• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Martha Stewart

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Jersey City – miasto w USA, w stanie New Jersey (siedziba hrabstwa Hudson), na półwyspie między ujściami rzek Hudson i Hackensack do Oceanu Atlantyckiego. Według spisu ludności z roku 2010, w Jersey City mieszka 247 597 mieszkańców.
  Model (mężczyzna), modelka (kobieta) − osoba zawodowo zajmująca się pozowaniem artyście (fotografowi, malarzowi, rzeźbiarzowi) lub demonstrowaniem strojów podczas pokazów mody.

  Martha Helen Stewart, poprzednio Martha Helen Kostyra (ur. 3 sierpnia 1941 w Jersey City) – amerykańska bizneswoman polskiego pochodzenia, osobowość telewizyjna, pisarka, wydawca.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Jest symbolem i ucieleśnieniem „amerykańskiego snu”; była modelką, żoną i matką. Prowadziła małą firmę cateringową, by następnie stać się maklerem i właścicielką ogromnej medialnej fortuny (Martha Stewart Living Omnimedia Inc.). W 1982 wydała książkę pt. Entertaining (Przyjęcia), w której prezentowała zbiór przepisów kulinarnych. Od tego momentu uznawana jest za kreatorkę stylu życia, prowadzenia domu itp. Cieszy się opinią prawdziwego guru American lifestyle, czyli stylu życia typowego dla bogatego społeczeństwa Ameryki. Jest jedną z najsłynniejszych, najbogatszych i najbardziej wpływowych amerykańskich kobiet. Druga napisana przez nią książka, Weddings (Wesela), odniosła duży sukces i w pierwszym dniu sprzedała się w nakładzie 200 tys. egzemplarzy.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Historia architektury – nauka opisująca estetyczny i techniczny rozwój architektury a także budownictwa od początków ludzkiej działalności budowlanej do chwili obecnej. Historia architektury zajmuje się także związkami architektury z rozwojem techniki, czynnikami klimatycznymi, ekonomicznymi, socjologicznymi oraz polityczno-ideologicznymi i religijnymi.

  Studiowała w renomowanym Barnard College w Nowym Jorku. Na początku chemię, później sztukę i historię Europy, aby ostatecznie kształcić się z historii architektury. W college’u poznała, a później poślubiła, swego przyszłego męża Andy’ego Stewarta (rozwiedli się w 1990). Po ślubie na rok opuściła studia i kontynuowała z sukcesem karierę modelki, podczas gdy mąż ukończył prawo na Uniwersytecie Yale. Powróciła na college i uzyskała dwa tytuły bakałarskie, z historii i historii architektury. W roku 1965 urodziła córkę (Alexis Stewart).

  Uniwersytet Yale (Yale University) – prywatny uniwersytet w Stanach Zjednoczonych, w mieście New Haven, w stanie Connecticut. Jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League). Yale University przoduje m.in. w rankingach kierunków prawniczych.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Podejrzewana była o transakcję papierami wartościowymi z wykorzystaniem poufnych informacji, gdyż w grudniu 2001 sprzedała swoje akcje spółki farmaceutycznej ImClone na dzień przed ich gwałtownym spadkiem. Sąd jednak odstąpił od zarzutu z braku dowodów i oskarżył ją o utrudnianie śledztwa w sprawie tej transakcji. W marcu 2003 została uznana winną i skazana na karę 5 miesięcy więzienia. Karę rozpoczęła odbywać 8 października 2004 w więzieniu dla kobiet o minimalnym rygorze w miejscowości Alderson w stanie Zachodnia Wirginia. Po jej odbyciu przez kolejne 5 miesięcy przebywała w areszcie domowym.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. #99 Martha Stewart, www.forbes.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Martha Stewart Timeline (ang.)
 • The Martha Blog – blog Marthy Stewart (ang.)
 • Insider trading (lub insider dealing) – transakcje papierami wartościowymi notowanymi na rynku giełdowym danej spółki dokonywane przez osoby mające dostęp do informacji niejawnych dotyczących tej spółki i wykorzystujące te informacje do osiągnięcia prywatnego zysku.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Warto wiedzieć że... beta

  Papier wartościowy – zbywalny dokument lub zapis w systemie informatycznym na rachunku papierów wartościowych, który ucieleśnia prawa majątkowe w taki sposób, że dane uprawnienia przysługują osobie wskazanej jako uprawniona w treści dokumentu (choćby jako okaziciel), a przedłożenie go jest warunkiem koniecznym i wystarczającym dla realizacji uprawnienia. Ponadto zniszczenie lub utrata dokumentu powoduje utratę uprawnień dopóki nie zostanie wydane postanowienie o umorzeniu dokumentu.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Styl życia – zakres i formy codziennych zachowań jednostek lub grup, specyficzne dla ich usytuowania społecznego, tzn. manifestujące położenie społeczne oraz postrzegane jako charakterystyczne dla tego położenia, a dzięki temu umożliwiające szeroko rozumianą społeczną lokalizację innych ludzi. Pojęcie te obejmuje nie tylko zachowania ludzkie, ale i psychofizyczne mechanizmy leżące u podstaw owych zachowań: ludzkie motywacje, potrzeby, akceptowane wartości.
  Transakcja – czynność zachodząca między sprzedającym i kupującym. Transakcja kończy się umową sprzedaży towarów lub usług.
  Barnard College – założony w 1889 college żeński z Nowego Jorku. Znajduje się w Morningside Heights na Manhattanie. Barnard jest stowarzyszony (partnerstwo) z Columbia University, posiada jednak niezależny kampus, wydziały, administrację, zarząd i finanse. Kampus zajmuje powierzchnię 4 akrów. Barnard College jest członkiem Seven Sisters, unii 5 najlepszych żeńskich college’ów sztuk wyzwolonych (liberal arts college) w północnych USA.
  Makler papierów wartościowych (broker) – osoba zawodowo zajmująca się pośrednictwem w transakcjach kupna i sprzedaży papierów wartościowych (np. akcji czy obligacji) dla klienta, w zamian za wynagrodzenie ustalane w procentach od wartości transakcji (prowizja).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.