• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marta Bastianelli

  Przeczytaj także...
  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Marianne Vos (ur. 13 maja 1987 w ’s-Hertogenbosch) - holenderska kolarka szosowa, torowa i przełajowa, dwukrotna złota medalistka olimpijska, dwukrotna medalistka mistrzostw świata w kolarstwie torowym, wielokrotna medalistka mistrzostw świata w kolarstwie szosowym i kolarstwie przełajowym oraz pięciokrotna zdobywczyni Pucharu Świata w kolarstwie szosowym.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Marta Bastianelli (ur. 30 kwietnia 1987 w Velletri) – włoska kolarka szosowa, mistrzyni świata.

  Fenfluramina (łac. Fenfluraminum) – stymulująca substancja psychoaktywna używana jako lek wspomagający leczenie otyłości i przeciwdepresyjny. W 1973 została wprowadzona na rynek leków pod nazwą Pondimin, w formie racemicznej mieszaniny dekstrofenfluraminy i lewofenfluraminy. Substancja ta została zaprojektowana tak, aby podnosiła w mózgu poziom serotoniny, neuroprzekaźnika który ma wpływ na nastrój i uczucie głodu. W 1997 fenfluramina została wycofana ze spisu leków ze względu na uboczne działanie szkodliwe na układ krwionośny. Może wywoływać nadciśnienie płucne, nadpobudliwość, pogorszenie pamięci, uszkodzenie wzroku i zastawek. W Polsce preparat deksfenfluraminy nosił nazwę Isolipan.30 kwietnia jest 120. (w latach przestępnych 121.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 245 dni.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Pierwszy sukces w karierze Marta Bastianelli osiągnęła w 2004 roku, kiedy zdobyła srebrny medal w wyścigu ze startu wspólnego podczas mistrzostw świata juniorów. Rok później była trzecia w tej samej konkurencji na mistrzostwach Europy juniorów. Już na rozgrywanych w 2007 roku mistrzostwach świata w Stuttgarcie zdobyła swój pierwszy medal w kategorii elite, zwyciężając w wyścigu ze startu wspólnego. W zawodach tych wyprzedziła Holenderkę Marianne Vos oraz swą rodaczkę Giorgię Bronzini. W tym samym roku była druga na mistrzostwach Europy U-23, a rok później zdobyła brązowy medal. W połowie 2008 roku w jej organizmie wykryto niedozwoloną substancję - fenfluraminę, za co została zdyskwalifikowana na dwa lata. Do zawodowego kolarstwa powróciła w lipcu 2010 roku. Jak dotąd nie startowała na igrzyskach olimpijskich.

  80. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 2007 odbyły się w niemieckim Stuttgarcie, w dniach 26 - 30 września 2007 roku.Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Giorgia Bronzini (ur. 3 sierpnia 1983 w Piacenzie) – włoska zawodniczka startująca w kolarstwie szosowym i torowym, trzykrotna mistrzyni świata, olimpijka.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.