Mars Orbiter Camera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mars Orbiter Camera (MOC 2)
Mars Observer Camera (MOC 1)

Kamera marsjańskiego orbitera ang. Mars Orbiter Camera (MOC) zamontowana na orbiterze Mars Global Surveyor w rzeczywistości składała się z trzech kamer.

Orbiter – część sondy kosmicznej, która pozostaje na orbicie wokółplanetarnej po oddzieleniu lądownika i służy jako satelita komunikacyjny, przekazujący sygnał z lądownika na Ziemię. Orbiter spełnia również rolę satelity zwiadowczego fotografującego powierzchnię planety, dokonuje także analizy widma i analizy termalnej.Mars – czwarta według oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego. Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny – Marsa. Zawdzięcza ją swej barwie, która przy obserwacji z Ziemi wydaje się być rdzawo-czerwona i kojarzyła się starożytnym z pożogą wojenną. Postrzegany odcień wynika stąd, że powierzchnia planety zawiera tlenki żelaza. Mars jest planetą wewnętrzną z cienką atmosferą, o powierzchni usianej kraterami uderzeniowymi, podobnie jak powierzchnia Księżyca. Występują tu także inne rodzaje terenu, podobne do ziemskich: wulkany, doliny, pustynie i polarne czapy lodowe. Okres obrotu wokół własnej osi jest niewiele dłuższy niż Ziemi i wynosi 24,6229 godziny (24h37min22s). Na Marsie znajduje się najwyższa góra w Układzie Słonecznym – Olympus Mons i największy kanion – Valles Marineris. Gładki obszar równinny Vastitas Borealis na półkuli północnej obejmuje 40% powierzchni planety i może być pozostałością ogromnego uderzenia. W przeciwieństwie do Ziemi, Mars jest geologicznie i tektonicznie nieaktywny.
 1. Kamery z wąskokątnym obiektywem, która dostarczała zdjęcia o wysokiej rozdzielczości (zazwyczaj od 1,5 do 12 m na piksel) w tonacji czarno-białej
 2. Kamery z szerokokątnym obiektywem, obsługującej czerwone spektrum światła widzialnego
 3. Kamery z obiektywem szerokokątnym obsługującej niebieskie spektrum światła widzialnego

Kamery z obiektywami szerokokątnymi mogły pracować w dwóch rodzajach pracy:

Piksel (ang. pixel – wyraz utworzony ze zbitki dwóch angielskich słów: picture+element) jest to najmniejszy jednolity (przedstawiający konkretny kolor, patrz subpiksel) element obrazu wyświetlanego na ekranie (monitora komputerowego, telewizora itp.), drukowanego (dotyczy technologii druku punktowego) lub uzyskiwanego za pomocą urządzeń przetwarzania obrazu (aparat cyfrowy, skaner).Zdolność rozdzielcza – w optyce przydatność określonego przyrządu optycznego do obserwacji obiektów o określonej odległości kątowej. Im większa jest zdolność rozdzielcza, tym bliższe sobie punkty są obserwowane jako odrębne, a nie jako pojedyncza plama. Jednym z kryteriów określania zdolności rozdzielczej jest kryterium Rayleigha.
 • pełne, globalne, pokrycie powierzchni Marsa każdego dnia z niską rozdzielczością (7,5 km na piksel).
 • kontekstowe, dotyczące wybranych obszarów, z rozdzielczością 240 m na piksel.
 • W celu uzyskania obrazu barwnego, kolory czerwony i niebieski były uśredniane w celu uzyskania koloru zielonego.

  Obiektyw szerokokątny – obiektyw fotograficzny o ogniskowej krótszej niż dłuższa krawędź stosowanego materiału światłoczułego, dla aparatów małoobrazkowych w granicach 4,5 mm–35 mm. Pozwala na fotografowanie dużych przedmiotów z małych odległości. Kąt widzenia w takim obiektywie wynosi powyżej 60°.Światło widzialne – ta część promieniowania elektromagnetycznego, na którą reaguje siatkówka oka człowieka w procesie widzenia.

  MOC operował na orbicie Marsa w okresie od września 1997 do listopada 2006 r.

  Pierwowzorem kamery Mars Orbiter Camera (MOC) była kamera Mars Observer Camera (MOC), którą to przedsiębiorstwo Malin Space Science Systems zaprojektowało, zbudowało i obsługiwało na pokładzie statku kosmicznego Mars Observer do dnia 21 sierpnia 1993 roku, kiedy to utracono łączność z tym statkiem, zaledwie trzy dni przed planowanym wejściem na orbitę Marsa.

  Mars Observer – amerykańska sonda kosmiczna programu Planetary Observer (jedyna misja tego programu wystrzelona w kosmos), która w 1993 roku miała wejść na orbitę Marsa. Misja zakończyła się niepowodzeniem. Z niewyjaśnionych przyczyn 22 sierpnia 1993 o 01:00 UTC stracono z nią łączność. Stało się to w czasie operacji wchodzenia sondy na orbitę okołomarsjańską podczas przygotowań do odpalenia silników głównych. 30 minut po planowanym wykonaniu tego manewru sonda powinna się zgłosić, ale już nigdy się nie odezwała. Wśród prawdopodobnych przyczyn awarii wymieniano m.in. eksplozję materiałów pędnych i wadliwą elektronikę.

  Po niepowodzeniu misji Mars Observer, został zbudowany nowy MOC dla sondy Mars Global Surveyor. Drugi MOC dotarł do Marsa we wrześniu 1997 roku, i przesyłał obrazy z Marsa, aż do listopada 2006 roku, kiedy to utracono łączność ze statkiem.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mars Global Surveyor (MGS) Mars Orbiter Camera (MOC) (ang.). Malin Space Science Systems (MSSS), 2010. [dostęp 2013-08-21].
  2. PIA02004: Syrtis Major and Arabia Terra, Mars (ang.). NASA, 14-06-2000. [dostęp 2013-08-21].
  3. Mars Observer Mars Observer Camera (MOC) (ang.). Malin Space Science Systems. [dostęp 2013-08-22].
  Reklama