• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Martín Alonso Pinzón

  Przeczytaj także...
  Vicente Yáñez Pinzón (±1460-1514) – hiszpański przedsiębiorca i właściciel statku z Palos de la Frontera (Hiszpania), był dowódcą karaweli Niña, jednego ze statków w ekspedycji Krzysztofa Kolumba, podczas której odkryto kontynent amerykański (1492). Później pracował samodzielnie. Domagał się od Kolumba części dochodów z handlu z Ameryką. Twierdził, że był jednym z organizatorów wyprawy, ale jego zachowanie podczas pierwszej wyprawy Kolumba sugeruje, że był tylko zwykłym wynajętym marynarzem.Antyle (hiszp. Antillas, ang. i franc. Antilles, niderl. Antillen) – grupa wysp położona w basenie Morza Karaibskiego, rozciągająca się łukowato na długości 4,5 tys. km od Cieśniny Jukatańskiej aż do wybrzeży Wenezueli. Większość wysp górzysta, klimat wilgotny, równikowy i podrównikowy. Plantacje trzciny cukrowej, kakao, kawy, bawełny.
  Pedro Alonso Niño - (ur. 1468, zm. 1505) - hiszpański podróżnik sternik w pierwszej i dowódca w drugiej wyprawie Krzysztofa Kolumba.
  Pomnik Pinzona w Palos.

  Martín Alonso Pinzón (ur. 1441 w Palos de la Frontera, zm. w marcu 1493) – hiszpański żeglarz i podróżnik, dowódca karaweli Pinta uczestniczącej w pierwszej wyprawie Kolumba do Ameryki.

  Martín Alonso Pinzón pochodził z zamożnej rodziny kupieckiej z Palos. Do Kolumba przyłączył się po nieudanym werbunku w Palos. Do wyprawy Kolumba wniósł swój wkład finansowy. Wraz z nim do ekspedycji przyłączyli się jego bracia, Vicente Yáñez Pinzón, który dowodził Niną a jego sternikiem był syn armatora Pedro Alonso Niño. On sam dowodził 50 tonową Pintą a jego sternikiem był jego drugi brat, Francisco Martin. Kolumb dowodził karaką La Gallega przemianowaną później na Santa Maria. Pinzón zwerbował na Pintę 26 żeglarzy, a na Ninę 22.

  Santa María – największy z trzech statków Krzysztofa Kolumba w jego pierwszej wyprawie w poszukiwaniu drogi do Indii w 1492 roku. Właścicielem statku był Juan de la Cosa.Pinta – najszybszy z trzech statków podczas pierwszej wyprawy Krzysztofa Kolumba przez Ocean Atlantycki w 1492 roku. Pierwszym człowiekiem, który zobaczył nowy świat był marynarz z „Pinty” Rodrigo de Triana 12 października 1492.

  22 listopada 1492 przy żegludze koło Kuby Martín Pinzón oddzielił się od wyprawy i sam popłynął w kierunku późniejszej Hispanioli (Haiti). 6 stycznia 1493 roku dołączył ponownie do Kolumba już po stracie Santa Marii w pobliżu przylądka Monte Cristi na Haiti. W drodze powrotnej do Hiszpanii okręty w trakcie sztormu koło Azorów ponownie rozdzieliły się. Kolumb sądził, że Pinta zatonęła, natomiast Pinzón pożeglował do portu Bayona pod Vigo. Chcąc wykorzystać sytuację, poprosił królewską parę o posłuchanie i sobie przypisał odkrycie nowych lądów. Monarchowie odmówili. Wkrótce po powrocie Martín Alonzo Pinzón zmarł prawdopodobnie na syfilis którym zaraził się na Antylach.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Karaka (lub Karraka) — typ trzymasztowego, rzadziej czteromasztowego statku żaglowego, rozwinięty w krajach śródziemnomorskich w XV wieku. Miała zaokrągloną rufę z wysoką nadbudówką (kasztelem) oraz drugą niższą nadbudówkę na dziobie.

  Mieszkańcy Palos i miejscowa tradycja mówi, iż to właśnie Pinzón był właściwym organizatorem wyprawy i odkrywcą Ameryki.

  Bibliografia[]

 • Louis-Théodule Begaud: Le premier Capitaine au long cours, Martín Alonso Pinzón, associé de Christophe Colomb ; Organisateur et animateur de l’expédition de 1492, Paris 1944
 • Adám Szászdi: El descubrimiento de Puerto Rico en 1492 por Martín Alonso Pinzón, in: Revista de historia. San Juan, Año 1(1985), Nr. 2, S. 9-45.
 • Domingo Gómez: Vindicación del piloto de la carabela „Pinta”, Martín Alonso Pinzón, in: Mundi hispánico. – Madrid, Año 21(1968), Nr. 241.
 • Francisco Morales Padrón: Las relaciones entre Colón y Martín Alonso Pinzón, in: Actas. – Lisboa, Vol. 3(1961), S. 433-442.
 • Urs Bitterli: Die „Wilden” und die „Zivilisierten”, 3. Aufl., München 2004 ISBN?
 • Ders.: Alte Welt – neue Welt, München 1992 ISBN?
 • Ders.: Die Entdeckung Amerikas, 4. Aufl., München 1992 ISBN?
 • Ders.: Die Kenntnis beider „Indien” im frühneuzeitlichen Europa, München 1991
 • Marian Mickiewicz, Witold Mickiewicz: Słownik odkrywców i zdobywców. Poznań: Atena, 1996. ISBN 83-85414-29-0. OCLC 749318882.
 • Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.Niña (z hiszp. „dziewczyna”) – jeden z trzech statków biorących udział w pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba w poszukiwaniu nowej drogi do Indii w 1492 roku. Prawdziwa nazwa statku to „Santa Clara”. Imię „Niña” było przypuszczalnie nawiązaniem do nazwiska właściciela - Juana Niño. Okręt był karawelą i początkowo posiadał trzy maszty z żaglami łacińskimi, jednak na Azorach zastąpiono je ożaglowaniem rejowym, które lepiej nadawało się na podróż oceaniczną.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Vigo (ˈbiɣo) – miasto zwane Miastem Oliwnym, położone w regionie Galicja (Hiszpania), w północno-zachodniej Hiszpanii, nad zatoką Ría de Vigo (Atlantyk), od której to pochodzi jego nazwa.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Kiła (łac. lues, syphilis, stgr. syphlos, brudny) – choroba przenoszona głównie drogą płciową, wywoływana przez krętka bladego (łac. Treponema pallidum ssp. pallidum). Do zakażenia może również dojść drogą przezłożyskową.
  Haiti, Republika Haiti (fr. Haïti, République d’Haïti; haitański Ayiti, Repiblik Ayiti) – państwo w Ameryce Środkowej, zajmujące część wyspy Haiti na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli i graniczące z Republiką Dominikany.
  Krzysztof Kolumb, kat. Cristòfor Colom, wł. Cristoforo Colombo, hiszp. Cristóbal Colón (ur. prawdopodobnie między 25 sierpnia a 31 października 1451 w Genui, zm. 20 maja 1506 w Valladolid) – europejski żeglarz, podróżnik i nawigator, tercjarz franciszkański.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Palos de la Frontera (Palos) – miejscowość w Hiszpanii w prowincji Huelva (Andaluzja), położona u ujścia rzeki Tinto do Atlantyku, 13 km od Huelva. ok. 9 tys. mieszkańców. Z portu Palos Krzysztof Kolumb wypłynął 3 sierpnia 1492 roku w pierwszą wyprawę do Ameryki i powrócił do niego 15 marca następnego roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.