• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Marksistowsko-Leninowska Komunistyczna Partia Grecji

  Przeczytaj także...
  Wybory parlamentarne w Grecji w 2007 – wybory do greckiego parlamentu, Izby Deputowanych odbyły się 16 września 2007 roku.Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.
  Komunistyczna Organizacja Grecji (grec.Kommounistikì Orgànosi Ellàdas/Κομμουνιστική Οργάνωση Ελλάδας) – grecka lewicowa partia polityczna o profilu maoistowskim, powstała w styczniu 2003 roku. Partia jest członkiem lewicowej koalicji SYRIZA.

  Marksistowsko-Leninowska Komunistyczna Partia Grecji (grec. Μ-Λ Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας, Marxistiko-Leninistiko Kommunistiko Komma Elladas) – grecka skrajnie lewicowa i maoistowska partia polityczna.

  Ugrupowanie zostało założone w 1976, w większości przez działaczy Organizacji Marksistów-Leninistów Grecji (OMLE), grupy maoistowskich rozłamowców z Komunistycznej Partii Grecji, większa część działaczy OMLE utworzyła partię pod nazwą Komunistyczna Partia Grecji (marksistowsko-leninowska).

  Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu. Skrajna lewica (radykalna lewica, ultralewica, ekstremizm lewicowy, rewolucyjna lewica) – postawa społeczno-polityczna, obejmująca lewicowe nurty polityczne charakteryzujące się postawami antykapitalistycznymi i jednocześnie rewolucyjnymi, takie jak:

  W wyborach w 2000 roku, partia startowała z Komunistycznej Organizacji Greckiej otrzymując 5,866 głosów. W wyborach parlamentarnych z roku 2004, ML KKE startowała samodzielnie, otrzymując 4846 głosy. W wyborach 2007, ML KKE otrzymał 8,088 głosów (0,11%).

  W wyborach do parlamentu w 2009, partia uzyskała 5,506. W wyborach do Europarlamentu w tym samym roku ugrupowanie uzyskało 13,142.

  Wybory parlamentarne w Grecji w 2009 – wcześniejsze wybory do greckiego parlamentu, Izby Deputowanych przeprowadzone 4 października 2009. Zwycięstwo opozycyjnego PASOK zakończyło 5-letnie rządy Nowej Demokracji premiera Karamalisa i doprowadziło do powstania rządu Jeoriosa Andreasa Papandreu.Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.

  W wyborach parlamentarnych w 2012 roku startując w koalicji z Komunistyczną Partią Grecji (marksistowsko-leninowską) (KKE(m-l) uzyskała 16,049 głosów (0,25%).

  Partia wydaje gazetę Laikos Dromos.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Komunistyczna Organizacja Grecji
 • Komunistyczna Partia Grecji (marksistowsko-leninowska)
 • Mao Zedong
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa
 • Komunistyczna Partia Grecji (marksistowsko-leninowska) (grec. Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (μαρξιστικό-λενινιστικό), ΚΚΕ(μ-λ); Kommounistiko Komma Elladas (marxistiko-leninistiko), KKE(m-l)) – grecka maoistowska partia polityczna.Maoizm (chiń. upr.: 毛泽东思想; chiń. trad.: 毛澤東思想; pinyin: Máo Zédōng Sīxiǎng; dosł. „Myśl Mao Zedonga”) jest wariantem ideologii komunistycznej, rozwinięciem marksizmu-leninizmu opartym na ideach przywódcy Komunistycznej Partii Chin Mao Zedonga. Maoizm jako odrębna ideologia ujawnił się w 1958 r. proklamowaniem kursu "trzech czerwonych sztandarów" (alternatywna wobec radzieckiej droga budowy komunizmu). Po rozbiciu radykalnej "bandy czworga" przez pragmatyków (1976-1977) został praktycznie wyparty przez dengizm, który w latach 90. XX w. uzupełniła Zasada Trzech Reprezentacji Jiang Zemina. Maoizm przyjęły m.in. komunistyczne partie w Chinach, Albanii, Malezji, Indonezji, Tajlandii, Birmie, Indiach (Komunistyczna Partia Indii - Marksistowsko-Leninowska), Nepalu (Komunistyczna Partia Nepalu (Maoistowska)), Australii, Peru (Sendero Luminoso). Najsilniejsze wpływy w Europie Zachodniej zdobyli maoiści w Holandii, Portugalii, Belgii i Norwegii. Wśród polskich komunistów zwolennikiem maoizmu był Kazimierz Mijal, a współcześnie Organizacja Czerwonej Gwardii. Maoizm inspirował też ruchy kontestacyjne w rozwiniętych krajach kapitalistycznych (Maj 1968) i organizacje partyzanckie w wielu krajach Trzeciego Świata.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.