• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mark Ellis

  Przeczytaj także...
  Post punk to styl w obrębie muzyki rockowej, wywodzący się z muzyki punk, będący skutkiem poszukiwań artystycznych zespołów z tego kręgu; efektem tego stało się wyjście poza dość wąskie ramy gatunku.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  White Chalk – ósmy album studyjny w karierze PJ Harvey. Premiera odbyła się 24 września 2007 w Wielkiej Brytanii, w Polsce ukazał się 28 września.

  Mark Ellis (Flood) (ur. 16 sierpnia 1960 w Londynie) – jeden z brytyjskich producentów rocka alternatywnego/post punku. Podejmował współpracę m.in. z The Smashing Pumpkins, U2, Depeche Mode, Nine Inch Nails, The Killers, The Jesus and Mary Chain, Erasure i Nickiem Cave'em. Jest znany ze swoich "metalicznych dźwięków".

  Brian Eno, właśc. Brian Peter George St. John le Baptiste de la Salle Eno (ur. 15 maja 1948 w Woodbridge, hrabstwo Suffolk) – angielski kompozytor muzyki ambient, producent muzyczny i muzyk rockowy grający na instrumentach klawiszowych i wielu innych. Znany z występów w grupie Roxy Music oraz z kariery solowej. Twórczość Briana Eno zaliczana jest do progresywnego rocka i progresywnego popu, ale także do muzyki awangardowej, elektronicznej, ambient, world – w szerokim pojęciu, eksperymentalnej. Artysta znany jest z awangardowych, multimedialnych realizacji.Soundedit (Międzynarodowy Festiwal Poducentów Muzycznych Soundedit, ang. International Festival of Music Producers and Sound Designers Soundedit) – organizowany w Łodzi, międzynarodowy festiwal producentów muzycznych, pierwsza tego typu impreza na świecie. Nagrodą przyznawaną w ramach festiwalu jest statuetka Człowieka ze Złotym Uchem.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Kariera muzyczna Ellisa rozpoczęła się w późnych latach 70. XX wieku. Flood rozpoczął od występów w The Lambrettas, gdzie był gitarzystą basowym. W 1978 rozpoczął pracę w London Morgan Studios.

  W 1981 Flood zaczął pracować nad debiutanckim albumem Movement grupy New Order. Współtworzył albumy Wonderland (1986) i The Circus (1987) grupy Erasure.

  1987 to rok przełomowy w karierze Flooda. Pracował nad albumem The Joshua Tree grupy U2 jako inżynier dźwięku. W tamtym okresie współpracował z Nine Inch Nails (Pretty Hate Machine), Depeche Mode (Violator). Jest także autorem miksów singli Depeche Mode z innych płyt: „A Question of Lust” (1986), „Freelove (Flood Mix)” (2001).

  Freelove – 38. singiel grupy Depeche Mode, trzeci z albumu Exciter, wydany w Wielkiej Brytanii 5 listopada, a w USA 11 grudnia 2001 roku.Rock alternatywny (ang. alternative rock) – grupa stylów muzyki rockowej powstałych w latach osiemdziesiątych i połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Gitarowy, niekomercyjny i często nagrywany bez przejmowania się jakością dźwięku rock alternatywny był dokładnym przeciwieństwem większości odmian muzyki popularnej lat osiemdziesiątych z jej cukierkowym brzmieniem syntezatorów i sterylną produkcją nagrań.

  W 1992 po raz kolejny podjął się współpracy z Trentem Reznorem, wspólnie produkując z nim kolejny album Nine Inch Nails – minialbum Broken.

  W 1993 został producentem muzycznym U2; dzielił swoje obowiązki z Brianem Eno przy albumie Zooropa. W 1994 został zaproszony do współprodukcji nad albumem The Downward Spiral grupy Nine Inch Nails oraz nad kolejnym wydawnictwem Depeche Mode – płytą Songs of Faith and Devotion.

  W 1995 Flood był producentem albumu Mellon Collie and the Infinite Sadness grupy The Smashing Pumpkins.

  Fink (Fin Greenall) - brytyjski autor tekstów, gitarzysta, producent i DJ z Brighton. Fink to także nazwa grupy koncertowej w skład której wchodzą również Guy Whittaker (bas) i Tim Thornton (perkusja). Artysta wydaje płyty w niezależnej wytwórni Ninja Tune. Jest autorem tekstów m.in. dla Johna Legenda.Movement – debiutancki album zespołu New Order, wydany w listopadzie 1981 roku przez Factory Records. Album nie został dobrze przyjęty na rynku zarówno przez krytyków jak i słuchaczy i osiągnął 30 miejsce na brytyjskiej liście przebojów. Poprzednie dokonanie muzyków czyli Closer, album wydany rok wcześniej pod szyldem zespołu Joy Division, był notowany na miejscu 6.

  W 1997 współtworzył album Pop U2.

  W 2000 wyprodukował album PJ Harvey Stories from the City, Stories from the Sea (współpracę z Floodem powtórzyła przy okazji albumu White Chalk wydanego w 2007 roku) a także Machina/The Machines of God grupy The Smashing Pumpkins.

  W 2009 współtworzył album This Is War 30 Seconds to Mars.

  U2 – irlandzki zespół rockowy, powstały w Dublinie w roku 1976, pod nazwą U2 występujący od 1978. W jego skład wchodzą: Bono, The Edge, Adam Clayton i Larry Mullen Jr..Erasure – brytyjska grupa muzyczna, która powstała w 1985 w Londynie. Grupa została utworzona przez Vince’a Clarke’a, który wcześniej grał i był współzałożycielem Depeche Mode, Yazoo i The Assembly

  29 października 2011 na festiwalu Międzynarodowym Festiwalu Poducentów Muzycznych Soundedit odebrał nagrodę „Człowiek ze Złotym Uchem”.

  W 2017 roku współprodukował wraz z Finkiem albumy Fink’s Sunday Night Blues Club, Vol. 1 oraz Resurgam.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Soundedit '11. Soundedit. [dostęp 2012-10-31].
  2. Fink składa hołd wielkiej bluesowej tradycji (pol.). jazzsoul.pl. [dostęp 2017-03-11].
  3. Fink i „Resurgam” w Trójkowym studiu (pol.). polskieradio.pl. [dostęp 2017-09-23].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • biografia w serwisie Artistdirect
 • New Order – brytyjski zespół muzyczny założony w Manchesterze w 1980 roku przez członków Joy Division tuż po samobójczej śmierci wokalisty Iana Curtisa. Początkowo wykonywał muzykę zbliżoną do dokonań zespołu Curtisa, później wypracował oryginalne brzmienie będące połączeniem elementów muzyki gitarowej i elektronicznej. Zespół rozpadł się w 2007 roku, po odejściu jednego z jego założycieli Petera Hooka.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Mellon Collie and the Infinite Sadness (zwykle skracane do Mellon Collie lub MCIS) – podwójna płyta i potrójny LP grupy The Smashing Pumpkins, wydane przez Virgin Records 24 października 1995.
  Pretty Hate Machine – debiutancki album studyjny amerykańskiego zespołu Nine Inch Nails, wydany 20 października 1989 roku nakładem wytwórni TVT. Wydano trzy single, wśród których największym sukcesem był utwór "Head Like a Hole", który do dnia dzisiejszego grany jest na koncertach.
  30 Seconds to Mars – amerykański zespół rockowy założony w 1998 roku przez aktora i wokalistę Jareda Leto i jego starszego brata Shannona.
  Inżynier dźwięku - inżynier wyspecjalizowany w technice nagrywania dźwięku. Dysponuje wiedzą z zakresu generowania, propagacji, rejestrowania, odtwarzania i percepcji dźwięku oraz cyfrowej obróbki sygnału a także estetyki muzycznej. Ma umiejętność budowania modeli obiektów akustycznych, symulacji warunków odsłuchowych w obiektach fizycznych i wirtualnych, a także sterowania parametrami źródeł sygnałów.
  The Smashing Pumpkins (dosłownie Powalające Dynie) – amerykański zespół rockowy założony w Chicago w roku 1988. Jego skład kilkukrotnie ulegał zmianom; przez większość kariery tworzyli go Billy Corgan (wokal, gitara prowadząca), James Iha (gitara rytmiczna, chórki), D’arcy Wretzky (gitara basowa, chórki) oraz Jimmy Chamberlin (perkusja).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.