa von Renversa (1854–1909). W latach 1908–1910 pracował w klinice chirurgii Uniwersytetu w Greifswaldzie, pod okiem Erwina Payra (1871–1947), następnie wyjechał do Królewca, gdzie na tamtejszym uniwersytecie pracował z Payrem i Paulem Leopoldem Friedrichem (1864–1916). Był mianowany na profesora chirurgii królewieckiej uczelni w 1916, a w 1917 przyjął propozycję objęcia tego samego stanowiska na Uniwersytecie Eberharda i Karola w Tybindze.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

18 marca 1924 Kirschner przeprowadził pierwszą udaną embolektomię tętnicy płucnej (operację Trendelenburga). Rozwinął nową metodę wytworzenia sztucznego przełyku i metodę otwarcia stawu kolanowego.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Ole Daniel Enersen: Martin Kirschner, in: Who named it? Biographical dictionary of medical eponyms
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersytet im. Ernsta Moritza Arndta (także Ernst-Moritz-Arndt-Universität Greifswald, Alma Mater Gryphiswaldensis, Universitas Gryphiswaldensis lub Academia Gryphica) znajduje się w Greifswaldzie, w landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie, w Niemczech.
  Uniwersytet Albrechta i Ludwika we Fryburgu (niem. Albert-Ludwigs-Universität Freiburg) – niemiecki uniwersytet założony w 1457 roku we Fryburgu Bryzgowijskim.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana w Monachium (niem. Ludwig-Maximilians-Universität München, LMU) – niemiecki uniwersytet z siedzibą w Monachium.
  Uniwersytet Zuryski, Uniwersytet w Zurychu (niem. Universität Zürich) – największy szwajcarski uniwersytet, z siedzibą w Zurychu, założony w 1833.
  28 października jest 301. (w latach przestępnych 302.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 64 dni.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Reklama