• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Markizy  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Álvaro de Mendaña lub Álvaro Mendaña de Neyra (ur. ok. 1541 w Saragossie, zm. 1595 na wyspach Santa Cruz) – hiszpański żeglarz, badacz południowego Pacyfiku, towarzysz kosmografa Pedra Sarmienty de Gamboa, z którym wspólnie planował wyprawę celem odkrycia i chrystianizacji tajemniczego Lądu Południowego, Terra Australis, mającego stanowić przeciwwagę dla wielkich kontynentów półkuli północnej.Tahiti – wyspa w południowej części Oceanu Spokojnego w archipelagu Wysp Towarzystwa (Wyspy Na Wietrze); największa wśród wysp Polinezji Francuskiej, polityczne, gospodarcze i kulturalne jej centrum. Pierwotna nazwa Otaheiti.

  Markizy (franc. Îles Marquises) – grupa wulkanicznych wysp na Oceanie Spokojnym. Są najdalej na północ wysuniętą częścią Polinezji Francuskiej, leżącą w odległości ok. 1500 km na północ od Tahiti.

  Spis treści

 • 1 Geografia
 • 2 Historia
 • 3 Ludność
 • 4 Gauguin na Markizach
 • Motu Iti (także Hatu Iti) – niewielka, niezamieszkana wyspa pochodzenia wulkanicznego w archipelagu Markizów na obszarze Polinezji Francuskiej. Położona ok. 50 km na północ od wyspy Nuku Hiva. Miejsce gniazdowania licznych gatunków ptaków.Motu Oa (jęz. markiski Długa Skała) – wysepka w Polinezji Francuskiej, w archipelagu Markizów. Leży 1 km na południowy wschód od Ua Pu, a jej powierzchnia wynosi ok. 0,3 km².


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język markiski - język z grupy języków polinezyjskich z wielkiej rodziny austronezyjskiej, używany przez około 6 tys. rdzennych mieszkańców Wysp Markizów na Oceanie Spokojnym. Tworzy kontinuum dialektów, zwykle dzielone na dwie grupy: dialekty północnomarkiskie (używane na wyspach Ua Pu i Nuku Hiva) i południowomarkiskie (wyspy Hiva Oa, Tahuata i Fatu Hiva). Dialekt z wyspy Ua Huka ma charakter przejściowy (posiada cechy obu grup).
  Motu Nao – najmniejsza wyspa archipelagu Markizów w Polinezji Francuskiej. Położona 80 km na północny wschód od wyspy Fatu Hiva. Jej powierzchnia wynosi 0,01 km². Najwyższym punktem wyspy jest Rocher Thomasset (4 m n.p.m.).
  Nuku Hiva (Nuka Hiva, dawniej Île Marchand) – wyspa wulkaniczna w archipelagu Markizów na obszarze Polinezji Francuskiej, położona 1500 km na północny wschód od Tahiti. Jest największą wyspą archipelagu i głównym ośrodkiem gminy Nuku Hiva.
  Ua Pou (także Ua Pu) – wyspa w Polinezji Francuskiej, w archipelagu Markizów. Leży około 59 km na południe od wyspy Nuku Hiva.
  Wyspa wulkaniczna - wyspa, która powstała przez wynurzenie się wzniesienia wulkanicznego ponad powierzchnię morza. Wyspy takie występują zwłaszcza w łukach wyspowych za strefą subdukcji lub w miejscach, gdzie pod skorupą ziemską znajdują się plamy gorąca. Są to wystające ponad powierzchnię wody fragmenty podwodnych wulkanów, np. Hawaje.
  Terihi – mała, niezamieszkana, skalista wyspa, położona w archipelagu Markizów, należącym do Polinezji Francuskiej na Pacyfiku. Ma powierzchnię 0,15 km². Długość linii brzegowej wynosi 3,40 km. Wraz z pobliską wyspą Moho Tani tworzy rezerwat przyrody Motane.
  Ua Huka – wyspa w Polinezji Francuskiej, w archipelagu Markizów. Stanowi wulkan tarczowy w wieku około 2,4-2,2 miliona lat.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.