• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Martien Vreijsen

  Przeczytaj także...
  Fortuna Sittard Combinatie – holenderski klub piłkarski mający siedzibę w mieście Sittard, obecnie grający w Eerstedivisie. Swoje domowe mecze klub rozgrywa na stadionie Wagner & Partners Stadion, który może pomieścić 13 tysięcy widzów. Klub powstał jako fuzja zespołów Fortuna 54 oraz Sittardia i dzięki tej fuzji 1 lipca 1968 powstał Fortuna Sittard Combinatie. Największym sukcesem Fortuny 54 było wywalczenie Pucharu Holandii w 1957 roku i wicemistrzostwa Holandii (2. miejsce za Ajaksem Amsterdam) w tym samym roku. W 1964 roku Fortuna 54 po raz drugi zdobyła krajowy puchar. Sittardia natomiast nie odnosiła sukcesów i najczęściej broniła się przed spadkiem.Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 1980 roku (Euro 80) odbyły się we Włoszech. Były to szóste Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Turniej finałowy trwał od 11 czerwca do 22 czerwca 1980 roku.
  Breda – miasto w południowo-zachodniej Holandii, w prowincji Brabancja Północna, ok. 40 km na pd.-wsch. od Rotterdamu, w pobliżu granicy z Belgią.

  Nicolaas Martinus "Martien" Hubertus Johannes Vreijsen (ur. 15 listopada 1955 w Bredzie) – piłkarz holenderski grający na pozycji prawoskrzydłowego.

  Kariera klubowa[]

  Vreijsen rozpoczynał karierę w klubie NAC Breda. W 1972 roku zadebiutował w jego barwach w Eredivisie, 5 listopada w wygranym 2:1 meczu z Excelsiorem Rotterdam. Z czasem grał w większej liczbie meczów i zdobywał coraz więcej bramek, a 9 z nich w sezonie 1974/1975 zrobiło wrażenie na władzach Feyenoordu Rotterdam i latem 1975 Vreijsen przeniósł się do Rotterdamu. W Feyenoordzie zadebiutował 17 sierpnia w wygranym 2:1 wyjazdowym meczu z FC Utrecht. W całym sezonie zdobył aż 18 goli i jedynie Nico Jansen miał więcej na koncie w drużynie Feyenoordu (19 goli). W sezonie 1976/1977 zdobył 7 bramek, a w Feyenoordzie grał jeszcze przez rundę jesienną sezonu 1977/1978, a na wiosnę wrócił do NAC. Oprócz tej rundy w Bredzie spędził jeszcze trzy i pół sezonu, będąc czołowym zawodnikiem drużyny. Zimą 1982 Vreijsen przeszedł do FC Twente Enschede, ale podobnie jak w NAC nie osiągnął większych sukcesów. Swój ostatni mecz w karierze rozegrał 11 maja 1986, a Twente pokonało Fortunę Sittard 3:1. Karierę zakończył w wieku 30 lat.

  Stichting Betaald Voetbal Excelsior Rotterdam, holenderski klub piłkarski z siedzibą w Rotterdamie (dzielnica Kralingen-Crooswijk), założony w 23 lipca 1902 roku jako Rotterdamse Voetbal en Atletiek Vereniging Excelsior. Obecnie jest to satelicki klub Feyenoordu, otrzymujący z Feyenoordu pieniądze i często wymieniający się z nim zawodnikami (na zasadzie wypożyczenia lub wolnego transferu). Obecnie zespół występuje w rozgrywkach Eerstedivisie.Rotterdam – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa. W 2012 roku liczyło ok. 617 tys. mieszkańców. Miasto stanowi południową część Randstadu, szóstego największego obszaru metropolitalnego w Europie, który zamieszkuje ok. 6,7 miliona ludzi.

  Kariera reprezentacyjna[]

  W 1980 roku Vreijsen został powołany przez Jana Zwartkruisa do reprezentacji na finały Mistrzostw Europy we Włoszech. Tam zagrał jedynie w meczu z Grecją (1:0), który był dla niego debiutem, a zarazem ostatnim meczem w reprezentacji. Z turnieju we Włoszech Holandia odpadła już po fazie grupowej.

  Eredivisie – najwyższa w hierarchii klasa ligowych rozgrywek piłkarskich w Holandii, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1956 roku i zarządzana przez Królewski Holenderski Związek Piłki Nożnej (KNVB). Jej triumfator zostaje Mistrzem Holandii, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do Eerste divisie (holenderskiej I ligi). Ponadto zespoły walczą o prawo zakwalifikowania się do wszystkich dwóch rozgrywek europejskich pucharów: Ligi Mistrzów, liga Europejska. Do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby posiadające status profesjonalny, które - po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów - otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu (liga zawodowa). Wcześniej nosiła różne oficjalne nazwy, nadawane czasowo od sponsorów: PTT-telecompetitie (1990–1999), KPN-Telecompetitie (1999/2000), KPN Eredivisie (2000–2002), Holland Casino Eredivisie (2002–2005), od 2005 jako Eredivisie.Reprezentacja Holandii w piłce nożnej reprezentuje Holandię w piłkarskich rozgrywkach międzynarodowych mężczyzn i jest bezpośrednio podporządkowana Królewskiemu Holenderskiemu Związkowi Piłki Nożnej (KNVB). Drużyna od koloru strojów nazywana jest Pomarańczowymi (Oranje).

  Bibliografia[]

 • Statystyki na National Football Teams (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.Jan Zwartkruis, właśc. Johannes Hermanus Hendrikus Zwartkruis (ur. 18 lutego 1926 w Elst, zm. 7 marca 2013 w Soesterberg) – holenderski trener piłkarski.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Reprezentacja Grecji w piłce nożnej pierwszy oficjalny mecz międzypaństwowy rozegrała w 1929 roku. Na stadionie Panathinaikosu gospodarze przegrali wówczas z drugą reprezentacją Włoch 1:4.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.