• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Martha Masters

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku (oficjalna nazwa: Columbia University in the City of New York, Columbia University lub Columbia) – uniwersytet amerykański, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League). Założony królewskim aktem fundacyjnym z dnia 31 października 1754 jako King’s College. Jako prywatna instytucja szkolnictwa wyższego działa w mieście Nowy Jork. Kampus uniwersytecki leży w samym centrum miasta, w dzielnicy Manhattan.Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (ang. Johns Hopkins University) – prywatny uniwersytet w Stanach Zjednoczonych, działający w Baltimore, w stanie Maryland. Uniwersytet został założony w roku 1876, a nazwę otrzymał od Johnsa Hopkinsa, który przekazał na uniwersytet darowiznę w wysokości 7 mln dolarów.
  Serial medyczny jest seryjną dramatyczną produkcją telewizyjną, w której wydarzenia koncentrują się na szpitalu, personelu karetki pogotowia lub innego środowiska medycznego. W Stanach Zjednoczonych większość seriali medycznych trwa około 45 minut i najczęściej akcja rozgrywa się w szpitalu. Większość aktualnie emitowanych seriali wykracza poza wydarzenia odnoszące się do zawodów postaci i pokazuje niektóre aspekty ich życia osobistego. Może to być np. wątek romansu między dwojgiem lekarzy. Popularnymi przykładami seriali medycznych są Ostry dyżur, Szpital Dobrej Nadziei, Dr House, St. Elsewhere, Chirurdzy oraz Bez skazy.

  Martha M. Masters – fikcyjna postać dramatu medycznego stacji FOX, Dr House, odgrywana przez Amber Tamblyn. Po raz pierwszy pojawia się w 7 sezonie.

  Rodzice Marthy poznali się na studiach, jej ojciec jest profesorem na Columbia University i poznał swoją przyszłą żonę, kiedy ta była jego studentką. Są małżeństwem od 32 lat. Sama Masters ukończyła liceum w wieku 15 lat. Zanim wstąpiła do szkoły medycznej, uzyskała dwa doktoraty: z matematyki stosowanej i historii sztuki.

  Matematyka stosowana - gałąź matematyki zajmująca się przede wszystkim technikami i ich stosowaniem w innych dziedzinach. Interakcja między zastosowaniami matematyki a rozwojem matematyki czystej powoduje, iż obszar matematyki stosowanej nie jest precyzyjnie zdefiniowany. Zalicza się do niej działania rozwijające aparat matematyczny na potrzeby innych nauk, w szczególności medycyny, biologii, informatyki i techniki. Można wyróżnić w niej działy takie jak:Dr House (ang. House; House, M.D.) – amerykański medyczny serial telewizyjny produkowany dla stacji telewizyjnej FOX. Zadebiutował na antenie 16 listopada 2004 roku.

  Charakterystyka[]

  Obecnie jest studentką trzeciego roku medycyny. Zostaje zatrudniona przez House'a z rozkazu dr Cuddy, w zastępstwie Trzynastki, która wyjechała ze szpitala Princeton-Plainsboro, bez podania przyczyny. Masters jest osobą, która spędza większość czasu w akademiku i ma trudności w relacjach z ludźmi. Odmawia włamania się do domu pacjenta i chce im zawsze mówić prawdę. Pod koniec siódmego sezonu Masters kończy szkołę medyczną i, ku zdziwieniu, orientuje się, że House szuka stażystki. Nie może się zdecydować czy przyjąć posadę, ponieważ House ją oszukuje i manipuluje nią. Ostatecznie odrzuca propozycję i odchodzi z zespołu House'a.

  Zespół Aspergera (syndrom Aspergera, ZA; ang. Asperger syndrome, AS) – całościowe zaburzenie rozwoju mieszczące się w spektrum autyzmu.Fox (Fox Broadcasting Company) – amerykańska sieć telewizyjna, nadająca od 9 października 1986 roku. Wchodzi w skład Fox Entertainment Group będącą częścią News Corporation.

  W przeszłości Chris Taub prowadził z Masters rozmowę kwalifikacyjną do Johns Hopkins University. Jej ulubioną liczbą jest stała Eulera.

  Koncepcja[]

  Odtwórczyni roli Masters, Amber Tamblyn, twierdzi, że jej bohaterka cierpi na zespół Aspergera. Ponadto, aktorka powiedziała, że postać Marthy jest być może wzorowana na prawdziwej osobie – najlepszej przyjaciółce aktorki, która nazywa się Martha Meredith Masters i jest studentką szkoły medycznej.

  Historia sztuki – nauka humanistyczna, której przedmiotem są dzieła sztuki oraz piśmiennictwo o sztuce. Klasyczna historia sztuki ogranicza się do zagadnień malarstwa, rzeźby i architektury Europy od paleolitu do współczesności oraz obu Ameryk po 1494 r.

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Martha Masters (ang.). IMDb. [dostęp 2012-04-19]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.