Mark L. Lester

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mark L. Lester (ur. 26 listopada 1946 w Cleveland w stanie Ohio) – amerykański reżyser i producent filmowy.

Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Zasłynął głównie jako twórca filmów akcji; najsłynniejszy z nich to z pewnością Komando (1985) z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli głównej, który pozostaje jednym z najlepszych filmów tego gatunku.

Komando (tytuł oryg. Commando) – amerykański film sensacyjny w reżyserii Marka L. Lestera z 1985 roku, z Arnoldem Schwarzeneggerem obsadzonym w roli głównej. Należy do klasyki filmowej lat osiemdziesiątych, obok Rambo II (1985) jest rekordzistą pod względem natężenia przemocy i liczby zabitych w kadrze (ponad 80). Rekomendowany dla widzów powyżej piętnastego roku życia (w klasie telewizyjnej – powyżej lat szesnastu).Roller Boogie (pol. Boogie na wrotkach) − amerykański film dyskotekowy z 1979 roku. Prezentuje najnowszy trend w dyskotekowym szaleństwie końca lat 70. − taniec wrotkarski.

Filmografia[ | edytuj kod]

 • Boogie na wrotkach (1979)
 • Klasa 1984 (1982)
 • Komando (1985)
 • Uzbrojeni i niebezpieczni (1986)
 • Klasa 1999 (1990)
 • Ostry poker w Małym Tokio (1991)
 • Pogranicze prawa (1993)
 • Nocny uciekinier (1994)
 • Wróg publiczny nr 1 (1996)
 • Baza (1999)
 • Baza 2 (2000)
 • Powstały z martwych (2000)
 • Biała gorączka (2003)
 • Pterodaktyl (2005)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Mark L. Lester w bazie Filmweb
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Klasa 1999 – amerykański film science fiction z 1990 r. Reżyserem był Mark L. Lester, który osiem lat wcześniej (w 1982) nakręcił podobny film (Klasa 1984). Klasa 1999 jest sequelem Klasy 1984. Scenariusz napisał C. Courtney Yoyner. Film trwa 99 minut. Premiera miała miejsce 11 maja 1990. Film zdobył na tyle dużą popularność, że cztery lata później nakręcono jego sequel (Klasa 1999 II: Zastępstwo, reżyserii Spiro Razatosa). Głównym tematem tych filmów jest pokazanie jak prosperują szkoły w niedalekiej przyszłości. Klasa 1999, prócz science fiction, zawiera też elementy filmu akcji oraz horroru.
  Warto wiedzieć że... beta

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Producent filmowy – przedsiębiorca filmowy. Producent jest głównym inwestorem produkcji filmowej. Zatrudnia wszystkie potrzebne osoby do jego produkcji i zapewnia sprzęt oraz środki materialne. Po wyprodukowaniu filmu jest właścicielem praw autorskich i głównym beneficjentem ewentualnych dochodów z jego sprzedaży. Ewentualne splendory (nagrody dla najlepszego filmu np. Oscary) również spływają na producenta.
  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Baza 2 (tytuł oryg. The Base 2: Guilty as Charged aka Guilty as Charged) – amerykański film akcji z 2000 roku. Sequel Bazy z 1999 roku.

  Reklama