• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Markarian 205

  Przeczytaj także...
  Galaktyka (z gr. γαλα – mleko) – duży, grawitacyjnie związany układ gwiazd, pyłu i gazu międzygwiazdowego oraz niewidocznej ciemnej materii. Typowa galaktyka zawiera od 10do 10 gwiazd orbitujących wokół wspólnego środka masy.Kwazar (z ang. quasar – quasi-stellar radio source lub też QSO – quasi-stellar object, dosłownie "obiekt gwiazdopodobny emitujący fale radiowe") – zwarte źródło ciągłego promieniowania elektromagnetycznego o ogromnej mocy, pozornie przypominające gwiazdę. W rzeczywistości jest to rodzaj aktywnej galaktyki.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

  Markarian 205 (również Mrk 205 lub QSO B1219+7535) – kwazar zlokalizowany w konstelacji Smoka w odległości około 1 miliarda lat świetlnych od Ziemi.

  NGC 4319 (również NGC 4345, UGC 7429) – galaktyka spiralna z poprzeczką (SBab), znajdująca się w gwiazdozbiorze Smoka. Została odkryta 10 grudnia 1797 roku przez Williama Herschela.Smok (łac. Draco, dop. Draconis, skrót Dra) – konstelacja znana wielu starożytnym kulturom i przeważnie kojarzona z potworem reprezentującym siły chaosu, sprzeciwiające się uznanym bogom. W Babilonii była to Tiamat, a w Grecji – Ladon – smok pilnujący złotych jabłek Hesperyd, które Herakles musiał zdobyć w trakcie jednej ze swoich 12 prac. Zabitego podstępem smoka Hera za wierną służbę przeniosła pomiędzy gwiazdy. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 80. W Polsce widoczny przez cały rok.

  Jest to kwazar znajdujący się stosunkowo blisko Ziemi. Jego odległość jest ponad 14-krotnie większa niż odległość widocznej na pierwszym planie galaktyki NGC 4319. Pozornie bliskie położenie obu obiektów jest po prostu sprawą przypadku i wynika z położenia ich w jednej linii dla obserwatora z Ziemi.

  SIMBAD (the Set of Identifications, Measurements, and Bibliography for Astronomical Data) – baza danych obiektów astronomicznych spoza Układu Słonecznego sporządzana i zarządzana przez Centre de Données astronomiques de Strasbourg (CDS) we Francji.Rok świetlny – jednostka odległości stosowana w astronomii. Jest równy odległości, jaką pokonuje światło w próżni w ciągu jednego roku juliańskiego (365,25 dnia, 31 557 600 sekund).

  Przypisy

  1. Markarian 205 w bazie SIMBAD (ang.)
  2. Dziwna para rozdzielona przestrzenią i czasem. W: AstroNEWS [on-line]. 2002-10-04. [dostęp 2015-08-31].

  Linki zewnętrzne[]

 • Markarian 205 w NASA/IPAC Extragalactic Database (ang.)
 • Markarian 205 w bazie SIMBAD (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.